Podwyżki pielęgniarek – widać gołym okiem przyjętą strategię.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Podwyżki pielęgniarek – widać gołym okiem przyjętą strategię.

Nowa większość sejmowa przyjęła strategię wobec podwyżek dla pielęgniarek. Nie dziwi, że jest dokładnie taka sama jak PiS-u

W ostatnich artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zainicjowaliśmy dyskusję dotyczącą zmian w ustawie o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego, w kontekście projektu ustawy, który został przesłany do sejmu przez Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych.

Niestety projekt ten stał się przedmiotem walki politycznej. Nikt w zasadzie nie zajął się analizą szczegółową nie tyle konkretnych zapisów w przedmiotowym projekcie ale także w zakresie skutków, które niesie on za sobą. Dlatego jedni politycy skierowali projekt do zamrażarki sejmowej. Drudzy w tym czasie entuzjastycznie wypowiadali się na temat rangi zawodu pielęgniarki. Z tego faktu (!) wywodzili bezkrytyczne poparcie dla inicjatywy związku OZZPiP. Nie trzeba dodawać, że pierwsi byli większością rządową a drudzy siedzieli w ławach opozycji. Dwa artykuły redakcyjne poruszające istotę obecnej sytuacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek oraz ustawy związkowej są dostępne pod poniższymi linkami:

Natomiast w dniu wczorajszym na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia głos w sprawie ustawy związku pielęgniarek OZZPiP zabrała nowa pani minister zdrowia. Bardzo znamienny głos, który był odpowiedzią na zadane przez posła konkretne pytanie… czy są pieniądze na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek zapisanych w ustawie związku OZZPiP. Szczegóły w artykule pt. Podwyżki dla pielęgniarek – nowa minister zdrowia o braku środków na koncie zapasowym NFZ.

Natomiast w dzisiejszym artykule redakcyjnym zwracamy uwagę na kolejne uwarunkowanie dotyczące wynagrodzeń pielęgniarek. Jeszcze jak przy władzy był PiS to głównym argumentem podnoszonym przez posłów strony rządowej była kwestia braku podwyżek dla innych grup zawodowych w projekcie ustawy autorstwa OZZPiP. Ta ogromna troska o pracowników zaszeregowanych do innych grup w siatce płac niż 5 i 6, wynikała z chęci wykazania mankamentu obywatelskiego projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek.

I tak posłanka Józefa Szczurek-Żelazko w dniu 13 lipca 2023 roku z sejmowej mównicy powiedziała: (…) Należy przypomnieć, że systemowe uregulowanie wynagrodzeń w ochronie zdrowia dotyczy wszystkich zawodów medycznych i niemedycznych działalności podstawowej oraz wszystkich podmiotów na terenie naszego kraju. Dlatego uważamy, że w dialogu o wynagrodzeniach powinni uczestniczyć wszyscy przedstawiciele zawodów medycznych, jak również pracodawców, którzy będą wdrażać powyższe rozwiązania. (…)

Natomiast Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber wskazywał, że: Z tego powodu wszelkie zmiany, w naszej ocenie, regulacji powinny być wypracowane w formule trójstronnej z udziałem szerokiej reprezentacji wszystkich zawodów medycznych – przypomnę, to jest ustawa, która reguluje wszystkie zawody medyczne – oraz z udziałem pracodawców, na których przecież spoczywa obowiązek wykonywania przepisów podwyżkowych. (…)

Z powyższych wypowiedzi jasno wybrzmiewał zarzut wobec związku pielęgniarek, że projekt ustawy nie był konsultowany z innymi zawodami oraz z pracodawcami. Natomiast ówczesna opozycja mówiła, że „kocha pielęgniarki” i trzeba szybko ustawę przyjąć.

Minęło 5 miesięcy. Strona rządowa stała się opozycją a opozycją ma większość parlamentarną. Teraz to posłowie PiS ponaglają do uchwalenia ustawy a posłowie strony rządowej… zwracają uwagę na brak konsultacji projektu ustawy z innymi grupami ochrony zdrowia.

Na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 29 listopada 2023 roku posłanka Elżbieta Gelert – obecna wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia – zauważyła:

Wszystko to, co należy, proszę państwa, przepracować i przedyskutować w Komisji Zdrowia, dotyczy w szczególności tego punktu trzeciego, czyli załącznika, ponieważ rodzi się takie pytanie:

Czy na pewno wszystkie grupy zawodowe uczestniczyły w opracowywaniu tego obywatelskiego projektu?

Jest to niezmiernie istotne, bo proszę państwa, jak pamiętamy… Szanowna Izbo, przepraszam, jak pamiętamy, było bardzo dużo uwag w Komisji Zdrowia i ciągle nowe grupy zawodowe przychodziły i mówiły, że nie są uwzględnione w tych grupach albo że nie są w tych grupach, w których powinny być. Tak że to jest pytanie do wnioskodawców, ażeby zastanowić się, czy jednak nie powinno to mieć miejsca. To jest sprawa, która faktycznie budziła duże kontrowersje i dlatego wydaje się, że powinno to mieć tutaj znaczenie.

Następne pytanie do wnioskodawców: Dlaczego nie we wszystkich grupach zawodowych zostały zmienione współczynniki? Te współczynniki państwo proponujecie zmienić tylko w grupie 3., 4., 5. i 6., natomiast już w grupie 1., czyli w grupie, gdzie są lekarze, albo w grupie ostatniej państwo tych współczynników nie ruszacie. Na pewno macie na to odpowiedź i na pewno wiecie, dlaczego tak jest, więc na pewno na posiedzeniu Komisji Zdrowia nas o tym państwo poinformujecie.

Natomiast posłanka obecnej większości parlamentarnej Marcelina Zawisza zaproponowała z sejmowej mównicy:

(…) Do nowej większości miałabym jedną prośbę. Procedując ten ważny projekt, uzupełnijmy go o regulacje płac pracowników niemedycznych, tak aby zadbać również o to, aby szpitale miały zagwarantowane środki na dobre i godne zatrudnienie salowych i sanitariuszy, ale także informatyków, elektryków czy wszystkich innych zawodów, bez których po prostu szpitale nie będą w stanie funkcjonować. Naprawmy dziurawy projekt rządowy, wykorzystajmy go, żeby wprowadzić potrzebne zmiany (…).

Z powyższego wynika, że posłowie optujący jeszcze w lipcu za szybkim uchwaleniem ustawy – w brzmieniu zaproponowanym przez związek pielęgniarek – obecnie podnoszą argument, że „sprawa wzbudza ogromne kontrowersje”. Co się zatem zmieniło? Zmienili punkt widzenia… Byli posłami opozycji, która „kochała i wychwalała pielęgniarski stan” a teraz są większością sejmową. I ponoszą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi… Niesieni poczuciem odpowiedzialności powołają komisje, zespoły, podkomisje, okrągłe stoły… Efekt jest do przewidzenia… Ustawa związkowa trafi do kosza…

Cytowane wypowiedzi posłów pochodzą ze strony sejm.gov.pl. Kolejny artykuł redakcyjny w dniu jutrzejszym. Pokażemy jak do powyższych kwestii odnosi się nowa minister zdrowia pani Izabela Leszczyna. Będzie ciekawie…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 134

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8118 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ostrzegały. Ale Zespół Trójstronny wiedział lepiej.

2 min czytania
Dobrze, że te słowa padły… gdyż ukazują role jaką odegrał Zespół w lansowaniu radosnej twórczości legislacyjnej w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek, której skutkiem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – nowa minister zdrowia o braku środków na koncie zapasowym NFZ.