Posłanka pielęgniarka Bernadeta Krynicka w sejmie w dniu 26 października o wieku emerytalnym: "Chciałabym przypomnieć, zwolniono masę pielęgniarek i położnych, wygnano je z zakładów pracy po 30 latach pracy na tzw. świadczenia przedemerytalne bez możliwości dodatkowego zarobkowania".

1 min czytania
AktualnościEmerytury pomostowe pielęgniarek i położnychPielęgniarkapołożna uprawnienia emerytalneWiek emerytalny pielęgniarek i położnych - 67 lat?
Posłanka pielęgniarka Bernadeta Krynicka w sejmie w dniu 26 października o wieku emerytalnym: "Chciałabym przypomnieć, zwolniono masę pielęgniarek i położnych, wygnano je z zakładów pracy po 30 latach pracy na tzw. świadczenia przedemerytalne bez możliwości dodatkowego zarobkowania".


Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 26 października 2017 roku 

Poseł Bernadeta Krynicka:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Obecnie na emeryturę kobiety będą mogły przechodzić w wieku 60 lat, mężczyźni – w wieku 65 lat. Jeśli będą chcieli, będą mogli pracować dłużej.
    Szanowni Państwo! Kobiety będą pracowały o 7 lat krócej. Wiele osób, szczególnie kobiet po 50. roku życia, które straciły pracę w okresie różnych restrukturyzacji za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego…
    (Poseł Ewa Drozd: Przykłady.)
    …nie miało szans na pracę, pozostało bez środków do życia. Dzięki tej ustawie otrzymają
wcześniejszą emeryturę, a jednocześnie środki do życia. Znam wiele takich kobiet i mężczyzn w moim okręgu. Za czasów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, chciałabym przypomnieć, zwolniono masę pielęgniarek i położnych, wygnano je z zakładów pracy po 30 latach pracy na tzw. świadczenia przedemerytalne bez możliwości dodatkowego zarobkowania.
    (Poseł Ewa Drozd: Rezydenci teraz za to…)
    (Wypowiedź poza mikrofonem)
    Nie można było.
    (Głos z sali: Można było.)
    Bez środków do życia. Teraz te panie będą mogły otrzymać emeryturę, która będzie
wyższa. A swoją drogą proszę sobie wyobrazić 67-letnią pielęgniarkę, pracującą na noce, 12 godzin…
    (Głos z sali: Na OIOM-ie.)
    …na OIOM-ie, przy wkłuciach, przy noworodkach, przy małych dzieciach, asystującą jako instrumentariuszka podczas zabiegu operacyjnego.
    (Poseł Ewa Drozd: Doskonały przykład.)
    Chcielibyście państwo? Albo przy reanimacji. Wyobrażacie sobie państwo pracę 67-letniej pielęgniarki?
    (Poseł Ewa Drozd: Ale czytała pani tę ustawę czy nie? Raczej nie.)
    Po tylu latach ciężkiej pracy na zmiany?
    Pani Minister! Mam pytanie: Jaka jest liczba osób, które pozostawały bez pracy i oczekiwały na przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego, a teraz otrzymają emeryturę? Dziękuję bardzo. (Oklaski)

źródło: stenogram posiedzenie sejmu 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze