Poseł do MZ: Kwestia prawa wykonywania zawodu pielęgniarek zatrudnionych w DPS.

1 min czytania
Aktualności

Szanowna Pani Minister!

             Korzystając z uprawnień przyznanych na mocy art. 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, składam interpelację w związku z problemami zgłaszanymi przez samorządy będące organami prowadzącymi domy pomocy społecznej.

 Domy Pomocy Społecznej od lat borykają się z problemem zapewnienia opieki medycznej swoim podopiecznym. Pensjonariusze leczeni są przez lekarza rodzinnego, a w krytycznych sytuacjach przewożeni do szpitali. Biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy mieszkańcy DPS potrzebują całodobowej opieki medycznej, pielęgnacyjnej i rehabilitacyjnej, konieczne jest stworzenie możliwości bezpośredniego zakontraktowania takich usług przez te placówki w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Podjęcie decyzji przez samorządy, które są organem prowadzącym domy pomocy społecznej o zatrudnieniu wykwalifikowanych pielęgniarek poza systemem NFZ powoduje, że po okresie 5 lat, zgodnie z obowiązującymi przepisami tracą one uprawnienia do wykonywania zawodu.

 W związku z powyższym proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 1.      Czy resort planuje podjecie działań zmierzających do zmiany regulacji prawnych tak, aby umożliwić domom pomocy społecznej zawieranie kontraktów z NFZ na świadczenie usług pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych?

2.      W jaki sposób zostanie zagwarantowane prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki zatrudnionej w domu pomocy społecznej po 5 – letnim okresie pracy w takiej placówce?

Elżbieta Streker – Dembińska

Poseł na Sejm RP

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8762 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 2,5 tys. pielęgniarek i położnych w 2025 roku uzyskało tytuł specjalisty. W jakich dziedzinach?

1 min czytania
Jakie specjalizacje cieszą się największym zainteresowaniem pielęgniarek i położnych? Dla pielęgniarek i położnych przystępujących do egzaminów państwowych przełom marca i kwietnia był…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Cel: zmiany w zakresie obowiązków pielęgniarek, które pozwolą na przekazanie niektórych zadań lekarzy na pielęgniarki.

3 min czytania
Ciekawe czy proponowane zmiany obowiązków będą dotyczyć także „gorszych” pielęgniarek i położnych, absolwentów Liceum Medycznego oraz Studium Medycznego, których wynagrodzenia są niższe…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: wobec skarżącej szpital pielęgniarki, należało przeprowadzić trójstopniowy test stwierdzenia naruszenia zasady równego traktowania.

5 min czytania
Sąd stanął po stronie pozywającej szpital pielęgniarki, ponieważ pracodawca nie powinien dysponować swobodą w kształtowaniu siatki płac pracowników w tak wielkim stopniu….
Komentarze