Porozumienie pomiędzy lekarzami a ministrem zdrowia zawiera zapisy niekorzystne dla pielęgniarek i położnych. Czy pielęgniarki i położne to pracownicy gorszego sortu sektora ochrony zdrowia?

1 min czytania
AktualnościNowy minister zdrowia lekarzom...
Porozumienie pomiędzy lekarzami a ministrem zdrowia zawiera zapisy niekorzystne dla pielęgniarek i położnych. Czy pielęgniarki i położne to pracownicy gorszego sortu sektora ochrony zdrowia?

                 

                 

 

W prozumieniu zawartym pomiedzy ministrem zdrowia a lekarzami w dniu 8 lutego zapisano:

Zobacz treść całego porozumienia…

Komentarz redakcji pielegniarki.info.pl do paragrafu 10 porozumienia pomiędzy lekarzami a ministrem zdrowia z dnia 8 lutego 2018 roku:
 
Należy postawić pytanie. Jakim prawem lekarze z ministrem zdrowia zdecydowali, że pielęgniarki i położne mogą dostąpić zaszczytu "podjęcia rozmów" z ministrem zdrowia na temat "polepszenia warunków pracy" nie później niż do końca 2018 roku? Wobec powyższego zapisu minister zdrowia może zdecydować, że spotka się z pielęgniarkami i położnymi np. w listopadzie 2018 roku. Nie wcześniej! I będzie to zgodne z zapisami przedmiotowego porozumienia. Za kuriozalny należy uznać zapis, o "wypracowaniu stosownych rozwiązań", bez podania daty ich wejścia w życie. 
 
Należy uznać, że zapis paragrafu 10 to taki wyrzut sumienia środowiska lekarskiego wobec pielęgniarek i położnych…. Zapisy o wzroście wynagrodzeń lekarzy oraz dodatkowym płatnym urlopie szkoleniowym są bardzo precyzyjne, natomiast zapisy w innych kwestach są bzdetami, nie mającymi formalnego znaczenia. 
 
I jeszcze jedno pytanie! Kto upoważnił rezydentów do zamieszczenia w przedmiotowym porozumieniu zapisów dotyczących zawodów: pielęgniarki i położnej? I to zapisów zdecydowanie niekorzystnych dla naszego środowiska zawodowego!
 
Mariusz Mielcarek 
 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7906 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2 min czytania
W dzisiejszych czasach zdrowie jest jednym z najcenniejszych skarbów, którymi dysponujemy. W związku z tym, prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 65–70 PLN netto/godz.

1 min czytania
Oferta odmienna od innych… W dniu dzisiejszym publikujemy kolejna ofertę pracy skierowaną do osób wykonujących zawód pielęgniarki. Ta oferta jest odmienna od innych…
Komentarze