Poseł do MZ: Kwestia prawa wykonywania zawodu pielęgniarek zatrudnionych w DPS.

1 min czytania
Aktualności

Szanowna Pani Minister!

             Korzystając z uprawnień przyznanych na mocy art. 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, składam interpelację w związku z problemami zgłaszanymi przez samorządy będące organami prowadzącymi domy pomocy społecznej.

 Domy Pomocy Społecznej od lat borykają się z problemem zapewnienia opieki medycznej swoim podopiecznym. Pensjonariusze leczeni są przez lekarza rodzinnego, a w krytycznych sytuacjach przewożeni do szpitali. Biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy mieszkańcy DPS potrzebują całodobowej opieki medycznej, pielęgnacyjnej i rehabilitacyjnej, konieczne jest stworzenie możliwości bezpośredniego zakontraktowania takich usług przez te placówki w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Podjęcie decyzji przez samorządy, które są organem prowadzącym domy pomocy społecznej o zatrudnieniu wykwalifikowanych pielęgniarek poza systemem NFZ powoduje, że po okresie 5 lat, zgodnie z obowiązującymi przepisami tracą one uprawnienia do wykonywania zawodu.

 W związku z powyższym proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 1.      Czy resort planuje podjecie działań zmierzających do zmiany regulacji prawnych tak, aby umożliwić domom pomocy społecznej zawieranie kontraktów z NFZ na świadczenie usług pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych?

2.      W jaki sposób zostanie zagwarantowane prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki zatrudnionej w domu pomocy społecznej po 5 – letnim okresie pracy w takiej placówce?

Elżbieta Streker – Dembińska

Poseł na Sejm RP

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8259 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze