Podwyżki dla pielęgniarek czy tylko dla członków związku pielęgniarek?

Radca prawny o wynagrodzeniach  „najlepiej tylko dla członków związku pielęgniarek”

Posiedzenie sejmowego Zespołu Parlamentarnego ds. zdrowia publicznego w dniu 5 lipca 2023 roku – Omówienie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej projektu zmian ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Grzegorz Wróbel radca prawny:

Dzień dobry, Grzegorz Wróbel jestem radcą prawnym z Podkarpacia. Ja tam przykładałem rękę do tego projektu inicjatywy obywatelskiej i do treści i do uzasadnienia i do skutków finansowych. Dziękuję bardzo, że mogę zabrać głos. 

Powiem tak, ja w tej ustawie byłem trochę takim głosem rozsądku, bo powiem szczerze, najlepiej by było gdyby w tej ustawie, z punktu widzenia związku, żeby dać różnicę… dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, a najlepiej tylko dla członków związku, ale mamy świadomość, że to jest niemożliwe prawnie, trzeba procedować przepisy z poszanowaniem wartości wszystkich grup zawodowych, więc uważam, że to się stało w tym projekcie obywatelskim, ponieważ zmiany, jakie dokonuje ten projekt dotyczą, niektóre pielęgniarek i położnych i prosiłbym, żeby Państwo pamiętali – to dotyczy całej grupy pracowników medycznych i oczywiście, z drugiej strony, nie wiem kto jest dzisiaj przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia na sali, ale my od paru lat byliśmy w kontakcie i z drugiej strony słyszeliśmy – nie da się, ponieważ skutki finansowe tego co proponujemy uniemożliwią zrealizowanie naszych postulatów, więc z drugiej strony, wiedząc żeby ta ustawa działała równo dla wszystkich pracowników, także myśleliśmy o tych skutkach finansowych, żeby ona jednak się budowa w możliwości systemu. 

SKLEP

I teraz, jak Państwo przeczytają chociażby skutki finansowe, które policzyliśmy, a powiem szczerze, chyba mamy je dobrze policzone, ponieważ jest Ministerstwo Zdrowia… czekam na trudne pytanie za chwilę zwrotne, ale myśmy bazowali przy liczeniu skutków finansowych na danych, które dostaliśmy wprost z ministerstwa. Myśmy te dane uzyskiwali sukcesywnie, na etapie Białego Miasteczka i tego protestu, potem dostawaliśmy te dane uczestnicząc w Zespole Trójstronnym, więc mieliśmy ankiety, które Ministerstwo Zdrowia zrobiło płacowe, mieliśmy podziały na grupy zawodowe, więc ja z dużym przekonaniem mogę potwierdzić Państwu, że te skutki finansowe, które policzyliśmy są dobrze policzone. I te skutki finansowe na drugie półrocze tego roku są wyszacowane na kwotę w zaokrągleniu 4 200 000 000 zł. (…)

Opracowanie własne pielegniarki.info.pl na podstawie sejm.gov.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.4 / 5. Ilość głosów: 64

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7907 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Komentarze