Podwyżki pielęgniarek – pracodawca jeśli ma chęć, to może zapłacić więcej.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Podwyżki pielęgniarek – pracodawca jeśli ma chęć, to może zapłacić więcej.

Przedstawiciel związku zawodowego o ustawie podwyżkowej

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 16 listopada 2022 roku. Przedmiotem posiedzenia komisji było przedstawienie przez Ministra Zdrowia pana Adama Niedzielskiego szczegółowych informacji w zakresie wypłacania pracownikom systemu ochrony zdrowia podwyżek wynagrodzeń.

Dorota Romek II Wiceprzewodnicząca OZZPiP:

Chciałabym się w pierwszych słowach odnieść do przedstawiciela pracodawców, który zabierał głos. Który doskonale spuentował tę całą ustawę, mówiąc, że pracodawca jeśli ma chęć, to może zapłacić więcej.

Realia są takie – że pracodawca jeśli ma chęć, ale pielęgniarka i położna ma obowiązek udzielania świadczeń na najwyższym poziomie, natomiast pacjent ma prawo oczekiwać opieki zdrowotnej i uzyskania tych świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, więc w oparciu o wszystkie kwalifikacje, które dana pielęgniarka posiada w odpowiedzialności za ewentualne błędy też Sąd zawsze rozpatruje, jakie kwalifikacje pielęgniarka posiadała.

Związek pielęgniarek (OZZPiP) wnioskuje o kontrolę realizacji ustawy

Więc to jako puenta taka krótka tej ustawy, a do Pana Ministra chciałam zadać pytanie, ponieważ zostały wysłane do ministerstwa zdrowia pisma po ostatnim Posiedzeniu Zarządu Krajowego w dniach 21, 24, 26 i 27 października.

Prośba o kontrolę w podmiotach, gdzie ustawa w ogóle nie jest realizowana i w podmiotach, gdzie doszło do obniżenia grupy zaszeregowań w porównaniu z poprzednim rokiem, czyli w poprzednim roku były środki pobrane i pracodawca wymagał posiadania tych kwalifikacji, w tym roku przestał wymagać.

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje realizację ustawy podwyżkowej dla pielęgniarek

Jeżeli chodzi o kontrolę Inspekcji Pracy to na podstawie pisma, które region lubelski skierował do Inspekcji Pracy z prośbą o kontrolę właśnie, realizacji tej ustawy wykazał 14 podmiotów, Inspekcja pracy odpowiedziała, że w dwóch prowadzi kontrolę, w dwóch jeszcze przeprowadzi, co do pozostałych 10 nie wiemy jeszcze co się wydarzy.

Nadal 14 podmiotów, gdzie mamy Zakładowe Organizacje w województwie lubelskim nie uzyskało 16% wzrostu kontraktu, kwestia nadwykonań jest… aktualnie Szpital w Siedlcach wstrzymuje przyjęcia, ponieważ NFZ nie zapewnia środków na wypłatę tych nadwykonań, informacja potwierdzona.

No i kwestia tego, że niektóre szpitale nie dadzą rady wykonać kontraktu, więc tych 16% nie dostaną w tym roku.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

628 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Nagroda dla pielęgniarki Krystyny Ptok. Żart?