Poseł do ministra zdrowia w sprawie pielęgniarek poz: "Czy podporządkowanie pielęgniarek i położnych lekarzom nie ograniczy w zbyt mocnym stopniu autonomii i samodzielności tych grup zawodowych"?

2 min czytania
AktualnościZamach na pielęgniarki i położne rodzinne
Poseł do ministra zdrowia w sprawie pielęgniarek poz: "Czy podporządkowanie pielęgniarek i położnych lekarzom nie ograniczy w zbyt mocnym stopniu autonomii i samodzielności tych grup zawodowych"?

 

 

Zobacz także:

(5) TV.pielegniarki.info.pl Najpierw minister zdrowia mówi o ewentualnej likwidacji samodzielnych podmiotów prowadzonych przez pielęgniarki i położne rodzinne, a po 10 minutach ukazuje swoją wizję pielęgniarki rodzinnej. Może pan się na coś zdecyduje?

TV.pielegniarki.info.pl – sejm 27 kwietnia 2016 – minister Radziwiłł wypowiada wojnę samodzielnym podmiotom, prowadzonym przez pielęgniarki i położne rodzinne.

Zobacz więcej informacji w Aktualnościach w dziale – Pielęgniarka i położna rodzinna

 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zmian

w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i opieki koordynowanej w ciąży (KOC)

Szanowny Panie Ministrze!
W obliczu zmian, jakie zapowiedział Pan Minister w sektorze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz nowym pilotażu programu Opieki Koordynowanej w Ciąży, pracownicy różnych grup zawodowych związanych z opieką medyczną, w szczególności pielęgniarki i położne, zwracają uwagę na niekorzystne i niepokojące zmiany, jakie niesie ze sobą zapowiadana nowa ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej.

W związku z tym zwracam się do Pana z prośbą o odpowiedź na poniższe pytania:

Czy Ministerstwo, przeprowadziło rzetelną analizę obecnego stanu podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce ? Jeżeli tak, to jakie są jej rezultaty ?

Na jakim etapie prac nad nową ustawą znajduje się obecnie powołany na początku 2016 r. zespół ekspertów pracujących nad zmianami w ustawie ?

Czy proponowane zmiany nie naruszają zagwarantowanego ustawowo prawa pacjenta do wyboru pielęgniarki rodzinnej lub położnej rodzinnej ?

Czy ograniczenie zakresu świadczeń, jakich samodzielnie mogą na chwilę obecną udzielać pielęgniarki i położne, nie wpłynie negatywnie na płynność systemu zdrowia oraz na kompetencję powyższych grup zawodowych ?

Czy likwidacja samodzielnie funkcjonujących podmiotów, pielęgniarskich i położniczych, nie wpłynie na wzrost bezrobocia oraz nadmiar zatrudnienia, który wystąpi w państwowych placówkach medycznych, przy tym także na drastyczny wzrost kosztów utrzymania POZ ?

Czy proponowane przez Ministerstwo zmiany nie ograniczą praw pacjenta, który ma zapewnione prawo wyboru podmiotu świadczącego usługi medyczne? W przypadku nowej ustawy może on ponosić konsekwencje decyzji wyboru podjętego przez innych.

Czy podporządkowanie pielęgniarek i położnych lekarzom nie ograniczy w zbyt mocnym stopniu autonomii i samodzielności tych grup zawodowych?

Norbert Obrycki, poseł na Sejm RP

18 maja 2016 roku

 

Zobacz także:

Interpelacja poselska do ministra zdrowia w sprawie zespołów lekarsko-pielęgniarskich

(2) TV.pielegniarki.info.pl – sejm 27 kwietnia 2016 – minister Radziwiłł wypowiada wojnę samodzielnym podmiotom, prowadzonym przez pielęgniarki i położne rodzinne.

 

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8989 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Aktualności

Pielęgniarki – co się dzieje z naszym zawodem.

2 min czytania
Pielęgniarka licencjat i specjalista – nadal pracuję przy łóżku chorego Publikujemy wypowiedzi pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych….
Komentarze