Poseł zadaje pięć pytań MZ w sprawie "gabinetów zabiegowych" pielęgniarek środowiskowo – rodzinnych.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka i położna rodzinna

Interpelacja nr 7134

do ministra zdrowia

w sprawie wymagań technicznych i sanitarnych dotyczących gabinetów pielęgniarek rodzinnych, a także organizacji pracy w tych gabinetach, zawartych w zarządzeniu nr 105/2008/DSOZ prezesa NFZ z dnia 5 listopada 2008 r.

   Szanowna Pani Minister! Zarządzenie prezesa NFZ nr 105/2008 wzbudziło w środowisku pielęgniarek gorącą dyskusję. Do naszych biur poselskich wpłynęły skargi związane z treścią tego zarządzenia. Zarzuty dotyczą m.in. niezgodności treści zarządzenia z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie wymagań technicznych i sanitarnych dla pomieszczeń, w których można wykonywać praktykę pielęgniarek i położnych, oraz wymagań, jakim powinny podlegać urządzenia i sprzęt medyczny umożliwiający udzielanie świadczeń zdrowotnych. Według osób interweniujących w naszych biurach poselskich (wśród nich były przedstawicielki OIPiP i konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego w Poznaniu), wymagania techniczne dotyczące gabinetu, jak i konieczność dyżurowania w nim przez kilka godzin dziennie są nie tylko niemożliwe do spełnienia, ale ograniczają możliwości działania pielęgniarek rodzinnych i wypaczają ich rolę, jaką mają odgrywać w systemie ochrony zdrowa. Krytykowany jest także tryb wprowadzania zmian, niepozostawiający dość czasu na przystosowanie do nowych, wyższych wymagań.

   Niezgodność pomiędzy przepisami jest związana z definicją gabinetu pielęgniarskiego. W zrządzeniu 105 pojawiają się dodatkowe w stosunku do rozporządzenia elementy wyposażenia gabinetu, m.in. stolik zabiegowy, co sugeruje, że gabinet pielęgniarski ma być gabinetem zabiegowym, który podlega innemu reżimowi niż gabinet zdefiniowany w rozporządzeniu z marca 2006. Tym samym mamy sytuację, kiedy akt prawny niższego rządu (zarządzenie) wykracza poza ramy aktu prawnego wyższego rzędu (rozporządzenie).

   Dodatkowo sposób pracy pielęgniarki środowiskowej (rodzinnej) powoduje, że utrzymanie gabinetu o bardzo wysokich standardach, z którego korzysta się sporadycznie, jest bardzo kosztowne i słabo uzasadnione, a w przypadku jednoosobowej działalności niemożliwe do spełnienia.

   Dlatego mamy do pani Minister następujące pytania:

   1. Czy Ministerstwo Zdrowia będzie interweniować w związku z niezgodnością treści tych aktów prawnych?

   2. Który z powyższych dokumentów będzie brany pod uwagę w trakcie kontraktowania świadczeń: zarządzenie czy rozporządzenie?

   3. Czy ministerstwo posiada dane statystyczne co do wymagań technicznych, jakimi dysponują obecnie wykorzystywane gabinety pielęgniarskie, jak wiele z nich nie spełnia warunków rozporządzenia?

   4. Czy ministerstwo planuje nowelizację rozporządzenia, rewizję warunków, jakie ma spełnić gabinet pielęgniarski, wprowadzenie vacatio legis w odniesieniu do tych warunków lub zróżnicowanie standardu zależnie od charakteru praktyki (inne wymagania dla pielęgniarek udzielających świadczeń wyłącznie w domu pacjenta?

   5. Jakie ostatecznie wymagania są stawiane w odniesieniu do warunków technicznych i sanitarnych gabinetów pielęgniarskich i czy odnoszą się one także do pielęgniarek rodzinnych, które odbywają swoje praktyki nieomal wyłącznie w domu pacjenta?

   Z poważaniem

   Poseł Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 18 grudnia 2008 r.

Odpowiedź MZ opublikujemy po jej ogłoszeniu

 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8012 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze