Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen – Niemcy starają się pozyskać pielęgniarki z …. Filipin, Wietnamu czy Chin.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w Niemczech.
Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen – Niemcy starają się pozyskać pielęgniarki z …. Filipin, Wietnamu czy Chin.

…………………………………………

Niemcy liczą na imigrantów

Niemcy od dawna obserwują w sektorze pielęgniarskim tendencje niedoboru osób wykształconych w tym obszarze zawodowym. Prognozy wcale nie wróżą zmiany tej sytuacji na lepsze. Politycy upatrują rozwiązania w imigracji. Szacuje się, ze obecnie brakuje od około 20 000 do 50 000 osób wykwalifikowanych w zawodach pielęgniarskich. Centralny Urząd Pośrednictwa Pracy z Zagranicą działający dla Federalnego Urzędu Pracy stara się pozyskać pracowników nie tylko z krajów sąsiadujących z Niemcami ale nawet z Filipin, Wietnamu czy Chin.

Nakłonienie ludzi do pracy w Niemczech nie jest jednak tak łatwym zadaniem. Niemiecki rynek pracy był długo zamknięty i większość (w tym Polacy, Czesi czy Węgrzy), chcąca pracować za granicą zdecydowała się  już dawno na bardziej przystępne kraje, jak Wielka Brytania czy Szwecja. Utrudnieniem jest także to, że język niemiecki nie należy do łatwych w nauce, a w zawodach pielęgniarskich nie sposób obyć się bez jego znajomości. Imigranci potrzebują wsparcia w tym zakresie jednak jak dotąd brak jest praktycznych pomysłów. Barierą są też urzędnicze procedury. Wiele osób pracuje poniżej swoich kwalifikacji.

Opracowanie na podstawie:

www.tagesspiegel.de

Koordinatorin für internationale Kontakte
Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen
Email: [email protected]

.

Zobacz także:

Zarobki pielęgniarek w Niemczech.

Polish Nursing and Midwifery Portal Pielęgniarki w Anglii

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8265 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Została ukarana. Poszła do sądu.

3 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Jakie zarzuty postawił pielęgniarce pracodawca… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu…
AktualnościPraca w Norwegii

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę jako pielęgniarka?

3 min czytania
Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z pracy z pielęgniarkami wyjeżdżającymi za granicę. Na podstawie dziewięciu lat pracy w Open Europe, specjalizując…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pracodawca zarzucił pielęgniarce "dezorganizację pracy w oddziale".

6 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru Z uzasadnienia (fragment) wyroku Sądu Okręgowego:  Bezpośrednią przełożoną powódki była M. K., która pełni obowiązki Pielęgniarki Oddziałowej. Przełożoną wszystkich pielęgniarek…
Komentarze