Poseł do MZ: jaki jest powód znacznych różnic (w ościennych szpitalach) w zakresie płac pielęgniarek – szpital wojewódzki: 2200-2400 zł, szpital onkologiczny: 2400-2600 zł, SZChPiG w Bystrej: 2200-2400 zł, szpital pediatryczny: 2000zł pensji zasadniczej?

1 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Zapytanie nr 2837

do ministra zdrowia

w sprawie protestu płacowego pielęgniarek i położnych w Szpitalu Ogólnym w Bielsku-Białej

   Szanowny Panie Ministrze! W związku z trudną sytuacją dotyczącą wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w Szpitalu Ogólnym w Bielsku-Białej oraz znacznymi różnicami w wynagrodzeniach pensji zasadniczych pomiędzy pielęgniarkami i położnymi ww. placówki a pielęgniarkami zatrudnionymi w ościennych szpitalach (szpital wojewódzki: 2200-2400 zł, szpital onkologiczny: 2400-2600 zł, SZChPiG w Bystrej: 2200-2400 zł, szpital pediatryczny: 2000zł pensji zasadniczej) informuję, iż od dnia 3 października 2008 r. pielęgniarki ponownie weszły w spór zbiorowy z dyrekcją.

   W marcu 2008 r. podpisały z dyrekcją szpitala porozumienie do dnia 30 września 2008 r. W okresie tym otrzymały ustne zapewnienie od dyrekcji szpitala o dalszych podwyżkach w październiku. Pielęgniarki starały się podczas marcowych negocjacji okazać duże rozumienie wobec ciężkiej sytuacji finansowej szpital i zgodziły się na duże ustępstwa.

   Dyrekcja szpitala zapewniała je wtedy, że wszystkie grupy zawodowe będą podobnie traktowane, jednakże okazało się, iż nie dotyczyło to grupy zawodowej lekarzy, którzy otrzymali żądane podwyżki. Obecnie dyrekcja szpitala nalicza im pensje sprzed podwyżek, czyli na dziś pielęgniarki i położne będą zarabiać 1250 zł wynagrodzenia zasadniczego, co jest kwotą niższą niż personelu pomocniczego i niewykwalifikowanego w ościennych placówkach.

   Dlatego zwracam się do Pani Minister z pytaniami:

   1. Jakie kroki zamierza podjąć ministerstwo w celu zapewnienia tej grupie zawodowej odpowiednich zarobków?

   2. Dlaczego dopuszczono do sytuacji, w której ww. pielęgniarki czują się dyskryminowane, co może prowadzić do niepotrzebnych konfliktów?

   3. Jaka rola jest przewidziana dla społecznej rady, która działa przy szpitalu i wielu kwestiach organizacyjnych ma wpływ na jego funkcjonowanie?

   Z poważaniem

   Poseł Bożena Kotkowska

   Bielsko-Biała, dnia 7 listopada 2008 r.

Odpowiedź opublikujemy po jej ogłoszeniu.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8012 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze