Poseł do ministra zdrowia. "Moje biuro poselskie odwiedziły dwie panie pielęgniarki… pani Irena i pani Barbara".

3 min czytania
AktualnościPielęgniarka i położna rodzinna
Poseł do ministra zdrowia. "Moje biuro poselskie odwiedziły dwie panie pielęgniarki… pani Irena i pani Barbara".

 

 

Zobacz także:

(5) TV.pielegniarki.info.pl Najpierw minister zdrowia mówi o ewentualnej likwidacji samodzielnych podmiotów prowadzonych przez pielęgniarki i położne rodzinne, a po 10 minutach ukazuje swoją wizję pielęgniarki rodzinnej. Może pan się na coś zdecyduje?

TV.pielegniarki.info.pl – sejm 27 kwietnia 2016 – minister Radziwiłł wypowiada wojnę samodzielnym podmiotom, prowadzonym przez pielęgniarki i położne rodzinne.

Zobacz więcej informacji w Aktualnościach w dziale – Pielęgniarka i położna rodzinna

 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zawodu pielęgniarki – przyszłości, miejsca w systemie służby zdrowia, zarobków

Moje biuro poselskie w Koszalinie odwiedziły dwie panie pielęgniarki (dane osobowe dostępne w biurze), reprezentujące większe środowisko pielęgniarskie.

Pani Barbara jest pielęgniarką rodzinną, magistrem pielęgniarstwa, posiada specjalizację z pielęgniarstwa rodzinnego, ukończyła liczne kursy specjalistyczne. Pracuje w zawodzie od 1979 roku. Udziela świadczeń dla populacji liczącej 2313 pacjentów, obejmującej 470 osób w wieku 65 lat i więcej, 1700 osób w wieku 7-65 lat oraz 143 osoby w wieku 0-6 lat. Jej uposażenie miesięczne brutto wynosi: pensja zasadnicza – 2350,00 zł, plus dodatek stażowy – 470,00 zł, plus dodatek pielęgniarski – 500,00 zł. Razem 3320,00 zł, czyli miesięcznie netto – 2300,00 zł.

Pani Irena jest pielęgniarką rodzinną, posiada licencjat pielęgniarstwa (specjalizacja z pielęgniarstwa rodzinnego), ukończyła liczne kursy specjalistyczne (za własne pieniądze), w zawodzie pracuje od 1987 roku. Udziela świadczeń dla populacji liczącej 2320 pacjentów, obejmującej 443 osoby w wieku 65 lat i więcej, 1744 osoby w wieku 7-65 lat oraz 133 osoby w wieku 0-6 lat. Płaca za kwiecień (pełny wymiar godzin, z dodatkiem Zembali) – na rękę 2229,99 zł. Jej pracodawca otrzymuje obecnie z NFZ na wymienioną populację 7.442.72 zł. Pani Irena wykonuje też inne świadczenia: zlecenia z urzędu miasta, dyżury w tzw. nocnej i świątecznej opiece medycznej. W maju na przykład wypracowała 28 godzin na umowę-zlecenie otrzymując na rękę 346,77 zł. Jak podkreśla – kosztem zdrowia, życia rodzinnego, pracy nocnej.

Panie pielęgniarki zadają szereg pytań, na które nie potrafię odpowiedzieć, poza tym że w pełni podzielam ich rozgoryczenie wywołane tak niskimi dochodami, powiedziałbym nawet – skandalicznie niskimi, uwzględniają skalę odpowiedzialności, dyspozycyjność, włożony wysiłek i to, że są kobietami, mają więc dodatkowo obowiązki rodzinne. Dodatkowo obie panie są osobami kulturalnymi, są opanowane, rzeczowe, zadbane, miłe i sympatyczne. Każdy minister odpowiedzialny za jakość kadr medycznych może i powinien być dumny z takich pracowników.

Przedstawiam Panu listę pytań, które zadają panie pielęgniarki, zastrzegając, że dotyczą one całego środowiska pielęgniarskiego. Liczę bardzo na to, że odpowie Pan zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą i dobrą wolą.

Dlaczego przyznana podwyżka ministra Mariana Zembali nie obliguje pracodawców do włączenia tego uposażenia do pensji zasadniczej, tylko pozwala pracodawcy na wypłacanie jej w postaci comiesięcznego dodatku do pensji?

Obecnie pielęgniarka rodzinna wykonuje zawód samodzielnie. Dlaczego Pan Minister dąży do podporządkowania naszej grupy zawodowej lekarzowi? Przecież na całym świecie pielęgniarki współpracują w zespołach interdyscyplinarnych, wykonując swój zawód samodzielnie i za to są wynagradzane.

Jak rolę dla pielęgniarki POZ widzi Pan Minister w proponowanym przez siebie projekcie reformy służby zdrowia oraz jaki zakres obowiązków będzie jej przypisany?

Dlaczego od 8 lat nie podwyższa się pensji pielęgniarki, skoro co roku wzrastają stawki kapitacyjne na pacjenta? Rozmowy z pracodawcą nie przynoszą żadnych konstruktywnych rozwiązań. Do kogo mają zwracać się pielęgniarki?

Czy przewiduje Pan Minister opracowanie nowej siatki płac dla pielęgniarek, uwzględniającej wykształcenie, staż pracy (doświadczenie), ukończone kursy specjalistyczne. Czy w tej propozycji zaszeregowanie pracownika będzie ustalone systemowo czy też będzie możliwość ingerencji pracodawcy?

Dlaczego nie stosuje się gradacji uposażenia, zajmowania stanowisk przez pielęgniarki w zależności od posiadanego wykształcenia. Dlaczego nie są preferowane przy obsadzie stanowisk doświadczone pielęgniarki z wykształceniem akademickim medycznym?

Z poważaniem

Stefan Romecki – poseł z Koszalina

6 czerwca 2016 roku 

 

Zobacz także:

Interpelacja poselska do ministra zdrowia w sprawie zespołów lekarsko-pielęgniarskich

(2) TV.pielegniarki.info.pl – sejm 27 kwietnia 2016 – minister Radziwiłł wypowiada wojnę samodzielnym podmiotom, prowadzonym przez pielęgniarki i położne rodzinne.

 

 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8321 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościDodatki

Prokuratur: pielęgniarki antydatowały wpisy COVID-19.

2 min czytania
Dyrektor szpitala: pielęgniarki rażąco naruszyły zasady prowadzenia dokumentacji medycznej Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 9 września 2021 roku informowała…
Aktualności

Związek pielęgniarek o ryczałcie za udział w Białym Miasteczku.

1 min czytania
Uchwała nr 83/CI/2021Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku ZawodowegoPielęgniarek i Położnychz dnia 16.09.2021 r. w sprawie ustalenia zasad rekompensaty kosztów udziału członka OZZPiP w…
Aktualności

Pielęgniarki z grupy 7 z pensją grupy 8.

2 min czytania
Senator pyta ministra zdrowia o interpretację siatki płac pielęgniarek Posiedzenie senatu w dniu 21 września 2021 roku. Senator Janusz Pęcherz: Moje oświadczenie…
Komentarze