Posłanka pielęgniarka pani Jolanta Szczypińska (PiS) na sejmowej komisji zdrowia: można było przewidzieć w poprzedniej kadencji, że pielęgniarki będą odchodzić… to nie stało się z poniedziałku na wtorek.

2 min czytania
Aktualności

 


              


Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 28 utego 2018 roku:

Poseł Jolanta Szczypińska (PiS):

Dziękuję, panie przewodniczący. Szanowna Komisjo, tutaj był apel o to, żeby nie rozmawiać politycznie. Ja też bym tego bardzo chciała, ale, niestety, wypowiedzi posłów Platformy Obywatelskiej są typowo polityczne. Państwo mówią, że teraz stoimy na skraju zapaści i za chwilę wszystko runie. Ja bardzo przepraszam, ale jestem tutaj od piętnastu lat i ciągle słyszę, że jesteśmy na skraju zapaści i wszystko runie. Przez 8 lat państwo też nic nie uczynili, i też były ogromne kolejki. Też nie można było dostać się do kardiologa, do różnych specjalistów, i też nie było lekarzy. Proszę więc takich rzeczy nie mówić. Teraz, kiedy pojawił się plan naprawy ochrony zdrowia, państwo to uniemożliwiają.

Przypomnę, że kiedy ministrem był Zbigniew Religa, który mówił o wzroście nakładów na ochronę zdrowia, to nie kto inny, tylko Platforma Obywatelska próbowała zdyskredytować ten projekt pana ministra Religi i uniemożliwić jego wprowadzenie. Tak było. Proszę to sobie przypomnieć. Przecież tutaj siedzą posłowie, którzy to doskonale pamiętają. Gdyby program ministra Religi był wtedy wdrożony, już dzisiaj byłyby tego skutki. Natomiast wtedy, niestety, państwo to zahamowali. W tej chwili jest pomysł, jest przyjęty projekt i ta sytuacja będzie się poprawiać. I proszę nie wykorzystywać sytuacji dramatu polskich pacjentów, aczkolwiek zgadzam się że sytuacja jest niedobra.

Ja nie mówię, że sytuacja jest… Nikt o zdrowych zmysłach nie powie, że sytuacja w placówkach ochrony zdrowia jest w tej chwili dobra, ale można było przewidzieć w poprzedniej kadencji, że pielęgniarki będą odchodzić, że lekarzy będzie brakować. To nie stało się teraz, w ciągu roku, czy pół roku. Ten proces był i można było to przewiedzieć, ale wtedy, niestety, nie było woli i pomysłu, żeby to zahamować. Dlatego bardzo proszę, żebyśmy rozmawiali na temat bezpieczeństwa pacjentów i również sytuacji pracowników ochrony zdrowia w sposób merytoryczny, a nie wrzucali tego typu projekty z takim uzasadnieniem, jakie słyszymy tutaj na posiedzeniu Komisji Zdrowia, w którym niewiele jest prawdy.

My to wiemy – sytuacja jest ciężka. Nikt nie mówi, że jest lekko, ale to nie stało się z poniedziałku na wtorek. To nie stało się w ciągu roku. Jak doskonale wiemy, sytuacja w ochronie zdrowia od kilkunastu-kilkudziesięciu lat, niestety, jest zła. A wtedy, kiedy pan minister Zbigniew Religa – który jest autorytetem niekwestionowanym również przez państwa – próbował naprawiać system ochrony zdrowia, pamiętam dokładnie, w jaki sposób był dyskredytowany, upokarzany i poniżany, również w Komisji Zdrowia. Dziękuję bardzo.

źródło: stenogram posiedzenia komisji 

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8320 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki z grupy 7 z pensją grupy 8.

2 min czytania
Senator pyta ministra zdrowia o interpretację siatki płac pielęgniarek Posiedzenie senatu w dniu 21 września 2021 roku. Senator Janusz Pęcherz: Moje oświadczenie…
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Komentarze