Pomóż wykreślić papierosy z życia swoich pacjentów!

2 min czytania
Aktualności
Pomóż wykreślić papierosy z życia swoich pacjentów!

Rozmowa z Magdaleną Cedzyńską, Kierownikiem Poradni Pomocy Palącym w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym.

Ponieważ uzależnienie od nikotyny jest chorobą (kod F17.0 w ICD-10; 6C4A.2 w ICD-11), musi być diagnozowane i leczone tak, jak inne choroby przewlekłe. Dobrą praktyką lekarską jest określenie statusu używania produktów zawierających nikotynę każdego pacjenta oraz zainicjowanie leczenia uzależnienia.

Co bywa barierą przed podejmowaniem tematu uzależnienia od nikotyny podczas wizyty w placówce ochrony zdrowia?

Najczęściej jest to brak czasu i przekonania, że nawet minimalna interwencja antynikotynowa może mieć pozytywny wpływ na walkę z nałogiem. Wielu pracowników  personelu medycznego deklaruje również, że potrzebuje podniesienia swojej wiedzy o tym, jak pracować z palącym pacjentem.

Gdzie personel medyczny może dowiedzieć się więcej o leczeniu zespołu uzależnienia od nikotyny?

Od wielu już lat specjaliści Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego organizują szkolenia w tym zakresie. Uczestnicy mają okazję poszerzyć swoją wiedzęo diagnostyce i metodach leczenia zespołu uzależnienia od nikotyny, a dodatkowo dowiedzieć się więcej o profilaktyce pierwotnej nowotrów.

Szkolenia realizowane są w dwóch trybach: online i stacjonarnie, co umożliwia wybór dogodnej dla siebie formy i terminu. Każdego roku staramy się zrealizować 10 szkoleń w różnych lokalizacjach w Polsce.

Czy udział w szkoleniach jest odpłatny?

Szkolenia finansowane są ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów udziału. Podczas kursów prowadzonych stacjonarnie, które zazwyczaj realizowane są jako dwudniowe spotkania, zapewniamy przerwy kawowe i lunch oraz możliwość noclegu i zwrot kosztów dojazdu osobom, które mieszkają dalej niż 50 km od miejsca szkolenia.

Czy uczestnikom przysługują punkty edukacyjne i czy ukończenie kursu wiąże się z jakimiś korzyściami?

Każde szkolenie kończy się egzaminem. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test otrzyma certyfikat potwierdzający umiejętności prowadzenia leczenia ZUT, który pozwala na zawieranie kontraktu z NFZ na leczenie uzależnienia od nikotynyw ramach Programu Profilaktyki Chorób Odtytoniowych (w tym POChP).

Ponadto na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21.II.2022 r. w sprawie dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzyi lekarzy dentystów uczestnicy otrzymują 10 punktów edukacyjnych

Jak się zgłosić?

Rejestracja na wszystkie dostępne terminy oraz szczegółowe informacje dostępne są na naszej platformie: https://szkoleniazut.coi.pl/.

Po zarejestrowaniu się każdy uczestnik uzyskuje dostęp do panelu słuchacza i może wybrać dogodny dla siebie termin szkolenia.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1249 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – tak minister zdrowia nas traktuje.

5 min czytania
Wiceminister zdrowia: „uważamy, że ta propozycja nie jest oczywiście zadowalająca panie pielęgniarki”… Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych przedstawia pierwszy fragment dyskusji podczas…
AktualnościPraktyka zawodowa

Czas pracy pielęgniarek a zapowiedzi skróconego czasu pracy z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia.

2 min czytania
Poseł: Pięknie brzmi: dodatkowy czas dla rodziny, tylko pytanie, kto w tym czasie będzie pracował. Przecież lekarza, pielęgniarki nie zastąpi sztuczna inteligencja….
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na obozie letnim. Wynagrodzenie tygodniowe.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki na obozie letnim. Można zabrać na obóz własne dzieci. Stowarzyszenie Koło Przyjaciół Korczakowa zatrudni pielęgniarkę/pielęgniarza na letnim obozie dla…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka – lekarz. Sąd: podano leki, na które był uczulony pacjent.