Poseł do ministra zdrowia: Dlaczego brak jest finansowania i kontraktowania usług z zakresu szkół rodzenia i czy takie kontraktowanie będzie przewidziane? Na tworzenie i samodzielne prowadzenie szkół rodzenia przez położne, jest ogromne zapotrzebowanie!

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie trudnej sytuacji pielęgniarek i położnych

   Szanowny Panie Ministrze! Trudna sytuacja zawodowa pielęgniarek i położnych jest powszechnie znana. W swojej pracy parlamentarnej wielokrotnie stykałam się z problemami, które dotykają tę grupę zawodową. Wśród wielu postulatów kierowanych za moim pośrednictwem do różnych organów państwa są również kwestie, których rozstrzygnięcie leży być może w gestii Ministra Zdrowia.

   Stąd zwracam się do Pana z prośbą o odpowiedzi na poniższe pytania – problemy, które są niezmiernie istotne dla środowiska pielęgniarek i położnych i są zgodne z założeniami Europejskiej Strategii WHO w kwestii kształcenia pielęgniarek i położnych pod nazwą ˝Pielęgniarki i położne siłą na rzecz zdrowia˝ oraz pokrywają się z celami strategicznymi i operacyjnymi Narodowego Planu Zdrowia:

   1. Dlaczego brak jest finansowania i kontraktowania usług z zakresu szkół rodzenia i czy takie kontraktowanie będzie przewidziane?

   2. Jakie rozwiązania widzi Rząd w celu tworzenia i samodzielnego prowadzenia szkół rodzenia przez położne, na które jest ogromne zapotrzebowanie społeczne?

   3. Dlaczego nie dąży się do oddzielenia usług pielęgniarskich i położniczych w podstawowej opiece zdrowotnej? Czy i kiedy przewidziane jest oddzielenie tych usług?

   4. Dlaczego nie stosuje się priorytetu kontraktowania świadczeń przez pielęgniarki i położne w podstawowej opiece zdrowotnej?

   5. Czy Rząd zamierza, jeśli tak, to kiedy, ustalić wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarek i położnych?

   Z poważaniem

   Poseł Beata Mazurek

   Chełm, dnia 11 czerwca 2007 r.

 


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8117 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze