Poseł do MZ: Kwestia prawa wykonywania zawodu pielęgniarek zatrudnionych w DPS.

1 min czytania
Aktualności

Szanowna Pani Minister!

             Korzystając z uprawnień przyznanych na mocy art. 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, składam interpelację w związku z problemami zgłaszanymi przez samorządy będące organami prowadzącymi domy pomocy społecznej.

 Domy Pomocy Społecznej od lat borykają się z problemem zapewnienia opieki medycznej swoim podopiecznym. Pensjonariusze leczeni są przez lekarza rodzinnego, a w krytycznych sytuacjach przewożeni do szpitali. Biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy mieszkańcy DPS potrzebują całodobowej opieki medycznej, pielęgnacyjnej i rehabilitacyjnej, konieczne jest stworzenie możliwości bezpośredniego zakontraktowania takich usług przez te placówki w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Podjęcie decyzji przez samorządy, które są organem prowadzącym domy pomocy społecznej o zatrudnieniu wykwalifikowanych pielęgniarek poza systemem NFZ powoduje, że po okresie 5 lat, zgodnie z obowiązującymi przepisami tracą one uprawnienia do wykonywania zawodu.

 W związku z powyższym proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 1.      Czy resort planuje podjecie działań zmierzających do zmiany regulacji prawnych tak, aby umożliwić domom pomocy społecznej zawieranie kontraktów z NFZ na świadczenie usług pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych?

2.      W jaki sposób zostanie zagwarantowane prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki zatrudnionej w domu pomocy społecznej po 5 – letnim okresie pracy w takiej placówce?

Elżbieta Streker – Dembińska

Poseł na Sejm RP

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Niedawno w Sklepie Pielęgniarek i Położnych pojawił się nowy model pięknego fartuszka/tuniki, który ma dłuższy krój…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
Komentarze