Pomysły wiceministra zdrowia pielęgniarki (w kontekście podobno tylko punktowych braków pielęgniarek) nabierają rumieńców: Najnowszy to: "W placówkach medycznych znaleźliby się w większym zakresie absolwenci zdrowia publicznego – jako koordynatorzy opieki pacjenta. – Są przygotowani do roli koordynatora i mogliby wspierać system w poz, medycynie szkolnej oraz koordynować działania profilaktyczne, zarówno na poziomie gminy jak i powiatu".

3 min czytania
AktualnościDziałalność wiceministra zdrowia (pielęgniarki)
Pomysły wiceministra zdrowia pielęgniarki (w kontekście podobno tylko punktowych braków pielęgniarek) nabierają rumieńców: Najnowszy to: "W placówkach medycznych znaleźliby się w większym zakresie absolwenci zdrowia publicznego – jako koordynatorzy opieki pacjenta. – Są przygotowani do roli koordynatora i mogliby wspierać system w poz, medycynie szkolnej oraz koordynować działania profilaktyczne, zarówno na poziomie gminy jak i powiatu".

 


28 maja 2018 – godz. 18.30

 

 

KTO ZAŁATA DZIURY W SIECI SZPITALI?

O niespełnionych nadziejach, związanych z siecią szpitali i aktualnych problemach ochrony zdrowia dyskutowali uczestnicy III Ogólnopolskiej Konferencji „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno – finansowego placówek medycznych”. Jednym z lekarstw na niedoskonałości systemu, w tym niedobory kadrowe lekarzy i pielęgniarek, ma być poszerzenie kompetencji pozostałych zawodów medycznych.

W odbywającej się w Kielcach w dniach 14 – 15 maja 2018 r. III ogólnopolskiej konferencji naukowej dotyczącej ewidencjonowania świadczeń zdrowotnych uczestniczyło ponad 160 przedstawicieli placówek medycznych, płatnika oraz eksperci z dziedziny ochrony zdrowia z całej Polski. Głównym punktem obrad była ocena funkcjonowania sieci szpitali z różnej perspektywy, tj. dużych placówek medycznych oraz lecznic powiatowych. Bilans wprowadzonego w ubiegłym roku rozwiązania nie zadowolił ani dyrektorów szpitali, ani pacjentów.

Dr Michał Chrobot, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych mówiąc podczas konferencji prasowej o sieci szpitali podkreślił, że nie rozwiązała ona problemów finansowych tych jednostek. Szpitale, które realizują świadczenia w ramach ryczałtu, praktycznie nie mają możliwości uzyskania zapłaty za nadwykonania, ponieważ ustawodawca zamknął im tę drogę. Jego zdaniem w nieco lepszej sytuacji są szpitale onkologiczne, ponieważ realizują większą część świadczeń w ramach pakietu onkologicznego, poza ryczałtem, co pozwala im lepiej funkcjonować niż szpitalom o profilu ogólnym.

W ocenie profesora Stanisława Góździa – dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i wiceprezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych – sieć szpitali nie przyniosła również zmian oczekiwanych przez pacjentów. – Pacjent jest zagubiony w gąszczu procedur i przepisów. Chory musi mieć poczucie, że w systemie ochrony zdrowia jest podmiotem, a nie tym, który jest rozliczany. Dlatego następny etap, który musi być wdrożony, to koordynacja opieki nad pacjentem. Chory musi być prowadzony przez lekarza. To nie pacjent powinien na własną rękę szukać różnych ścieżek dotarcia do następnego etapu leczenia – uważa profesor Góźdź.

Kolejnym problemem, który sygnalizowali uczestnicy konferencji, są niedobory kadrowe wśród lekarzy i pielęgniarek związane z demografią i emigracją zarobkową wykształconej kadry medycznej. Odczuwają to zarówno duże jak i małe placówki medyczne. Bartosz Stemplewski, prezes Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych województwa świętokrzyskiego podkreślał fakt, że w Polsce jest obecnie około 10 tysięcy pielęgniarek w wieku emerytalnym. – Ich odejście na emeryturę spowoduje bardzo duże braki – ostrzegał. Sugerował, aby samorząd pielęgniarski w Polsce rozważył dopuszczenie do zawodu pielęgniarek spoza Unii Europejskiej, np. z Ukrainy, które ukończyłyby w Polsce krótkie szkolenie uzupełniające.

Doraźne rozwiązania problemu kadrowego zapowiedziała goszcząca na konferencji wiceminister zdrowia – Józefa Szczurek–Żelazko. Najważniejsze to zwiększenie limitu przyjęć na kierunki lekarskie i pielęgniarskie oraz poszerzenie kompetencji takich zawodów jak opiekun medyczny i specjalista zdrowia publicznego, aby odciążyć lekarzy i pielęgniarki. – Przygotowaliśmy już projekt ustawy, która będzie dawała szansę na kształcenie pielęgniarek w trybie niestacjonarnym – powiedziała wiceminister. W placówkach medycznych znaleźliby się w większym zakresie absolwenci zdrowia publicznego – jako koordynatorzy opieki pacjenta. – Są przygotowani do roli koordynatora i mogliby wspierać system w podstawowej opiece zdrowotnej, medycynie szkolnej oraz koordynować działania profilaktyczne, zarówno na poziomie gminy jak i powiatu – dodała wiceminister. Sytuację kadrową ma poprawić również wzrost wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i specjalistów, którzy zdecydują się na pracę w jednym szpitalu. Jednak jak zaznaczyła, zmiany będą widoczne dopiero za kilka lat. Zapowiedziała także wpisanie do rejestru innych zawodów pomocniczych, w tym zawodu kodera medycznego – specjalisty od ewidencjonowania, kontraktowania i rozliczania świadczeń zdrowotnych. Bez tych specjalistów w zakresie prawa, finansów i ochrony zdrowia placówki medyczne nie byłyby w stanie sprawnie funkcjonować.

Organizatorami konferencji byli: Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Polskie Towarzystwo Koderów Medycznych, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Świętokrzyski Oddział Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Patronat honorowy nad konferencją objęli między innymi Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Powyższy tekst pochodzi ze strony internetowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – pod adresem – https://www.onkol.kielce.pl/pl/aktualnosci/kto-zalata-dziury-w-sieci-szpitali

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy pracodawcy łamią prawo odprowadzając składki na izby?

3 min czytania
Pracodawca nie ma prawa przekazywać informacji imiennej Poniższy fragment artykułu pochodzi z lutowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do zapoznania…
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze