Posłowie w interpelacji do premiera stwierdzają: Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł 26 kwietnia powołał zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Ale tworzenie kolejnych bytów nie rozwiąże problemu…

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek


Interpelacja do prezesa Rady Ministrów
w sprawie deficytu pielęgniarek na rynku pracy

i działań rządu związanych z tym problemem

Pani Premier,

problem obsady pielęgniarskiej to tykająca bomba dla szpitali. Mamy głęboką dziurę pokoleniową w tym zawodzie związaną z wiekiem pielęgniarek, której nie wypełni młoda kadra. Absolwenci kierunków pielęgniarskich nie są zainteresowani pracą w kraju. Wprost mówią, że zaraz po studiach wyjadą z kraju do pracy ze względu na zarobki. Poza tym, polska pielęgniarka jest ceniona za granicą.

Środowisko pielęgniarskie twierdzi, że apogeum czeka nas w 2021 roku wtedy to w regionach – w województwach zabraknie od 3 do 4 tys. pielęgniarek. W związku z powyższym uważam, że to jest ostatni moment aby rozpocząć rzetelną debatę na temat sytuacji związanej z niedoborem tej grupy zawodowej, wsparciem jej a przede wszystkim godziwym wynagradzaniem.

Bezpieczeństwo zdrowotne nas Polaków w dużej mierze zależy od tejże grupy zawodowej. Pielęgniarki to filar ochrony zdrowia, bo one przebywają najdłużej przy pacjencie. Ich właściwa opieka i pielęgnacja oznacza krótszy czas pobytu pacjenta w szpitalu, dlatego warto zainwestować w tę młodszą grupę zawodową.

Pielęgniarki to filar ochrony zdrowia, bo one przebywają najdłużej przy pacjencie. Ich właściwa opieka i pielęgnacja oznacza krótszy czas pobytu pacjenta w szpitalu, dlatego warto zainwestować w tę grupę zawodową. Wiemy, że Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł 26 kwietnia powołał zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Ale tworzenie kolejnych bytów nie rozwiąże problemu. Należy zacząć od zwiększenia stawki na ochronę zdrowia i rzetelnie wycenić procedury medyczne. Jeśli chodzi o nas, to powinno się określić jednakową siatkę płac w zależności od kwalifikacji, kompetencji i stażu pracy. W związku z powyższym bardzo proszę Panią Premier o odpowiedź na następujące pytania:

1. Dlaczego przez blisko dwa lata Rząd nie potraktował priorytetowo zabezpieczenia perspektywicznego opieki pielęgniarskiej dla Polaków?

2. Jakie konkretne działania planuje Ministerstwo Zdrowia w kwestii dotyczącej zabezpieczenia opieki pielęgniarskiej w szpitalach do 2030 roku?

3. Czy płaca na obecnym poziomie w ocenie Pani Premier jest adekwatna do wysiłku i kompetencji grupy zawodowej o której mowa w interpelacji?

4. Czy wyciągamy wnioski z protestu pielęgniarek w 2016 roku?

5. Czy przewiduje się wsparcie pracy pielęgniarek poprzez zatrudnienie na ich potrzeby personelu pomocniczego?

Z wyrazami szacunku,

Paweł Pudłowski, Marek Ruciński, Paweł Kobyliński 

Posłowie na Sejm RP

18 maja 2017

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze