Podwyżki dla pielęgniarek. Podchody dyrektora szpitala.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Podwyżki dla pielęgniarek. Podchody dyrektora szpitala.

Pielęgniarki z grupy 2 z pensją 5775 PLN protestują. Dyrektor ma propozycję

Redaktor Jadwiga Sokołowska na portalu supernowosci24.pl informuje, że nadal nie wiadomo, kiedy blok operacyjny w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie wznowił działalność w pełnym zakresie. We wtorek funkcjonowały trzy z 10 sal operacyjnych. Pielęgniarki są na zwolnieniach lekarskich.

Poniżej publikujemy artykuł, który został opublikowany w dniu 7 września 2022 roku.

W środę część wraca, ale kolejne idą na chorobowe. Sytuacja jest trudna i nie wiem, do kiedy potrwa – przyznaje Leszek Kwaśniewski, dyrektor krośnieńskiego szpitala. W szpitalu odwołane zostały wszystkie planowe zabiegi.

Dyrektor nie płaci za wykształcenie tylko z specjalizację

Ponad 30 pielęgniarek z bloku operacyjnego i oddziału intensywnej terapii krośnieńskiego szpitala od 22 sierpnia przebywa na zwolnieniach lekarskich. Oficjalnie z powodu chorób, nieoficjalnie jest to forma protestu przeciwko decyzji dyrektora krośnieńskiego szpitala, który naliczając wypłaty za lipiec zgodnie ze znowelizowaną ustawą o najniższych wynagrodzeniach w służbie zdrowia, nie wziął pod uwagę wykształcenia pielęgniarek i położnych, a jedynie ich specjalizacje, przez co wypłaty zostały naliczone wg. niższego wskaźnika. W konsekwencji na konta białego personelu wpłynęło blisko dwa tysiące złotych mniej. Sytuacja dotyczy 176 pielęgniarek i położnych zatrudnionych w szpitalu w Krośnie.

Pielęgniarki na zwolnieniach chorobowych

Od 22 sierpnia blok operacyjny w krośnieńskim szpitalu nie działa. Wszystkie zaplanowane zabiegi zostały odwołane. Wykonywane są tylko operacje ratujące życie.

To nie może dłużej trwać. Szpital jest od ratowania życia i zdrowia, przestój nie może trwać w nieskończoność. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się rozwiązać tę sytuację i pielęgniarki wrócą do pracy.

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Krośnie

Jak poinformował, złożył pielęgniarkom i położnym propozycję: 500 zł brutto podwyżki.

I na to nas nie stać, ale zależy mi na tym, aby „protest” już się skończył. Liczę na to, że personel zrozumie, w jakiej sytuacji jest szpital, przyjmie ofertę i wróci do pracy, bo blok operacyjny w szpitalu musi działać – podkreśla Leszek Kwaśniewski.

Pielęgniarki: oferta dyrektora jest nie do przyjęcia

Oferta dyrektora jest nie do przyjęcia – mówi Super Nowościom Anna Futyma, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek Anestezjologicznych i Pracowników Bloku Operacyjnego. – Dyrektor doskonale wie, jakie są nasze oczekiwania: nam chodzi o to, aby przy naliczaniu poborów uznał nam wyższe wykształcenie, tak jak robił to do 30 czerwca – mówi nam przewodnicząca.

Przyznaje, że pielęgniarki i położne nie przyjmą propozycji dyrektora. – Ratuje się finanse szpitala naszym kosztem, a to nie do nas należy dbanie o kondycję finansową szpitala, a do kierownictwa placówki. W ościennych szpitalach, w Sanoku czy w Jaśle, kwalifikacje personelu zostały uznane przy naliczaniu poborów zgodnie z nowymi współczynnikami, a my zostałyśmy jak samotna wyspa. Czujemy się dyskryminowane i nie ma na to naszej zgody – zaznacza Anna Futyma.

Dyrektor – liczę na porozumienie z pielęgniarkami

– Nas na więcej po prostu nie stać – mówi dyrektor Kwaśniewski. – Szpital jest w procesie restrukturyzacji, nie dostaliśmy z NFZ wystarczających środków na realizację znowelizowanej ustawy. Personel musi to zrozumieć, że pieniędzy na podwyżki po prostu nie ma. Absolutnie nie jestem zainteresowany kontynuowaniem przez pielęgniarki protestu. Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie – powiedział nam dyr. szpitala w Krośnie.

Jak przyznała w rozmowie z Super Nowościami Anna Futyma, marszałek Władysław Ortyl do tej pory nie odpowiedział na żadne z dwóch pism od związków zawodowych z krośnieńskiego szpitala, w którym personel informował o trudnej sytuacji i apelował o wsparcie w jej rozwiązaniu. – Uważam, że jest to z jego strony lekceważenie krośnieńskiego szpitala – komentuje przewodnicząca.

Nie ukrywa, że pielęgniarki zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek Anestezjologicznych i Pracowników Bloku Operacyjnego biorą pod uwagę wejście w spór zbiorowy z pracodawcą.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

Źródło: supernowosci24.p redaktor Martyna Sokołowska

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 42

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7489 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Jak sobie radzą pielęgniarki - trwają egzaminy specjalizacyjne.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego ma na celu zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy z zakresu…
AktualnościPraktyka zawodowa

Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej….
Aktualności

Pielęgniarki wspominają szkołę życia.

3 min czytania
Wspomnienia czasów Liceum Medycznego 1 września kojarzy nam się z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Dzieci i młodzież zaczynają nową przygodę, a…
Komentarze
×
Aktualności

Dlaczego dziecko niespokojnie śpi?