Poseł do ministra zdrowia: "narzucane przez dyrektorów warunki pracy pielęgniarek są coraz trudniejsze, a rzetelne podołanie obowiązkom staje się niemożliwe".

1 min czytania
Aktualności

 

 

Interpelacja do ministra zdrowia

w sprawie braku pielęgniarek

 

Szanowny Panie Ministrze,

średnia wieku pielęgniarek w Polsce zbliża się do 50 lat; młodzież nie garnie sie do tego zawodu, a absolwenci szkół pielęgniarskich najczęściej wybierają szpitale zagraniczne. 

Niskie płace i złe warunki pracy sprawiają, że odpływ z zawodu ewidentnie przekracza rekrutację. Ilościowe niedobory obsad pielęgniarskich sprawiają, że – zwłaszcza w szpitalach – narzucane przez dyrektorów warunki pracy pielęgniarek są coraz trudniejsze, a rzetelne podołanie obowiązkom staje się niemożliwe.

Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców.

W związku z powyższym mam do pana Ministra następujące pytania:

1. Czy ministerstwo zamierza podjąć działania zwiększające zatrudnienie pielęgniarek w szpitalach?

2. Czy ministerstwo przewiduje, poprzez rozwiązania legislacyjne, finansowe i organizacyjne, uregulowanie braku chętnych do pracy w szpitalach na stanowisku pielęgniarki?

Poseł

Krystyna Sibińska

 

Zobacz także:

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016 – nowy minister zdrowia zapowiada zmiany – coś wielkiego!

 

Minister zdrowia w sejmie: w kwestii braku pielęgniarek mamy dramat!

 

Tzw. podwyżki pielęgniarek i położnych – minister zdrowia zadeklarował, że do czerwca br. będą utrzymane. Potem …. ma dwie propozycje.

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki: obniżka wskaźników pracy.

1 min czytania
Protestujący medycy obniżają żądania płacowe w stosunku do grupy pielęgniarek i położnych Jeszcze 40 dni temu protestujący medycy przedstawili siatkę płac dzielącą…
Aktualności

Stres i niepokój, jak sobie pomóc? Czy leki na uspokojenie rozwiążą problem?

3 min czytania
Stres towarzyszy nam każdego dnia, w pracy, w szkole, w domu. Na niektórych działa mobilizująco i daje siłę oraz motywację do działania,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wyższe pensje pielęgniarek albo zamykamy oddział.

4 min czytania
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 9 września 2021 roku. Senator: Mamy pozwolić odejść tym pielęgniarkom? Panie Ministrze, pora na to, żeby…
Komentarze