Podwyżki dla pielęgniarek – tak zdecydowałem, mówi dyrektor szpitala.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Podwyżki dla pielęgniarek – tak zdecydowałem, mówi dyrektor szpitala.

Dyrektor szpitala o podwyżkach dla pielęgniarek i położnych

W dniu 9 sierpnia 2022 roku redaktor Emilia Grzela opublikowała artykuł w pulsmedyczyny.pl pt. Dyrektor Kopiec o podwyżkach: w szpitalach będzie redukcja zatrudnienia.

W artykule zawarto wiele interesujących faktów dotyczących sposobu realizacji zapisów w ustawie o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Należy podkreślić, że swoje spojrzenie na kwestię nowej siatki płac przedstawia dyrektor podmiotu leczniczego – Wielospecjalistycznego Szpitala. Dlatego warto zaznajomić się z opiniami pana dyrektora, gdyż obrazują one specyficzne uwarunkowania oraz skutki wdrażania zapisów ustawy podwyżkowej.

Koszty podwyżek dla pielęgniarek i położnych muszą być jak najniższe

Pan dyrektor informuje, że działaniem, do którego zmuszeni są dyrektorzy, jest takie zaszeregowanie pracowników pod względem ich wykształcenia i posiadanej specjalizacji, by koszty wynagrodzeń były jak najniższe.

Dotyczy to przede wszystkim pielęgniarek. Sygnały o tym docierają do Polskiej federacji Szpitali np. z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Podobnie postąpiliśmy w naszym szpitalu: jako wyższe uznaliśmy wykształcenie na poziomie licencjackim, przez co pielęgniarki z takim wykształceniem otrzymują obecnie wynagrodzenie w wysokości 5400 zł. Na wypłatę wyższego wynagrodzenia dla pielęgniarki z wykształceniem magisterskim, czyli 7300 zł, zdecydowaliśmy się jedynie w kilku przypadkach, w których z punktu prawnego było to konieczne.

dyrektor szpitala

Uznanie specjalizacji pielęgniarek tylko zgodnej z profilem oddziału

Dyrektor dodaje, że podwyżek zagwarantowanych faktem posiadania specjalizacji nie otrzymały pielęgniarki, jeśli posiadana przez nie specjalizacja jest niezgodna z profilem oddziału, w jakim pracują. Bardzo wielu dyrektorów wybiera takie rozwiązania, choć rodzi to zrozumiałe niezadowolenie wśród pracowników.

NFZ daje środki na wynagrodzenia zasadnicze, ale na pochodne już nie

Dyrektor szpitala zauważa, że ustawodawca narzucił dyrektorom podwyżki, ale nie zabezpieczył na to środków. Jego zdaniem dobrym przykładem jest brak zapewnienia pieniędzy na wypłatę dodatków stażowych oraz pochodnych od wynagrodzeń, które z pewnością wzrosną. Obowiązek ich wypłaty nakłada na nas Kodeks pracy, ale w ustawie mowa jedynie o minimalnych wynagrodzeniach.

Pierwsza ofiara podwyżek to opiekunowie medyczni

Dyrektor wyraża także pogląd, że w kontekście lipcowej nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu nie dla wszystkich zawodów medycznych będzie to oznaczało dobrą wiadomość.

Przykładowo, nowela przewiduje podwyżki dla opiekunów medycznych, ale jednocześnie nie obowiązują żadne normy zatrudnienia nakładające na dyrektorów obowiązek ich zatrudniania. Efekt będzie taki, że aby ograniczyć koszty pracy, dyrektorzy zaczną rozwiązywać umowy z opiekunami medycznymi, obciążając ich obowiązkami personel pielęgniarski.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

Całość artykułu dostępna pod poniższym linkiem.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 71

Bądź pierwszym, który oceni wpis

554 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o sposobach organizacji przerw w pracy.

2 min czytania
Praca pielęgniarek i położnych W jednym z postów na naszym Facebooku zadaliśmy pytanie pielęgniarkom i położnym, które brzmiało: Ile kawy wypijają podczas…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

NIK o wynagrodzeniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes NIK spotkał się z przedstawicielkami środowiska pielęgniarek i położnych Na prośbę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP), Prezes NIK Marian Banaś przyjął w centrali…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki LM i SM dzięki „krętym ścieżkom” są nadal pielęgniarkami.

5 min czytania
Siatka płac pielęgniarek – głos użytkownika Portalu Pielęgniarek i Położnych Poniżej cytujemy jeden z komentarzy dotyczący artykułu redakcyjnego z dnia 30 listopada…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Podwyżki pielęgniarek - minister instruuje: za łamanie ustawy pozwy.