Poseł do ministra zdrowia: Prawdą jest, że pielęgniarce czy położnej powierza się zadania, które powinny przypadać co najmniej na dwie osoby. To sprawia, że pielęgniarkom bardzo trudno jest skutecznie i bezpiecznie zajmować się pacjentami.

1 min czytania
Aktualności

 Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie problemów kadrowych i finansowych pielęgniarek i położnych

Panie Ministrze!

Pielęgniarki i położne są głęboko zniecierpliwione i jeśli resort zdrowia nie potraktuje pielęgniarek "na serio", już pod koniec marca może zapaść decyzja o rozpoczęciu protestu. Niedobory kadrowe, sytuacja w pielęgniarstwie jest dramatyczna. U pracodawców brakuje nawet podań o pracę od pielęgniarek. Dziś wiemy, że w ciągu najbliższych 4 lat może zabraknąć ponad 40 tys. pielęgniarek. Tymczasem co roku kształconych jest 4,5 tys., z których tylko 3,8 tys. podejmuje pracę w wyuczonym zawodzie. A prawdą jest, że pielęgniarce czy położnej powierza się zadania, które powinny przypadać co najmniej na dwie osoby. To sprawia, że pielęgniarkom bardzo trudno jest skutecznie i bezpiecznie zajmować się pacjentami. Nowoczesna w swoim programie z 2015 roku podnosi problem kadrowy i płacowy w odniesieniu do pielęgniarek i położnych. Dla nas oczywiste jest, że pracują bardzo ciężko, bardzo odpowiedzialną wykonują pracę i w sposób skandaliczny są wykorzystywane – praktyka pokazuje, że obsada na dyżurach jest o połowę mniejsza, a pracę trzeba wykonać.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Jak długo podstawą do szukania rozwiązań będą protesty personelu?
2. Jaką Ministerstwo Zdrowia planuje drogę do rozwiązania problemu?
3. Czy ministerstwo ma plan perspektywicznego działania w zakresie zwiększenia wynagrodzeń i poprawy stanu kadrowego białego personelu?
4. Jaki plan awaryjny ma Ministerstwo Zdrowia, gdyby prowadzone rozmowy nie przyniosły pozytywnego rozwiązania problemu, z jakim od lat boryka się tzw. biały personel?

Z wyrazami szacunku,
Paweł Pudłowski
poseł na sejm RP   
                


UWAGA!!! Zagłosuj w sondzie 

W związku z argumentacją rządu za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele, podejmujemy działania w celu doprowadzenia do zwiększenia stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego z 45 do 200%, za pracę w niedziele z dniem 1 stycznia 2019 roku.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8329 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 godzin tygodniowo.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Gliwice Zakres obowiązków: Wykształcenie: najlepiej kierunkoweZakres obowiązków: wykonywanie EKG, sprawdzanie przydatności leków, sporządzanie listy leków do…
Komentarze