Postpandemiczna mapa zakażeń. Stare problemy, nowe wyzwania – trwa rejestracja na III Forum Zakażeń

2 min czytania
Aktualności
Postpandemiczna mapa zakażeń. Stare problemy, nowe wyzwania – trwa rejestracja na III Forum Zakażeń

W dniach 16-18 października 2023 r. w Cukrowni Żnin odbędzie wyjątkowe spotkanie specjalistów z całej Polski – III Forum Zakażeń. Wydarzenie to jest szansą na pogłębienie wiedzy i trening praktycznych umiejętności w tej trudnej dziedzinie. Jak zapowiedzieli organizatorzy, tegoroczne spotkanie poświęcone będzie szeroko rozumianym wdrożeniom nieantybiotykowych procedur ograniczających szerzenie się wielolekoopornych bakterii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe za jeden z 10 największych globalnych zagrożeń dla zdrowia publicznego, przed którymi stoi ludzkość. Według szacunków tylko w Unii Europejskiej zakażenia bakteriami odpornymi na antybiotyki co roku powodują 25 tys. zgonów. Stąd konieczne wydaje się wdrażanie profilaktyki zakażeń oraz środków prewencyjnych zapobiegających szerzeniu się drobnoustrojów. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia edukacja personelu medycznego, który może skutecznie powstrzymywać transmisję zakażeń w placówkach opieki zdrowotnej. Idealną okazją ku pogłębieniu wiedzy w tej trudnej dziedzinie są spotkania naukowe, takie jak III Forum Zakażeń, które odbędzie się w dniach 16-18 października 2023 r. w Cukrowni Żnin.

Zapraszamy do rejestracji na stronie www.fz2023.pl

– XXI wiek został ogłoszony przez WHO erą poantybiotykową, dlatego nadchodzące spotkanie poświęcone będzie szeroko rozumianym wdrożeniom nieantybiotykowych procedur ograniczających szerzenie się wielolekoopornych bakterii – podkreślają prof. dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz, Przewodnicząca Komitetu Naukowego, spotkania, oraz Mariola Piotrowska, prezes wydawnictwa Evereth, które jest organizatorem III Forum Zakażeń.

Najważniejsze zagadnienia III Forum Zakażeń

Forum Zakażeń to spotkanie stanowiące przestrzeń do swobodnej wymiany wiedzy i doświadczeń w dziedzinie medycyny zakażeń. W programie merytorycznym uwzględniono więc wiele tematów, tak by każdy znalazł coś dla siebie.

W tym roku konferencja odbywa się pod hasłem „Postpandemiczna mapa zakażeń. Stare problemy, nowe wyzwania”. Podczas konferencji specjaliści w dziedzinie zakażeń poruszą następujące kwestie:

  • nowoczesne antybiotyki;
  • leczenie zakażeń szczepami wielolekoopornymi;
  • wskazania i przeciwwskazania do antybiotykoterapii miejscowej;
  • sterylizacja i dezynfekcja jako narzędzia w przerywaniu transmisji bakterii;
  • zakażenia u pacjentów z oparzeniami;
  • antyseptyki – strategie postępowania;
  • diagnostyka, leczenie i prewencja zakażeń wirusowych;
  • organizacja systemu leczenia ran w placówkach medycznych;
  • zakażenia w chirurgii;
  • terapia fagowa.

i wiele innych!

W trakcie wydarzenia przewidziany jest również panel dyskusyjny, zatytułowany: „Postpandemiczna mapa zakażeń – czy sobie poradziliśmy?”, w którym udział wezmą wybitni eksperci z całej Polski.

Bezpośrednia wymiana wiedzy i doświadczeń

Forum Zakażeń to ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja autorstwa wydawcy prestiżowego czasopisma naukowego „Forum Zakażeń”, Evereth Publishing, współorganizowana z redakcją periodyku. Przewodniczącą Komitetu Naukowego jest znana ekspert w dziedzinie zakażeń – redaktor naczelna czasopisma „Forum Zakażeń” – prof. dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz. Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli zawodów medycznych, którzy w swojej codziennej pracy zmagają się z problematyką zakażeń, m.in. lekarzy, pielęgniarki, mikrobiologów, diagnostów laboratoryjnych. Uczestników podczas wydarzenia czekają ciekawe wykłady, panele dyskusyjne, a także warsztaty.

– Bezpośrednie spotkania są niezwykle ważne, ponieważ jest wymiana doświadczeń, nie tylko na sali wykładowej, ale przede wszystkim wymiana doświadczeń w kuluarach, w trakcie dyskusji po wykładach. Możemy pogłębiać, poprawiać i inicjować nowe współprace, które do tej pory nie istniały – mówiła podczas II Forum Zakażeń prof. dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz, Przewodnicząca Komitetu Naukowego, Katedra i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Źródła: fz2023.pl, Evereth Publishing, gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki od 18 września 2023 roku.