Poseł pyta ministra zdrowia o dodatki brutto brutto dla pielęgniarek zatrudnionych w Domach Pomocy Społecznej. Mało tego, te pielęgniarki nie obejmie ustawa o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych bo DPS nie są… podmiotami leczniczymi. Pielęgniarek w DPS jest około 6 tysięcy!

1 min czytania
AktualnościPielęgniarka DPS
Poseł pyta ministra zdrowia o dodatki brutto brutto dla pielęgniarek zatrudnionych w Domach Pomocy Społecznej. Mało tego, te pielęgniarki nie obejmie ustawa o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych bo DPS nie są… podmiotami leczniczymi. Pielęgniarek w DPS jest około 6 tysięcy!

Wideo powyżej: Wiceminister zdrowia (pielęgniarka) w dniu 8 czerwca 2017 roku, mówi na posiedzeniu plenarnym sejmu, ile będzie miała wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarka z tytułem magistra oraz ze specjalizacją.  Za 4 lata tej pielęgniarki wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o ponad 2,5 tysiąca złotych!


Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w części odnoszącej się do wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych

Szanowny Panie Ministrze,

zwracam się do Pana w sprawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w części odnoszącej się do wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. W/w rozporządzenie nie przewiduje możliwości przyznania podwyżek pielęgniarkom i położnym, które pracują jako podwykonawcy danego podmiotu leczniczego, pomimo, iż placówki te są w 100% oparte na kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz pielęgniarkom pracującym w Domach Pomocy Społecznej, które de facto podlegają pod Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale są pełnoprawnymi osobami na tych stanowiskach z prawem wykonywania zawodu i niejednokrotnie z wykształceniem wyższym. Powoduje to, iż te pielęgniarki i położne są w dużym stopniu poszkodowane, a ich strata finansowa w stosunku do rocznych zarobków jest znacząca. Z pozyskanych informacji wynika, iż w takiej sytuacji znajduje się duża ilość pielęgniarek i położnych w Polsce. Zwracam się zatem do Pana Ministra z zapytaniem, czy istnieje możliwość zmiany w/w rozporządzenia tak, aby wszystkie pielęgniarki i położne, jako osoby wykonujące trudny zawód, mogły być objęte podwyżkami wynagrodzeń?

Dariusz Starzycki

Poseł na Sejm RP 

14 czerwca 2017 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8679 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: mam emeryturę wyższą o 100 złotych od pani sprzątaczki.

2 min czytania
Przepracowałam w zawodzie 40 lat. Lata pogłębiania wiedzy, szkoleń, specjalizacji, studiów i to za własne pieniądze. Poniżej przytaczamy wypowiedź jednej z pielęgniarek…
Aktualności

Pielęgniarstwo w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

1 min czytania
Prawne i etyczne standardy wykonywania zawodu pielęgniarki Pielęgniarka (pielęgniarz) to jeden z dwóch, obok lekarzy, tradycyjnych i podstawowych, zawodów medycznych polskiego systemu…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Działacz izby pielęgniarek wygłasza slogany.

4 min czytania
Przewodniczący izby pielęgniarek: „Panie dyrektorze, panie pielęgniarki będą przychodziły wykształcone”. A teraz jakie są?  Sprawa konfliktu płacowego, dotyczącego grupy zawodowej pielęgniarek i…
Komentarze