Poseł do ministra zdrowia: Dlaczego brak jest finansowania i kontraktowania usług z zakresu szkół rodzenia i czy takie kontraktowanie będzie przewidziane? Na tworzenie i samodzielne prowadzenie szkół rodzenia przez położne, jest ogromne zapotrzebowanie!

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie trudnej sytuacji pielęgniarek i położnych

   Szanowny Panie Ministrze! Trudna sytuacja zawodowa pielęgniarek i położnych jest powszechnie znana. W swojej pracy parlamentarnej wielokrotnie stykałam się z problemami, które dotykają tę grupę zawodową. Wśród wielu postulatów kierowanych za moim pośrednictwem do różnych organów państwa są również kwestie, których rozstrzygnięcie leży być może w gestii Ministra Zdrowia.

   Stąd zwracam się do Pana z prośbą o odpowiedzi na poniższe pytania – problemy, które są niezmiernie istotne dla środowiska pielęgniarek i położnych i są zgodne z założeniami Europejskiej Strategii WHO w kwestii kształcenia pielęgniarek i położnych pod nazwą ˝Pielęgniarki i położne siłą na rzecz zdrowia˝ oraz pokrywają się z celami strategicznymi i operacyjnymi Narodowego Planu Zdrowia:

   1. Dlaczego brak jest finansowania i kontraktowania usług z zakresu szkół rodzenia i czy takie kontraktowanie będzie przewidziane?

   2. Jakie rozwiązania widzi Rząd w celu tworzenia i samodzielnego prowadzenia szkół rodzenia przez położne, na które jest ogromne zapotrzebowanie społeczne?

   3. Dlaczego nie dąży się do oddzielenia usług pielęgniarskich i położniczych w podstawowej opiece zdrowotnej? Czy i kiedy przewidziane jest oddzielenie tych usług?

   4. Dlaczego nie stosuje się priorytetu kontraktowania świadczeń przez pielęgniarki i położne w podstawowej opiece zdrowotnej?

   5. Czy Rząd zamierza, jeśli tak, to kiedy, ustalić wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarek i położnych?

   Z poważaniem

   Poseł Beata Mazurek

   Chełm, dnia 11 czerwca 2007 r.

 


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7710 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

W cztery lata tysiąc pielęgniarek zostało specjalistami w tej dziedzinie pielęgniarstwa.

1 min czytania
Pielęgniarstwo opieki długoterminowej Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej ma na celu przygotować pielęgniarki do udzielania specjalistycznych świadczeń zdrowotnychw zakresie opieki…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka z grupy 2 zarabia według OZZPiP ponad 13 tys. brutto brutto.

2 min czytania
Związek pielęgniarek podaje obecną wysokość wynagrodzeń pielęgniarek i położnych Pani przewodnicząca Krystyna Ptok w uzasadnieniu do ustawy o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego, którą…
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
Komentarze