Poseł do ministra zdrowia: "narzucane przez dyrektorów warunki pracy pielęgniarek są coraz trudniejsze, a rzetelne podołanie obowiązkom staje się niemożliwe".

1 min czytania
Aktualności

 

 

Interpelacja do ministra zdrowia

w sprawie braku pielęgniarek

 

Szanowny Panie Ministrze,

średnia wieku pielęgniarek w Polsce zbliża się do 50 lat; młodzież nie garnie sie do tego zawodu, a absolwenci szkół pielęgniarskich najczęściej wybierają szpitale zagraniczne. 

Niskie płace i złe warunki pracy sprawiają, że odpływ z zawodu ewidentnie przekracza rekrutację. Ilościowe niedobory obsad pielęgniarskich sprawiają, że – zwłaszcza w szpitalach – narzucane przez dyrektorów warunki pracy pielęgniarek są coraz trudniejsze, a rzetelne podołanie obowiązkom staje się niemożliwe.

Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców.

W związku z powyższym mam do pana Ministra następujące pytania:

1. Czy ministerstwo zamierza podjąć działania zwiększające zatrudnienie pielęgniarek w szpitalach?

2. Czy ministerstwo przewiduje, poprzez rozwiązania legislacyjne, finansowe i organizacyjne, uregulowanie braku chętnych do pracy w szpitalach na stanowisku pielęgniarki?

Poseł

Krystyna Sibińska

 

Zobacz także:

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016 – nowy minister zdrowia zapowiada zmiany – coś wielkiego!

 

Minister zdrowia w sejmie: w kwestii braku pielęgniarek mamy dramat!

 

Tzw. podwyżki pielęgniarek i położnych – minister zdrowia zadeklarował, że do czerwca br. będą utrzymane. Potem …. ma dwie propozycje.

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9020 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze!…
Komentarze