Położna pielęgniarką, a skrócona ścieżka kariery.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki piszą jak jest
Położna pielęgniarką, a skrócona ścieżka kariery.


Korespondencja do Redakcji Portalu

Środowisko położnych 31.03.2021

Droga Redakcjo! Być może ktoś zauważy ten problem, Minister Zdrowia milczy.

My, położne prosimy o rozpatrzenie stworzenia dla nas dodatkowej ścieżki kariery w kierunku pielęgniarstwa, które będzie trwało krócej niż standardowe podjęcie studiów licencjackich w trybie zjazdowym, które trwają 3,5 roku. Studia te powielają wiedzę, którą my już posiadamy. Większości położnych posiada tytuł magistra, a nawet i specjalizację pielęgniarstwa.

Prosimy o stworzenie dla nas, położnych dodatkowej ścieżki kariery, która uzupełni nas w wiedzę pielęgniarską. Stworzenie skróconej ścieżki kariery dla położnych w kierunku pielęgniarstwa byłoby rozwiązaniem aktualnego problemu kadrowego polskiej ochrony zdrowia. Aktualnie w Polsce jest problem kadrowy wśród przede wszystkim pielęgniarek, ale również i położnych, problem ten będzie narastał coraz bardziej. Jednak wiele położnych pracuje tylko w jednym zakładzie pracy, albo wcale, ze względu np. na likwidację oddziałów, szczególnie w małych powiatowych szpitalach (sal porodowych, neonatologicznych). Położne które mają wykształcenie medyczne mogłoby się przekwalifikować, uzupełniając swoją wiedzę w wiedzę pielęgniarską.

Skrócona ścieżka kariery mogłaby być dostępna tylko dla położnych z tytułem magistra i specjalistów w dziedzinie pielęgniarstwa (neonatologicznego, ginekologiczno – położniczego ), które posiadają co najmniej 2 letni staż pracy. Przez 5 lat studiów nasza edukacja nie tylko opierała się na tematyce położniczo- gienekologiczo- neonatologicznej. Były również przedmioty: chirurgia, choroby wewnętrzne, psychiatria, itp., a zajęcia praktyczne na tych oddziałach (chirurgia, choroby wewnętrzne, psychiatria) ,nie opierały się na sprawowaniu opieki nad kobietą ciężarną, chorą ginekologicznie czy noworodkiem (nie było tam takich pacjentów). Na zajęciach praktycznych, będąc na tych oddziałach uczyłyśmy się położnictwa na zasadzie pielęgniarstwa, sprawując opiekę nad kobietami i mężczyznami.

To nie jest tak, że nasza wiedza medyczna jest okrojona tylko do położnictwa. Nie wnosimy o to, by przyznać nam od ręki dyplom pielęgniarki, chcemy tylko by utworzono skróconą ścieżkę kształcenia dla położnych, które chcą się przekwalifikować na pielęgniarki. Nowa ustawa korzystna dla położnych w dobie pandemii, pomogła by w odbudowie polskiej ochrony zdrowia, a pielęgniarki i położne przestaną być zastępowane przez opiekunów medycznych (opcja finansowo korzystna dla szpitali, jednak niebezpieczna dla pacjentów.) Położne to specjalistki medyczne, kilka osób powie, że to dwa odrębne zawody. Ja, jako położna pracuję na jednym oddziale z pielęgniarkami i wykonują tę samą pracę, nie widzę różnicy, za to jestem dyskryminowana bo jestem położną. Muszę siedzieć cicho, bo jak stracę pracę to nie zatrudnię się na innym oddziale /szpitalu w mojej miejscowości. Jest tylko jeden szpital z salą porodową i neonatologią. Kto będzie chciał, ten zostanie tylko położną , a kto nie, ten będzie się kształcił za pomocą uproszczonej ścieżki kariery dla położnej chcącej zostać również pielęgniarką.

Z poważaniem

Środowisko położnych

Dane teleadresowe do wiadomości Redakcji Portalu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9021 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka magister ze specjalizacją to fanaberia związków.

2 min czytania
Pielęgniarka ze specjalizacją na oddziale IOM Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w poprzednich artykułach zajęła się problematyką dotyczącą wymagań kwalifikacyjnych stawianych…
AktualnościNowa siatka płac

Tysiąc pielęgniarek podpisało petycję.

4 min czytania
Petycja do władz krajowych związku pielęgniarek W dniu 30 sierpnia 2021 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, rozpoczęła zbieranie podpisów pod…
AktualnościNowa siatka płac

Związek pielęgniarek o jeszcze innej siatce płac.

3 min czytania
Wiele wariantów siatki płac zgłaszanych przez związek pielęgniarek Trudno się rozeznać jakie projekty podziału pielęgniarek na grupy składał związek pielęgniarek – OZZPiP…
Komentarze