.
Interpelacja w sprawie zmniejszającej się corocznie liczby absolwentek położnictwa
Szanowna Pani Minister,
działając na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199 z późn. zm.), proszę o podjęcie działań w przedstawionej poniżej sprawie.
Specjaliści kształcący położne alarmują, że w ostatnich latach liczba absolwentek położnictwa zmniejszyła się o połowę, a średnia wieku przedstawicielek tej grupy zawodowej szybko wzrasta. Zdaniem specjalistów istnieje realne zagrożenie, że za kilka lat nie będzie kto miał w Polsce odbierać porodów. Kiedyś o jedno miejsce na kierunku położniczym SUM walczyło pięć- sześć osób. Dziś problemem jest wypełnienie limitów przyjęć, a ukończenie trudnych studiów nie gwarantuje pracy dającej satysfakcjonujące wynagrodzenie. Z coraz mniejszego grona położnych wiele wyjeżdża za granicę. To właśnie położna wykonuje większość czynności związanych z przyjęciem dziecka. Niestety, mimo iż rola położnej jest nieoceniona, często się ją marginalizuje.
W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami:
1.Czy Ministerstwo dostrzega problem?
2.W jaki sposób Ministerstwo zachęca do studiowania położnictwa?
Z poważaniem
Kazimierz Moskal
Warszawa, dnia 5 maja 2010 r.
Zobacz także:
3 maja 2010 roku – Zobacz pismo położnej do posłów w sprawie studiów pomostowych dla położnych. Artykuł czytano ponad 1000 razy. KOMENTARZY 14.
1 listopada 2009 roku – Naczelnej Izby PiP sprzeciw w sprawie wykonywania zawodu pielęgniarki przez położne oraz zawodu położnej przez pielęgniarki. Komentarz redakcji Portalu i Gazety: to próba nieudolnego dbania o czystość rasową na lini nie czarny – biały lecz położna – pielęgniarka. I jest przejawem swoistego niczym nieuzasadnionego 'zawodowego rasizmu’. 14 KOMENTARZY.