Poseł do ministra zdrowia: Jak powszechnie wiadomo sytuację zawodową pielęgniarek i położnych ocenia się jako trudną. Personel medyczny boryka się z problemami i barierami w życiu zawodowym, ponieważ zakłady pracy nie są zainteresowane jego rozwojem.

3 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie złej sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych

   Szanowny Panie Ministrze! Jak powszechnie wiadomo sytuację zawodową pielęgniarek i położnych ocenia się jako trudną. Personel medyczny boryka się z problemami i barierami w życiu zawodowym, ponieważ zakłady pracy nie są zainteresowane jego rozwojem. Pielęgniarki często nie mogą wprowadzać zmian, które ich zdaniem byłyby korzystniejsze w zakresie organizacji pracy i standardów usług, borykają się także z brakiem sprzętu do pielęgnacji pacjenta, udogodnień, podnośników, materacy przeciwodleżynowych itp. Czyżby zawody pielęgniarki i położnej nadal nie miały szans na uznanie ich za ważne elementy w systemie ochrony zdrowia? Będąc w Unii Europejskiej, Polska ma najniższy wskaźnik zatrudnienia wśród lekarzy, pielęgniarek i położnych, a niskie zarobki oraz utrudniony dostęp do specjalizacji to dwa najczęstsze powody wyjazdu kadry medycznej z kraju. Może trudna sytuacja pielęgniarek i położnych była wynikiem niedostatecznego zaangażowania ze strony osób zarządzających?

   W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy planowanie opieki nie powinno przebiegać zgodnie z procesem pielęgnowania zamiast skupiania się przez pielęgniarki na czynnościach administracyjno-porządkowych i wykonywaniu zabiegów terapeutycznych?

   2. Czy nie najwyższy czas na podniesienie wynagrodzeń oraz prestiżu zawodowego pielęgniarek i położnych?

   Z poważaniem

   Poseł Mieczysław Marcin Łuczak


   Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia – z upoważnienia ministra – na interpelację w sprawie złej sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Mieczysława Marcina Łuczaka, przekazaną przy piśmie znak: SPS-023-7731/07 z dnia 23 kwietnia 2007r., w sprawie trudnej sytuacji pielęgniarek i położnych uprzejmie proszę o przyjęcie wyjaśnień na pytania zawarte w interpelacji.

   Odnosząc się do pytania pierwszego, uprzejmie informuję, iż obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej wynika z ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. 07.14.89) oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych. Realizowanie procesu pielęgnowania wiąże się z koniecznością prowadzenia określonej dokumentacji. Dzięki dokumentacji możliwe jest zebranie w jednym miejscu wszystkich danych o pacjencie. Pozwala to na lepsze poznanie problemów pielęgnacyjnych pacjenta, a przez to zaplanowanie takiej opieki, jakiej aktualnie wymaga. Ponadto należy wskazać, że planowanie i realizowanie opieki pielęgniarskiej oraz rodzaj zadań, jakie wykonują w zakładach opieki zdrowotnej pielęgniarki, są uzależnione m.in. od organizacji pracy, stylu zarządzania i przyjętych zasad współpracy w zespole diagnostycznym, terapeutyczno-pielęgnacyjnym.

   Zadania wykonywane przez pielęgniarki wynikają z przepisów prawa oraz przyjętych procedur postępowania w danym zakładzie opieki zdrowotnej, w tym również z zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 września 1997 r. w sprawie zakresu i rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, wykonywanych przez pielęgniarkę samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, oraz zakresu i rodzaju takich świadczeń wykonywanych przez położną samodzielnie (Dz. U. 97.116.750).

   W odpowiedzi na kolejne pytanie uprzejmie wyjaśniam, iż ustawa z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. Nr 149, poz. 1076) określa zasady przekazania świadczeniodawcom środków na podwyższenie wysokości wynagrodzeń w 2006 i 2007 r. Określenie ustawowe okresu obowiązywania ww. regulacji nie oznacza, że po 2007 r. środki na podwyższenie wynagrodzeń zostaną wycofane z systemu. Ukształtowane w wyniku zastosowania ustawy wynagrodzenia będą mogły w roku 2008 i latach kolejnych być podwyższane w ramach wzrostu wartości kontraktów z NFZ (zmiana wyceny poszczególnych procedur, wartości punktów itd.).

   Jednocześnie odnosząc się do zagadnień przedstawionych przez Pana Posła, związanych z problemami personelu medycznego, uprzejmie wyjaśniam, iż zakłady opieki zdrowotnej działają na podstawie przepisów zawartych w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej. Przedmiotowa ustawa określa zasady związane z organizacją i zarządzaniem zakładem opieki zdrowotnej. Należy tutaj podkreślić rolę dyrektora, od którego umiejętności menedżerskich zależy w dużej mierze prawidłowe funkcjonowanie placówki. Poprawa warunków pracy oraz tworzenie perspektyw rozwoju zawodowego w dużej części wynikają więc z rozwiązań organizacyjnych, przyjętych w danym zakładzie opieki zdrowotnej.

   Równocześnie należy podkreślić, iż Minister Zdrowia w związku z przepisami ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. 57, 602, z późn. zm.) dofinansowuje z budżetu państwa szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych. Dotychczas od 2003 r. zapewniono finansowanie specjalizacji dla 5872 pielęgniarek i położnych. Począwszy od 2003 r. limity miejsc szkoleniowych oraz kwota dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego wykazują tendencję wzrostową. W roku 2007 limit miejsc szkoleniowych na specjalizację wynosi 1800, natomiast kwota dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego to 4120 zł.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Anna Gręziak

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8765 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych odbędzie bezpłatne szkolenia sfinansowane przez UE.

2 min czytania
Szkolenia mają zostać przeprowadzone do dnia 31 maja 2027 roku. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie zgodne z siatką płac.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek. Wymagane posiadanie kursu kwalifikacyjnego lub tytułu specjalisty. Grupa Medyczna Profesora Zagórskiego działa od 1998 roku. We wszystkich Ośrodkach można…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: nie każde zróżnicowanie płac pielęgniarek jest dyskryminacją.

8 min czytania
Sąd: Prace pielęgniarek tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych na tych samych stanowiskach mogą różnić się co do jakości i jakości,…
Komentarze