Podwyżki dla pielęgniarek czy tylko dla członków związku pielęgniarek?

Radca prawny o wynagrodzeniach  „najlepiej tylko dla członków związku pielęgniarek”

Posiedzenie sejmowego Zespołu Parlamentarnego ds. zdrowia publicznego w dniu 5 lipca 2023 roku – Omówienie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej projektu zmian ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Grzegorz Wróbel radca prawny:

Dzień dobry, Grzegorz Wróbel jestem radcą prawnym z Podkarpacia. Ja tam przykładałem rękę do tego projektu inicjatywy obywatelskiej i do treści i do uzasadnienia i do skutków finansowych. Dziękuję bardzo, że mogę zabrać głos. 

Powiem tak, ja w tej ustawie byłem trochę takim głosem rozsądku, bo powiem szczerze, najlepiej by było gdyby w tej ustawie, z punktu widzenia związku, żeby dać różnicę… dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, a najlepiej tylko dla członków związku, ale mamy świadomość, że to jest niemożliwe prawnie, trzeba procedować przepisy z poszanowaniem wartości wszystkich grup zawodowych, więc uważam, że to się stało w tym projekcie obywatelskim, ponieważ zmiany, jakie dokonuje ten projekt dotyczą, niektóre pielęgniarek i położnych i prosiłbym, żeby Państwo pamiętali – to dotyczy całej grupy pracowników medycznych i oczywiście, z drugiej strony, nie wiem kto jest dzisiaj przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia na sali, ale my od paru lat byliśmy w kontakcie i z drugiej strony słyszeliśmy – nie da się, ponieważ skutki finansowe tego co proponujemy uniemożliwią zrealizowanie naszych postulatów, więc z drugiej strony, wiedząc żeby ta ustawa działała równo dla wszystkich pracowników, także myśleliśmy o tych skutkach finansowych, żeby ona jednak się budowa w możliwości systemu. 

SKLEP

I teraz, jak Państwo przeczytają chociażby skutki finansowe, które policzyliśmy, a powiem szczerze, chyba mamy je dobrze policzone, ponieważ jest Ministerstwo Zdrowia… czekam na trudne pytanie za chwilę zwrotne, ale myśmy bazowali przy liczeniu skutków finansowych na danych, które dostaliśmy wprost z ministerstwa. Myśmy te dane uzyskiwali sukcesywnie, na etapie Białego Miasteczka i tego protestu, potem dostawaliśmy te dane uczestnicząc w Zespole Trójstronnym, więc mieliśmy ankiety, które Ministerstwo Zdrowia zrobiło płacowe, mieliśmy podziały na grupy zawodowe, więc ja z dużym przekonaniem mogę potwierdzić Państwu, że te skutki finansowe, które policzyliśmy są dobrze policzone. I te skutki finansowe na drugie półrocze tego roku są wyszacowane na kwotę w zaokrągleniu 4 200 000 000 zł. (…)

Opracowanie własne pielegniarki.info.pl na podstawie sejm.gov.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.4 / 5. Ilość głosów: 65

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze