Podwyżki pielęgniarek – na jednym oddziale jest 6 osób z papierami. Na innym zero.

4 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Podwyżki pielęgniarek – na jednym oddziale jest 6 osób z papierami. Na innym zero.

Nowy sposób finansowania wynagrodzeń pielęgniarek i położnych – czy to się się może udać?

Od kilku dni wiadomo w jaki sposób ministerstwo zdrowia zamierza przekazać środki finansowe na wzrost wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, które są zapisane w siatce płac podmiotów leczniczych.

Następuje diametralna zmiana. Pieniądze na wzrost wynagrodzenia danego pracownika nie będą znaczone po numerze PESEL. Teraz środki finansowe na wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych będą się znajdowały w wielkim worku jakim są dochody z wykonane świadczenia zdrowotne. Koniec ery zembalowego spowoduje całkowitą zmianę w sposobie kreowania polityki płacowej w podmiotach leczniczych wobec pielęgniarek i położnych.

Taka rewolucyjna zmiana była zapowiadana od kilku lat. NFZ nie zdecydował się jednak na jej wdrożenie. Ustami jednego z wysokich urzędników NFZ na jednym z posiedzeń sejmowej komisji zdrowia wyrażono pogląd: nie jest to możliwe do przeprowadzania.

Teraz NFZ jednak przeprowadza tę operację… Czy to się może udać?

Oddział szpitalny oddziałowi nierówny

Wobec powyższej sytuacji rodzą się zasadnicze i liczne pytania. Środki finansowe na wynagrodzenia będą pochodziły z wyceny świadczeń medycznych. Czy ta wycena będzie uwarunkowana np. liczbą personelu pielęgniarskiego w danym oddziale szpitalnym oraz wykształceniem?

Jako przykład podajemy dwa oddziały chirurgiczne, które wykonują podobny zakres świadczeń zdrowotnych. W każdym z nich jest po około 30 łóżek. Oba oddziały funkcjonują w szpitalach powiatowych.

W jednym z oddziałów zatrudnionych jest 25 pielęgniarek. 8 z nich ma „papiery”. Czyli posiadają jednocześnie tytuł magistra pielęgniarstwa oraz tytuł specjalisty. W drugim oddziale na 20 pielęgniarek, żadna nie posiada „papierów”. Różnica w posiadanym wykształceniu oraz w liczbie zatrudnionych pielęgniarek spowoduje, że na wynagrodzenia w pierwszym oddziale chirurgicznym, rocznie zostanie wydatkowana kwota większa około pół miliona PLN niż w oddziale drugim.

Czy wycena świadczeń zdrowotnych dokonana przez AOTMiT uwzględni powyższe zróżnicowanie dotyczące kadry pielęgniarskiej?

Senator: Pieniądze na wzrost wynagrodzeń. One jak nic się rozpłyną

Dla zobrazowania powyższego problemu publikujemy fragment wypowiedzi pani senator na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia w dniu 8 czerwca 2022 roku.

Senator Alicja Chybicka:

(…) Zgadzając się z tym, o czym wszyscy tu mówili przed chwilą na temat sposobu przelania tych pieniędzy, chciałabym powiedzieć, że to jest zupełnie niejasne, co pan powiedział, Panie Ministrze.

Naprawdę. Bo jeżeli AOTMiT ma przeliczyć wszystkie świadczenia na wszystkie szpitale, bo przecież szpital szpitalowi nierówny, i umieścić w nich, w zależności od tego, jakich pracowników ma dany szpital, czy ma dużo niemedycznych, ile ma pielęgniarek, ile ma lekarzy…

No, jakim cudem ma się to znaleźć w świadczeniu medycznym, skoro w każdej jednostce powinna być podobna wycena? Bo AOTMiT ma jedną wycenę. Do chwili obecnej nie jest tak – chyba że się mylę – że dla szpitala w Częstochowie, którym kieruje pan dyrektor, będzie taka a taka wycena, bo ma XY pracowników w jakiejś tam grupie, a z kolei dla wielkiego akademickiego szpitala we Wrocławiu będzie inna. Nie.

Ja sobie wyobrażałam, że przesuwacie państwo 7,2 miliarda wzięte skądś, ale nie ze świadczeń zdrowotnych… Panie Ministrze, świadczenia zdrowotne od dawna wymagają przetaryfikowania, po to, ażeby można było zastosować nowsze metody diagnostyczne, nowsze metody leczenia, ażeby można było wyleczyć część chorób mniejszym kosztem ze strony pacjenta, a innej części pacjentów po prostu uratować życie.

Senator – to jest zupełnie niejasne

Tak że to jest zupełnie niejasne, tj. przelanie tych środków. One jak nic się rozpłyną. I to, o czym mówił panu pan senator Konieczny, który jest dyrektorem, powiedzą panu wszyscy dyrektorzy – że one się rozpłyną.

W pierwszej kolejności… Wiadomo, na co dyrektor musi wydać te pieniądze, a będzie zobligowany ustawą do przestrzegania tychże wskaźników.

Wiceminister zdrowia: proponujemy pewne rozwiązanie, proponujemy pewien punkt odniesienia

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber:

(…) Co do kwestii sposobu dystrybucji, podziału tych środków powiem, że w ocenie skutków regulacji jest też zapis, który mówi o tym sposobie. Przywołujemy tam doświadczenia z lat poprzednich, ale też jest napisane wprost, że jednocześnie doprecyzowujemy kompetencje prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

I to znajduje odzwierciedlenie właśnie poprzez zapisy w ustawie. Chodzi m.in. o ten zapis, o którym wspomniał pan mecenas, zapis, który doprecyzowuje te kompetencje. Tak że zarówno kwestia związana z waloryzacją… Tak jak powiedziałem, ten mechanizm jest już wbudowany w ustawę – kwota 7,2 miliarda zł jest określona i jest wprost zapisane, że to są środki dodatkowe – i kwestia dystrybucji również, aczkolwiek, jak mówimy w przestrzeni publicznej, rozmawiając na ten temat z interesariuszami, ostatecznie ta formuła dystrybucji oczywiście zostanie jeszcze ostatecznie ustalona na kanwie tej dyskusji.

Proponujemy pewne rozwiązanie, proponujemy pewien punkt odniesienia. Będziemy bazowali na doświadczeniach, które już mamy, a poza tym wchodzimy również w dyskusję m.in. z dyrektorami szpitali, ale nie tylko z nimi. (…)

(…) Druga sprawa. Oczywiście tutaj możemy się nie zgadzać, przede wszystkim jeżeli chodzi o percepcję pana jako zarządzającego szpitalem, ale też przypomnę, że równolegle – choć dynamika jest pewnie kwestią dyskusji – zmieniają się również wyceny świadczeń w poszczególnych rodzajach. Tak jak powiedziałem… Zakładam, że tutaj w pana ocenie, i nie tylko, kwestią do dyskusji pozostaje dynamika i zakres wprowadzanych zmian w obszarze wyceny świadczeń.

Jednak ta wycena świadczeń następowała w ciągu ostatnich kilku lat, dokonano zmiany wyceny w wielu rodzajach świadczeń, ale również w obszarze lecznictwa szpitalnego w poszczególnych zakresach. Tak że pokazujemy, że… To jest przede wszystkim podstawowe źródło do zarządzania i do podejmowania decyzji przez kierownika jednostki, czyli prezesa, dyrektora szpitala.

Tak jak powiedziałem, kwestią prawdopodobnie do dyskusji – i w pana ocenie jako dyrektora szpitala – jest tutaj to, że sam proces zmian wyceny… Zakładam, że w pana ocenie jest on niewystarczający, ale te działania są podejmowane i one będą podejmowane, jeżeli chodzi o wycenę świadczeń.

Przypomnę, że w tej ustawie, o której dyskutujemy, jest też zapisany art. 5, zgodnie z którym „Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wyda rekomendację – w tym zakresie – w związku ze wzrostem najniższego wynagrodzenia, wprowadzanym niniejszą ustawą”. (…)

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 54

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7448 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 19,7 PLN. Umowa zlecenia.