Poseł do ministra zdrowia: "Marszałek i pani wojewoda na wspólnej konferencji prasowej twierdzą, że zachowanie pielęgniarek jest niemoralne i nieetyczne. Pracownicy straszeni są kontrolami, są zapowiedzi złożenia wniosków w tej sprawie do prokuratury. Zamiast więc szukać nici porozumienia z protestującymi, zaognia się sytuację".

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki na zwolnieniach
Poseł do ministra zdrowia: "Marszałek i pani wojewoda na wspólnej konferencji prasowej twierdzą, że zachowanie pielęgniarek jest niemoralne i nieetyczne. Pracownicy straszeni są kontrolami, są zapowiedzi złożenia wniosków w tej sprawie do prokuratury. Zamiast więc szukać nici porozumienia z protestującymi, zaognia się sytuację".

 


Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie

protestu personelu szpitali na Podkarpaciu

Szanowny Panie Ministrze!

Trzeci tydzień trwa protest personelu szpitali na Podkarpaciu. W pięciu szpitalach (dwóch w Rzeszowie, Mielcu, Tarnobrzegu i Stalowej Woli) pielęgniarki masowo biorą zwolnienia lekarskie i nie przychodzą do pracy. Porozumienia ciągle nie ma, a mediacje nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Pielęgniarki domagają się zwiększenia zatrudnienia personelu, ponieważ są przemęczone, a także podwyżek pensji.

Najbardziej w zaistniałej sytuacji cierpią pacjenci, którzy często ze szpitali są odsyłani z kwitkiem, a pacjenci przebywający w szpitalach mogą nie mieć zapewnionej odpowiedniej opieki pielęgniarskiej.

Sytuacja w podkarpackiej służbie zdrowia pogarsza się z roku na rok. Zobowiązania są największe w historii samorządu województwa – z 264 mln za 2012 rok zwiększyły się o 100% do kwoty 594 mln w ciągu 5 lat! Do tego dochodzi kompletny brak wizji rozwoju służby zdrowia przez zarząd województwa – chaos i brak nadzoru nad jednostkami służby zdrowia – wielokrotna zmiana dyrektora departamentu ochrony zdrowia.

Marszałek i pani wojewoda na wspólnej konferencji prasowej twierdzą, że zachowanie pielęgniarek jest niemoralne i nieetyczne. Pracownicy straszeni są kontrolami, są zapowiedzi złożenia wniosków w tej sprawie do prokuratury. Zamiast więc szukać nici porozumienia z protestującymi, zaognia się sytuację.

Wczoraj, tj. 18 lipca 2018 roku, odbyła się druga tura mediacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie między związkami zawodowymi a dyrekcją. Brali w nich również udział wyznaczony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mediator oraz marszałek województwa Władysław Ortyl i członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, odpowiedzialny za służbę zdrowia. Do żadnego porozumienia nie doszło.

W związku z powyższym chciałabym zapytać Pana Ministra:

Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia, aby zakończyć protesty pielęgniarek na Podkarpaciu?

Z poważaniem

Krystyna Skowrońska

Poseł na Sejm RP

19 lipca 2018 roku 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze