Poseł w sejmie: wynagrodzenia pielęgniarek wzrosły o 4,5 tys.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Poseł w sejmie: wynagrodzenia pielęgniarek wzrosły o 4,5 tys.

Poseł w sejmie o wzroście nakładów na ochronę zdrowia

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 16 listopada 2022 roku.

Poseł Fryderyk Kapinos:

Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, druk nr 2768.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw wprowadza rozwiązania w zakresie m.in. finansowania stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty, przeniesienia źródła finansowania kosztów świadczeń wysokospecjalistycznych i leków dla osób po 75 roku życia, także leków dla kobiet w ciąży, z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia, finansowania wybranych programów polityki zdrowotnej, przeniesienia finansowania zespołów ratownictwa medycznego z budżetu państwa do NFZ.

Chciałbym przypomnieć o tym, co już dziś zostało na tej sali powiedziane. Procedowana ustawa realizuje w pełnym zakresie ustawę związaną z nakładami i ścieżką wzrostu nakładów finansowych na system ochrony zdrowia. W przyszłym roku zagwarantowane jest 6%, a ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwości wie, jak ważna jest kwestia zdrowia,

w związku z tym dziś mamy praktycznie zagwarantowane 6,3% w odpowiednich ustawach, to ok. 8 mld zł więcej niż minimalne nakłady na system ochrony zdrowia, które są wymagane wspomnianą ustawą.

Jeśli chodzi o finansowanie świadczeń, to celem przeniesienia tych wszystkich zadań jest dokładne dookreślenie zakresów odpowiedzialności w systemie ochrony zdrowia, jakie są zadania fundamentalne poszczególnych jednostek.

Poseł PiS: nik nikomu nic nie zabiera

Ministerstwo Zdrowia wraz z NFZ realizowały te same zadania. W związku z tym teraz to wszystko, jeśli chodzi o finansowanie świadczeń zdrowotnych, finansowanie i organizowanie konkursów, koordynowanie list oczekujących, monitorowanie jakości leczenia, jest w Narodowym Funduszu Zdrowia. Trzeba raz jeszcze podkreślić, że wszystkie świadczenia, który były realizowane, będą realizowane. Nie jest prawdą, że komukolwiek cokolwiek jest zabierane. Nieprawdą jest, że pacjenci to odczują. Pacjenci będą mieli sfinansowane leczenie. To jest dla pacjentów najważniejsze.

Szanowni Państwo! Dziś na sali plenarnej w dyskusji nad procedowaną ustawą z jednej strony z ust posłów opozycji mogliśmy usłyszeć, że rząd powinien się wstydzić, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości powinni się wstydzić, a z drugiej strony również z ust posłów opozycji można było usłyszeć: Posłowie z Prawa i Sprawiedliwości, przestańcie się powoływać na to, co było 8 lat temu.

Słuchając takich słów, łatwo można stwierdzić, kto się powinien wstydzić i najwidoczniej się wstydzi. Wbrew tym sugestiom przypomnę, że nakłady na ochronę zdrowia w roku 2015 wyniosły ok. 75 mld zł, a w roku 2022 mogą osiągnąć 155 mld zł.

Poseł: zarobki pielęgniarek wzrosły o ponad 4,5 tys. PLN czyli o 168%

Zarobki w służbie zdrowia w roku 2015 w porównaniu do roku 2022: lekarz z II stopniem specjalizacji – wzrost wynagrodzenia z 4701 zł do 8210 zł, czyli wzrost o 3509 zł, o 75%; lekarze stażyści – wzrost wynagrodzenia z 2007 zł do 5380 zł, czyli wzrost o 168%; pielęgniarki i położne ze studiami magisterskimi i specjalizacją – wzrost wynagrodzenia z 2725 zł do 7304 zł, czyli wzrost o 4579 zł, o 168%; ratownicy medyczni – wzrost wynagrodzenia z 2297 zł do 5322 zł, czyli wzrost o 3025 zł, o 131%.

Te liczby pokazują, jaki jest kierunek rządu Prawa i Sprawiedliwości w kwestii służby zdrowia.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.6 / 5. Ilość głosów: 23

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze
×
Aktualności

Kiedy należy wykonać RTG kolana?