Poseł do ministra zdrowia: ustawa podwyżkowa nie objęła m.in. pracowników wojewódzkich ośrodków medycyny pracy, stacji sanitarno-epidemiologicznych, regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz żłobków.

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń

   Szanowny Panie Ministrze! Ustawa z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz.U. Nr 149, poz. 1076) nie objęła w tym roku m.in. pracowników wojewódzkich ośrodków medycyny pracy, stacji sanitarno-epidemiologicznych, regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz żłobków. Zgodnie bowiem z tą ustawą wzrost wynagrodzeń dotyczył tylko tych pracowników, którzy pracują w placówkach z podpisanymi kontraktami z Narodowym Funduszem Zdrowia. Środki na wzrost wynagrodzeń zapewnia bowiem fundusz, zwiększając wycenę świadczeń zdrowotnych o 30%.

   W kraju jest 21 RCKiK, które zatrudniają ponad 4 tys. pracowników. Również pracownicy ośrodków medycyny pracy i żłobków nie są objęci podwyżkami. Zdaniem resortu zdrowia są to placówki, za które odpowiadają samorządy, i to one decydują o wzroście pensji tych osób.

   Jedyną grupą, która w tym roku nie dostała podwyżek, a dla której resort zdrowia zagwarantował środki na wzrost wynagrodzeń w 2007 r., są pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych.

   Problem z realizacją ustawy podwyżkowej mają również właściciele niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej (NZOZ), którzy leczą pacjentów m.in. na podstawie kontraktów z NFZ i teoretycznie powinni dostać podwyżki. Jak powiedział Tomasz Korkosz, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej, dotyczy to lekarzy i lekarzy dentystów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, są właścicielami jednoosobowych praktyk lekarskich i jednocześnie leczą pacjentów.

   W przyszłym roku NFZ przeznaczy na wzrost wynagrodzeń pracowników szpitali i przychodni 4,4 mld zł. Nie wszyscy jednak dyrektorzy szpitali są pewni, czy otrzymają dodatkowe środki. Dlatego pracownicy mają zagwarantowane podwyżki tylko do końca tego roku. Tak jest m.in. w Szpitalu Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim.

   W związku z tym uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytanie: Co ministerstwo zamierza zrobić ww. sprawie?

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Szadny

   Warszawa, dnia 11 stycznia 2007 r.

Zobacz również:

Podwyżki wynagrodzeń

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7905 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki - wybory 2023

Premier zastał pielęgniarki w czepkach.

1 min czytania
Premier odwiedził szpital w Pionkach. Zastał tam pielęgniarki… w czepkach Jeden z użytkowników Twittera napisał: Ale ustawka, prawdziwy PRL. Pielęgniarki nie noszą…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – wiekopomna propozycja nowej specjalizacji.

2 min czytania
Minister zdrowia powołuje zespół, który ma opracować zmiany w szkoleniach pielęgniarek i położnych Minister zdrowia powołał zespół, który ma „opracować zmiany w…
Aktualności

Opalanie a ryzyko nowotworu skóry: jak uniknąć nadmiernego narażenia na promieniowanie UV?

3 min czytania
Ekspozycja na promieniowanie słoneczne ma niezaprzeczalnie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko znacząco pogarsza stan skóry, przyspieszając procesy odpowiedzialne za jej…
Komentarze