Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie: proponujemy trzy poziomy wykonywania praktyki.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie: proponujemy trzy poziomy wykonywania praktyki.

Głos w sprawie kompetencji zawodowych

W styczniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy temat wnioskowania Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego o wprowadzenie przepisów umożliwiających pełne wdrożenie nowych samodzielnych kompetencji pielęgniarek w systemie opieki zdrowotnej poprzez ustawowe usankcjonowanie pielęgniarek o najwyższych kompetencjach klinicznych i zawodowych. Poniżej publikujemy fragment artykułu w przedmiotowej sprawie.

Dotychczasowe przepisy zawarte w art. 15a Ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej dotyczące samodzielnego ordynowania leków i wypisywania recept w celu kontynuacji leczenia są niepełne, ponieważ nie budują nowej roli pielęgniarki w systemie, a jedynie wpływają na odciążenie pracy lekarzy, nie wpływają na wzmocnienie statusu pielęgniarek w zespole terapeutycznym. Sytuacja ta spowodowała symboliczne wykorzystanie nowych uprawnień przez pielęgniarki (kilkadziesiąt tysięcy osób odbyło szkolenia w zakresie ordynacji lekowej i wypisywania recept, a pełne wykorzystanie uzyskanych uprawnień ogranicza się do bardzo wąskiej grupy).

Wykorzystując dorobek krajów o najwyższym poziomie rozwoju systemu opieki zdrowotnej, Towarzystwo wnioskuje o wprowadzenie nowego poziomu kompetencyjnego – pielęgniarki zaawansowanej praktyki. Zmiana ta pozwoli na wypełnienie rekomendacji europejskich w zakresie ustawowego zdefiniowania trzech poziomów wykonywania praktyki:

1) pielęgniarki ogólnej;
2) pielęgniarki specjalistki;
3) pielęgniarki zaawansowanej praktyki.

W związku z powyższym Towarzystwo proponuje wprowadzenie zmiany w Ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, polegające na dodaniu po art. 15b nowego art. 15c w brzmieniu:

„Art. 15c.

1. Pielęgniarka posiadająca kwalifikacje, umiejętności oraz do świadczenie, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie ust. 3, może uzyskać tytuł pielęgniarki zaawansowanej praktyki (APN-Advanced Practice Nurse) w określonej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

2. W ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych pielęgniarka posiadająca tytuł pielęgniarki zaawansowanej praktyki ma prawo samodzielnie:

1) prowadzić proces diagnostyczny pacjentów;
2) prowadzić i monitorować terapię;
3) koordynować proces udzielania świadczeń zdrowotnych;
4) kierować pacjentów do innych rodzajów świadczeń.

Ciąg dalszy artykułu przeczytasz w styczniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 7.

Zachęcamy także do zaprenumerowania Gazety w wersji papierowej. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z tej formy prenumeraty:

  • BĘDZIESZ INFO – nie umkną Ci żadne ważne kwestie dotyczące zawodu pielęgniarki i położnej,
  • KOMFORT – będziesz mógł w wygodnych warunkach i czasie przeczytać na spokojnie wszystkie artykuły,
  • WYGODA – co miesiąc otrzymasz Gazetę w wersji papierowej pod wskazany adres,
  • PERSONALIZACJA – oferty dedykowane pielęgniarkom i położnym, np. oferta szkoleniowa,
  • EKONOMICZNOŚĆ – roczna prenumerata wychodzi korzystniej finansowo, niż comiesięczny zakup pojedynczego numeru Gazety.
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.3 / 5. Ilość głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1103 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Sejm: związek pielęgniarek (OZZPiP) przesłał do sejmu ustawę budzącą wątpliwości.