Podwyżki dla pielęgniarek – NFZ o terminach podwyżkowych.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Podwyżki dla pielęgniarek – NFZ o terminach podwyżkowych.

Podwyżki w podmiotach leczniczych – czyli nadal nikt nic nie wie

Podwyżki płac w podmiotach leczniczych zgodnie z ustawą mają obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Mamy 11 lipca 2022 roku i nadal pracownicy oraz zarządzający placówkami medycznymi nie znają najważniejszych danych związanych ze wzrostem wynagrodzeń.

Pracownicy nie wiedzą kiedy otrzymają pierwszą wypłatę, zawierającą wyższe wynagrodzenie zasadnicze. Nie wiedzą kiedy zostaną im wypłacone pochodne od nowej podstawy wynagrodzenia. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to lipiec. NFZ podaje terminy, które nie zawierają konkretnych dat.

Nikt nie wie jakie środki finansowe zostaną przekazane do podmiotów leczniczych

Natomiast dyrektorzy podmiotów leczniczych nadal nie posiadają najważniejszej informacji: jakie środki finansowe dostaną na funkcjonowanie placówek. Mamy tutaj dwa aspekty tego zagadnienia.

Po pierwsze: wzrost wynagrodzenia zasadniczego w ustawie o płacach w podmiotach leczniczych. Wysokość tych płac jest zapisana w siatce płac, stanowiącej załącznik do ustawy. Tylko, że siatka obowiązuje pracowników wykonujących zawody medyczne oraz tzw. działalności podstawowej – salowych, sanitariuszy oraz inżynierów i fizyków. Także pracowników ochrony placówek medycznych.

Ustawa natomiast nie dotyczy całej grupy pracowników podmiotów leczniczych, których można zaliczyć do administracji. W jaki sposób dyrektor ma dokonać wzrostu wynagrodzeń tej grupy osób? Tego w ustawie nie uregulowano w sposób jednoznaczny. Co zapisano w ustawie? Dla zobrazowania tego zagadnienia przytaczamy fragment wypowiedzi senatora na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia w dniu 8 czerwca 2022 roku.

Senator Wojciech Konieczny:

(…) Panie Ministrze, rzeczywiście ustawa w swoim tytule czy w swoich głównych założeniach dotyczy pracowników działalności medycznej czy też podstawowej, jak je państwo określacie, jednak szpital nie może działać np. bez księgowości, bez działu kadr albo bez służb technicznych. Zresztą obecnie są nakładane na szpitale bardzo duże wymagania w tym zakresie i ilość dokumentacji, biurokracji itd. rośnie w trybie kosmicznym.

W związku z tym wiadomo, że ci ludzie muszą być zatrudnieni. Odsyłacie tutaj państwo dyrektorów, żeby podpisywali porozumienie lub wydawali zarządzenie uwzględniające ten wzrost.

Chciałbym się teraz od pana ministra dowiedzieć, jak mam rozumieć „uwzględnioną wysokość wynagrodzenia, odpowiadającą adekwatnemu średniemu wzrostowi wynagrodzenia w danym podmiocie w określonym czasie”. No, przedstawiacie państwo tutaj te podwyżki, mówiąc, że średnio to jest 30%, czyli w szpitalach pracownicy działalności tzw. podstawowej czy też medycznej otrzymają 30% podwyżki, według tej ustawy, a jednocześnie odsyłacie tutaj państwo, żeby pracownikom zatrudnionym w ramach stosunku pracy niewykonującym zawodu medycznego wynagrodzenie wzrosło adekwatnie do wzrostu wynagrodzenia w danym podmiocie.

No, wiadomo, że wzrost będzie dotyczył tylko wspomnianych współczynników, czyli tej części medycznej. A co z tą częścią niemedyczną? Moim zdaniem państwo wskazujecie tu na rozwiązanie, czyli jeśli czytać to tak, jak jest zapisane, to powinien być zapewniony wzrost ok. 30% dla pozostałych pracowników. Tylko z czego on będzie sfinansowany? Czy też: jak dyrektorzy mieliby to rozwiązać? Jak państwo to widzicie, jak to sobie prognozujecie? (…)

źródło: senat.gov.pl

Na powyższe pytania brak odpowiedzi ze strony ministerstwa zdrowia. Jedyna odpowiedź to: na wszystko starczy pieniędzy. Warto dodać, że NFZ nie przekazuje osobnej puli środków finansowych na pracowników administracyjnych podmiotów leczniczych. Ich wynagrodzenia są finansowane z środków, które podmiot leczniczy otrzymuje z NFZ za wykonywanie świadczeń zdrowotnych.

Po drugie – skoro wynagrodzenia wszystkich pracowników podmiotów leczniczych są finansowane z środków przekazywanych przez NFZ za wykonywane świadczenia zdrowotne, to może dyrektor już wie jakie środki finansowe otrzyma od NFZ od lipca 2022 roku? Niestety nadal nie wie! Dlaczego?

W ustawie zapisano, że nowej wyceny za świadczenia medyczne dokona Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Czyli ma czas do 19 lipca 2022 roku.

NFZ podaje przybliżone terminy w zakresie nowych poborów pracowników podmiotów leczniczych

Natomiast na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia prezes NFZ poinformował, że Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji na początku tego tygodnia przekaże ministrowi zdrowia propozycję nowej wyceny świadczeń zdrowotnych. Wycena ta ma zawierać koszty wykonywania świadczeń wraz z wyższymi wynagrodzeniami dla pracowników medycznych oraz administracji. Dyrektorzy podmiotów leczniczych podkreślają, że przedmiotowa wycena powinna brać pod uwagę galopującą inflację oraz drastyczne podwyżki prądu i gazu.

Po przekazaniu powyższych rekomendacji, – obwieszczeniem, minister ogłosi nowe wyceny świadczeń medycznych.

I w tym momencie dyrektorzy podmiotów leczniczych dowiedzą się jakimi środkami finansowymi będą dysponować od 1 lipca 2022 roku. Nastąpi to pod koniec tego tygodnia czyli około 15 lipca. I tak to będą dane tylko szacunkowe. Dlaczego? O tym poniżej…

Natomiast do 12 lipca dyrektorzy mają podpisać porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie podziału środków finansowych na wzrost wynagrodzeń.

Z powyższej sytuacji można wnioskować, że przeciąganie prac nad ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, to zamierzony zabieg. Teraz dyrektorzy będą lamentować, że pieniądze przekazywane od 1 lipca 2022 roku są zdecydowanie za małe. Nie starczą na funkcjonowanie. Nie pokryją kosztów inflacji. Wzrostu prądu i gazu.

Narodowy Fundusz Zdrowia pokaże dyrektorom nowe aneksy do umów

Na powyższym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia prezes NFZ poinformował, że w drugiej połowie lipca zostaną przesłane do podmiotów leczniczych aneksy zawierające kwotę środków finansowych jaki dany podmiot leczniczy otrzyma od 1 lipca 2022 roku. I to będzie godzina prawdy.

Znając życie to może być gorący okres. Dyrektorzy będą się burzyć i mogą odmówić podpisania niekorzystnych zasad finansowania. Mogą wręcz być zobligowani przez organy założycielskie do ich nie podpisywania. Z drugiej strony, pracownicy czekający na wyższe wypłaty, będą naciskać na podpisanie stosownych aneksów.

Z powyższego wynika jasno, kto mógł być zainteresowany, aby prace nad ustawą przeciągać do ostatniego momentu. Teraz już nie ma czasu na dyskusje. Ludzie czekają na swoje pieniądze, które im obiecano w zapisach ustawy.

Kiedy pierwsza wypłata zawierająca nowe wynagrodzenie zasadnicze

Prezes NFZ poinformował również, że po zakończeniu aneksowania umów przekaże do podmiotów leczniczych środki finansowe za świadczenia zdrowotne wykonane w lipcu. Będzie to około 10-15 sierpnia.

Działy kadr oraz księgowości w podmiotach leczniczych mimo okresu urlopowego czeka bardzo gorący okres. Obliczanie nowych wynagrodzeń, przygotowanie aneksów do umów to bardzo czasochłonne działania. Przy sprzyjających okolicznościach być może pobory w miesiącu sierpień zostaną wypłacone według stawek określonych w ustawie o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

I znowu urzędnicy ministerstwa zdrowia mogą ze spokojem powiedzieć pracownikom podmiotów leczniczych:

Chcieliśmy jak najlepiej, a wyszło jak zawsze…

A może o to właśnie chodziło?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 89

Bądź pierwszym, który oceni wpis

618 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

2 min czytania
Minister zdrowia po 6 latach dostrzegł, że siatka płac pielęgniarek ma wady… Można powiedzieć, że dzień 27 stycznia 2023 roku to taki…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Jaka wysokość odszkodowania dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Analiza wysokości odszkodowania dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych z grupy 6 Sprawa dyskryminującej siatki płac nabiera w ostatnich dniach znacznego przyspieszenia. Wbrew…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Top 3 torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek.

1 min czytania
Torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek. Torba medyczna powinna być podstawowym wyposażeniem każdej pielęgniarki, aby pomieścić wszystkie niezbędne materiały potrzebne do udzielenia pomocy…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki nie chcą stwierdzać zgonu.