Poseł do minister zdrowia w sprawie zmniejszającej się corocznie liczby absolwentek położnictwa. Natomiast redakcja Portalu pyta położne – jaka jest sytuacja na rynku pracy dla położnych w poszczególnych miastach, powiatach. Proszę podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie, poprzez zamieszczanie komentarzy pod artykułem.

2 min czytania
Aktualności

.

Interpelacja w sprawie zmniejszającej się corocznie liczby absolwentek położnictwa

Szanowna Pani Minister,
działając na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199 z późn. zm.), proszę o podjęcie działań w przedstawionej poniżej sprawie.

Specjaliści kształcący położne alarmują, że w ostatnich latach liczba absolwentek położnictwa zmniejszyła się o połowę, a średnia wieku przedstawicielek tej grupy zawodowej szybko wzrasta. Zdaniem specjalistów istnieje realne zagrożenie, że za kilka lat nie będzie kto miał w Polsce odbierać porodów. Kiedyś o jedno miejsce na kierunku położniczym SUM walczyło pięć- sześć osób. Dziś problemem jest wypełnienie limitów przyjęć, a ukończenie trudnych studiów nie gwarantuje pracy dającej satysfakcjonujące wynagrodzenie. Z coraz mniejszego grona położnych wiele wyjeżdża za granicę. To właśnie położna wykonuje większość czynności związanych z przyjęciem dziecka. Niestety, mimo iż rola położnej jest nieoceniona, często się ją marginalizuje.

W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami:

1.Czy Ministerstwo dostrzega problem?
2.W jaki sposób Ministerstwo zachęca do studiowania położnictwa?

Z poważaniem
                                                                                                    Kazimierz Moskal 

Warszawa, dnia  5 maja 2010 r.

 

Zobacz także:

3 maja 2010 roku – Zobacz pismo położnej do posłów w sprawie studiów pomostowych dla położnych. Artykuł czytano ponad 1000 razy. KOMENTARZY 14.

1 listopada 2009 roku –  Naczelnej Izby PiP sprzeciw w sprawie wykonywania zawodu pielęgniarki przez położne oraz zawodu położnej przez pielęgniarki. Komentarz redakcji Portalu i Gazety: to próba nieudolnego dbania o czystość rasową na lini nie czarny – biały lecz położna – pielęgniarka. I jest przejawem swoistego niczym nieuzasadnionego 'zawodowego rasizmu’. 14 KOMENTARZY.

               

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7908 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbach.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek anestezjologicznych z tytułem specjalisty.

1 min czytania
Pielęgniarki w liczbach Kilka dni temu, w artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych pisaliśmy o liczbie pielęgniarek i położnych zatrudnionych w…
Aktualności

Prezent idealny dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Gadżety dla pielęgniarek i położnych Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli masz w rodzinie pielęgniarkę lub położną i szukasz dla…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – pomysł związkowców - nagroda jubileuszowa po 45 latach pracy.

1 min czytania
Związek pielęgniarek ma pomysł na zatrzymanie emerytek w pracy Na profilu Facebooku jednej z organizacji zakładowych związku pielęgniarek zamieszczono poniższa informację: „W…
Komentarze