Poseł do ministra zdrowia: Z każdym rokiem z polskich szpitali i przychodni ubywa pielęgniarek i położnych. Zgodnie z danymi OECD w Polsce wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców wynosi 4,8 i utrzymuje tendencję spadkową (w EU średnio 8).

2 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie niekorzystnej sytuacji pielęgniarek i położnych w Polsce

    Z tendencją tą borykamy się już od kilku lat, lecz w ostatnim czasie znacznie się ona nasiliła. O ile w latach 90. średnie szkoły pielęgniarskie opuściło ok. 15-17 tys. absolwentów, o tyle w ciągu ostatnich 4 lat tylko 10 tys. Z tej liczby tylko ok. 7,5 tys. osób uzyskało prawo wykonywania zawodu. Pozostali absolwenci nie byli nawet zainteresowani pracą w wyuczonym zawodzie. Nic zresztą dziwnego, że młodzi ludzie nie są zainteresowani wykonywaniem tego zawodu. Z danych OECD wynika, że polskie pielęgniarki i położne zarabiają najmniej spośród ich europejskich koleżanek.

   Średnie wynagrodzenie w tym zawodzie w Polsce wynosi ok. 1600 zł miesięcznie, podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii – ok. 10 tys., a w Irlandii – ok. 12 tys.

   Sytuacja ta jest o tyle niepokojąca, iż w ostatnim czasie gwałtownie nasiliły się wyjazdy pielęgniarek i położnych.

   Z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wynika, że od 1 maja 2004 r. do końca pierwszego półrocza tego roku za granicę mogło wyjechać ok. 5 tys. pielęgniarek i położnych. W perspektywie najbliższych lat pielęgniarek może być jeszcze mniej. Zgodnie z danymi OECD w Polsce wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców wynosi 4,8 i utrzymuje tendencję spadkową (w Europie średnio ok. 8).

   Tylko w 2007 r. z zawodu będzie mogło odejść na wcześniejszą emeryturę nawet 20 tys. Szacuje się, że w ciągu kolejnych 3-4 lat z zawodu odejdzie ok. 60 tys. osób.

   Sytuacja ta jest głęboko niepokojąca i w naszej ocenie może doprowadzić do poważnego kryzysu, którego symptomy zresztą już mamy w polskiej służbie zdrowia.

   W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

   1. Czy Pan Minister dostrzega ww. problem, a jeśli tak, jakie kroki są podejmowane w tym zakresie?

   2. Czy istnieją realne szanse na odwrócenie tej niekorzystnej tendencji?

   3. Jakie czynności podejmuje resort zdrowia, by zachęcić młodych ludzi do wykonywania tego szlachetnego zawodu i niesienia pomocy innym?

   4. Czy Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad przywróceniem zlikwidowanych na początku lat 90. liceów medycznych i pomaturalnych szkół pielęgniarskich?

   5. Jakie inne rozwiązania brane są pod uwagę w tym zakresie?

   Z poważaniem

   Posłowie Zbigniew Chmielowiec

   i Kazimierz Moskal

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wydanie czerwiec 2024 r.

2 min czytania
Czerwcowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Aktualności

Wyczerpanie nerwowe

2 min czytania
W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze