Poseł do ministra zdrowia: "Marszałek i pani wojewoda na wspólnej konferencji prasowej twierdzą, że zachowanie pielęgniarek jest niemoralne i nieetyczne. Pracownicy straszeni są kontrolami, są zapowiedzi złożenia wniosków w tej sprawie do prokuratury. Zamiast więc szukać nici porozumienia z protestującymi, zaognia się sytuację".

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki na zwolnieniach
Poseł do ministra zdrowia: "Marszałek i pani wojewoda na wspólnej konferencji prasowej twierdzą, że zachowanie pielęgniarek jest niemoralne i nieetyczne. Pracownicy straszeni są kontrolami, są zapowiedzi złożenia wniosków w tej sprawie do prokuratury. Zamiast więc szukać nici porozumienia z protestującymi, zaognia się sytuację".

 


Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie

protestu personelu szpitali na Podkarpaciu

Szanowny Panie Ministrze!

Trzeci tydzień trwa protest personelu szpitali na Podkarpaciu. W pięciu szpitalach (dwóch w Rzeszowie, Mielcu, Tarnobrzegu i Stalowej Woli) pielęgniarki masowo biorą zwolnienia lekarskie i nie przychodzą do pracy. Porozumienia ciągle nie ma, a mediacje nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Pielęgniarki domagają się zwiększenia zatrudnienia personelu, ponieważ są przemęczone, a także podwyżek pensji.

Najbardziej w zaistniałej sytuacji cierpią pacjenci, którzy często ze szpitali są odsyłani z kwitkiem, a pacjenci przebywający w szpitalach mogą nie mieć zapewnionej odpowiedniej opieki pielęgniarskiej.

Sytuacja w podkarpackiej służbie zdrowia pogarsza się z roku na rok. Zobowiązania są największe w historii samorządu województwa – z 264 mln za 2012 rok zwiększyły się o 100% do kwoty 594 mln w ciągu 5 lat! Do tego dochodzi kompletny brak wizji rozwoju służby zdrowia przez zarząd województwa – chaos i brak nadzoru nad jednostkami służby zdrowia – wielokrotna zmiana dyrektora departamentu ochrony zdrowia.

Marszałek i pani wojewoda na wspólnej konferencji prasowej twierdzą, że zachowanie pielęgniarek jest niemoralne i nieetyczne. Pracownicy straszeni są kontrolami, są zapowiedzi złożenia wniosków w tej sprawie do prokuratury. Zamiast więc szukać nici porozumienia z protestującymi, zaognia się sytuację.

Wczoraj, tj. 18 lipca 2018 roku, odbyła się druga tura mediacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie między związkami zawodowymi a dyrekcją. Brali w nich również udział wyznaczony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mediator oraz marszałek województwa Władysław Ortyl i członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, odpowiedzialny za służbę zdrowia. Do żadnego porozumienia nie doszło.

W związku z powyższym chciałabym zapytać Pana Ministra:

Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia, aby zakończyć protesty pielęgniarek na Podkarpaciu?

Z poważaniem

Krystyna Skowrońska

Poseł na Sejm RP

19 lipca 2018 roku 


Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8991 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek – tańsze zabiegi pielęgnacyjne.

1 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje ze studiem kosmetycznym Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, informuje na swojej stronie internetowej, o podjęciu współpracy ze…
Aktualności

Niższe ceny paliw dla pielęgniarek.

2 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje z firmą LOTOS Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, odpowiadając na ofertę firmy LOTOS włączyła się do programu…
Aktualności

Pielęgniarka - bezpłatna konferencja on-line.

1 min czytania
2–3 września 2021 roku on-line Informujemy, że XIV Krakowskie Dni Dializoterapii, tak zawsze cieszące się wielką popularnością, będą miały formę wir­tu­alną. Zapraszamy…
Komentarze