Podwyżki pielęgniarek – szpital: mamy 6 miesięcy na ich wdrożenie.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Podwyżki pielęgniarek – szpital: mamy 6 miesięcy na ich wdrożenie.

Interpretacje ustawy o wzroście wynagrodzeń pielęgniarek coraz bardziej egzotyczne

Codziennie Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych informuje użytkowników o nowych uwarunkowaniach w zakresie wdrażania ustawy o wzroście wynagrodzeń w podmiotach leczniczych. 

Bieżące informacje w sprawie wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i  położnych od dnia 1 lipca 2022 roku dostępne są pod poniższym linkiem.

Na bieżąco prezentujemy stanowiska związków zawodowych oraz izb pielęgniarskich. Także opisujemy sytuacje występujące w poszczególnych szpitalach a związane ze sposobem wdrażania zapisów nowej siatki płac przez dyrektorów. Jedno jest pewne, coraz więcej mamy przykładów kolejnych interpretacji ustawy z dnia 26 maja 2022 roku.

Dziś kolejna, dość egzotyczna interpretacja, na którą powołuje się rzecznik szpitala w Koszalinie. Wynika z niej, że szpital nie wypłacił pracownikom wyższych pensji od 1 lipca 2022 roku. Rzecznik stwierdza, ze szpital nie otrzymał z NFZ odpowiedniej kwoty na wzrost wynagrodzeń pracowników.

Rzecznik bagatelizuje problem, powołując się na zapis w ustawie, że „strony umowy o pracę, o której mowa w art. 5a ustawy zmienianej w art. 1, dostosują umowy o pracę pracowników wykonujących zawód medyczny lub pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny, zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy do wymogów określonych w tym przepisie, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy”.

Szczerze mówiąc, mamy chyba do czynienia z najbardziej niekorzystną interpretacją przedmiotowej ustawy przez dyrektora podmiotu leczniczego.  

Rzecznik prasowy szpitala o wprowadzaniu w życie podwyżek dla pielęgniarek

Portal informacyjny  gk24.pl informuje, ze Marzena Sutryk, rzecznik koszalińskiego szpitala, wyjaśnia: 

Szpital Wojewódzki w Koszalinie nie otrzymał z Narodowego Funduszu Zdrowia wystarczającej ilości środków na sfinansowanie ustawowo wprowadzonych podwyżek. 

W związku z tym Szpital oczekuje na dodatkowe środki. Problem został zgłoszony zarówno do NFZ, jak i do Ministerstwa Zdrowia. O sytuacji zostały też zawiadomione związki zawodowe. Jak tylko szpital otrzyma brakujące pieniądze, to wówczas zostaną wypłacone należne podwyżki z wyrównaniem od 1 lipca. 

Przepisy ustawy mówią wyraźnie – szpitale mają 6 miesięcy od wejścia w życie przepisów na dostosowanie umów o pracę zawartych z pracownikami.

Rzecznik szpitala w Koszalinie

Sytuacja jest bardzo trudna. Dyrekcja Szpitala w Koszalinie podejmuje niezbędne działania, by pracownicy szpitala otrzymali jak najszybciej należne im podwyżki – dodaje rzecznik szpitala. 

źródło: gk24.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 30

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7533 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o sposobach organizacji przerw w pracy.

2 min czytania
Praca pielęgniarek i położnych W jednym z postów na naszym Facebooku zadaliśmy pytanie pielęgniarkom i położnym, które brzmiało: Ile kawy wypijają podczas…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

NIK o wynagrodzeniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes NIK spotkał się z przedstawicielkami środowiska pielęgniarek i położnych Na prośbę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP), Prezes NIK Marian Banaś przyjął w centrali…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki LM i SM dzięki „krętym ścieżkom” są nadal pielęgniarkami.

5 min czytania
Siatka płac pielęgniarek – głos użytkownika Portalu Pielęgniarek i Położnych Poniżej cytujemy jeden z komentarzy dotyczący artykułu redakcyjnego z dnia 30 listopada…
Komentarze