Praca w Polsce i w Norwegii: różnice, wyzwania i korzyści – wywiad z pielęgniarką.

4 min czytania
AktualnościPraca w Norwegii
Praca w Polsce i w Norwegii: różnice, wyzwania i korzyści – wywiad z pielęgniarką.

Poniższy wywiad został zrealizowany przez Open Europe – firmę, która rekrutuje, szkoli i pomaga zdobywać dobrze płatną pracę dla polskich pielęgniarek i pielęgniarzy. Więcej informacji na openeu.pl.

Dzień dobry, Magdo! Bardzo się cieszymy, że możemy z Tobą porozmawiać po raz kolejny. Mogłabyś nam opowiedzieć o swoich doświadczeniach zawodowych zarówno w Polsce, jak i w Norwegii?

Witam serdecznie. W Polsce pracowałam głównie w szpitalu na oddziale internistycznym oraz chirurgicznym. Później przez wiele lat byłam związana z przychodnią i pielęgniarstwem środowiskowym, a także medycyną pracy. Natomiast w Norwegii miałam okazję pracować w różnych miejscach. Rozpoczęłam od domu opieki (sykehjem), przez pielęgniarstwo środowiskowe, opiekę nad pacjentami w domach, w tym również nad dziećmi, aż po oddziały krótkoterminowe i rehabilitacyjne. Mam więc szerokie spektrum doświadczeń w obu krajach.

Jak wygląda system opieki zdrowotnej w Norwegii w porównaniu do Polski?

System opieki zdrowotnej w Norwegii różni się od polskiego. W Norwegii pacjenci są wypisywani ze szpitala bardzo szybko, często już po dwóch czy trzech dniach od przyjęcia, nawet po poważnych zabiegach jak amputacja kończyny. Często trafiają do domów opieki lub na oddziały krótkoterminowe, gdzie kontynuują leczenie i rehabilitację. W Polsce pobyty w szpitalu są zazwyczaj dłuższe. W Norwegii również bardzo duży nacisk kładzie się na opiekę środowiskową i pracę zespołową, gdzie każdy członek zespołu ma swoje określone zadania, ale wszyscy współpracują, aby zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentowi.

Jakie są Twoje obowiązki jako pielęgniarka w Norwegii? Czy różnią się one w zależności od zmiany, na której pracujesz?

Obowiązki pielęgniarki w Norwegii różnią się w zależności od miejsca pracy i zmiany. Pracując w domu opieki, obowiązki mogą obejmować zarówno zadania pielęgniarskie, jak i typowo pielęgnacyjne. Praca jest zazwyczaj podzielona na trzy zmiany: poranną, popołudniową i nocną. Każda zmiana ma swoje specyficzne zadania. Na przykład rano wykonujemy więcej zabiegów pielęgnacyjnych i podajemy leki, popołudniu skupiamy się na monitorowaniu stanu pacjentów, a nocą zapewniamy spokój i odpoczynek, jednocześnie będąc gotowym na ewentualne interwencje.

Jakie są największe wyzwania związane z pracą pielęgniarki w Norwegii?

Największym wyzwaniem jest na pewno bariera językowa, zwłaszcza na początku. Dialekty norweskie są bardzo różnorodne, co dodatkowo utrudnia komunikację. Kolejnym wyzwaniem jest szybkie tempo pracy i duża rotacja pacjentów w placówkach opieki zdrowotnej. Trzeba być bardzo elastycznym i szybko dostosowywać się do zmieniających się warunków pracy. Jednak wsparcie zespołu i chęć współpracy ze strony norweskich kolegów znacząco ułatwia przystosowanie się do nowych warunków.

Jakie jest podejście norweskiego personelu do polskich pielęgniarek?

Ogólnie rzecz biorąc, norweski personel jest bardzo otwarty i pozytywnie nastawiony do polskich pielęgniarek. Cenią nas za naszą pracowitość, umiejętności i chęć współpracy. Oczywiście, jak wszędzie, zdarzają się wyjątki, ale generalnie jesteśmy mile widziani. Norwegowie cenią naszą otwartość i autentyczność, a także naszą gotowość do pracy w zespole i pomagania innym.

Czy norweskie przepisy wymagają dodatkowych kursów dla pielęgniarek z Polski?

W Norwegii nie są wymagane dodatkowe kursy kwalifikacyjne takie jak w Polsce. Jesteś pielęgniarką, więc masz określony zakres obowiązków związanych z twoim zawodem. Jeśli natomiast jest jakaś nowa czynność, której wcześniej nie wykonywałaś, możesz poprosić o przeszkolenie. Norwegowie bardzo dbają o to, aby każdy czuł się pewnie i komfortowo wykonując swoje obowiązki.

Jakie są Twoje doświadczenia finansowe w Norwegii? Czy standard życia się
podniósł po wyjeździe?

Standard życia na pewno się podniósł. Pracując w Norwegii, mogłam spłacić kredyty, wyjeżdżać za granicę, remontować dom i kupić samochód bez większych problemów finansowych. Zarobki są oczywiście uzależnione od liczby przepracowanych godzin, ale generalnie poziom życia jest wyższy niż w Polsce. Norwegowie pracują, aby żyć, a nie żyją, aby pracować, co przekłada się na lepszą jakość życia.

Jak wygląda średnia wieku pielęgniarek w Norwegii? Czy spotyka się tam więcej młodych osób?

Moje doświadczenie wskazuje, że młode pielęgniarki częściej pracują w szpitalach, podczas gdy w domach opieki i w opiece środowiskowej pracują osoby w średnim wieku. Młodsze osoby mają zazwyczaj większe ambicje i chcą zdobywać doświadczenie w bardziej dynamicznych warunkach szpitalnych. Starsze pielęgniarki preferują spokojniejszą pracę w domach opieki, gdzie mogą wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę w bardziej stabilnym środowisku.

Jak długo zajmuje osłuchanie się z językiem norweskim i dialektami?

To jest bardzo indywidualna kwestia. Młodsze osoby, które znają inne języki, mogą osłuchać się szybciej. Dla mnie, nie znającej angielskiego, było to trudniejsze i zajęło więcej czasu. Ważne jest, aby pracować w różnych miejscach i z różnymi osobami, co pomaga w adaptacji do różnych dialektów. Z czasem przyzwyczajasz się do sposobu mówienia kolegów i koleżanek z pracy, co znacznie ułatwia komunikację.

Jakie są Twoje doświadczenia z pierwszych dni pracy w Norwegii?

Pierwsze dni były trudne. Bariera językowa była największym wyzwaniem. Pamiętam, że czułam się bardzo zagubiona i nawet zdarzyło mi się płakać z bezsilności. Jednak z czasem, dzięki wsparciu zespołu i mojej determinacji, zaczęłam lepiej rozumieć język i radzić sobie z codziennymi obowiązkami. To był trudny, ale i bardzo rozwijający czas.

Jakie masz rady dla osób, które planują wyjechać do Norwegii do pracy jako pielęgniarka?

Przede wszystkim warto być elastycznym i otwartym na nowe doświadczenia. Trzeba być gotowym na ciężką pracę i naukę języka. Warto korzystać z możliwości przeszkolenia i nie bać się pytać o pomoc. Najważniejsze to pamiętać, że początki zawsze są trudne, ale z czasem będzie coraz łatwiej. Norwegowie są otwarci i pomocni, więc warto korzystać z ich wsparcia.

Pełny wywiad z Magdą dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=8kp29QXDZD8
Chcesz wyjechać do Norwegii, ale nie wiesz od czego zacząć?
Zacznij od Open Europe:https://openeu.pl/
Email: [email protected]
Kontakt: +48 669111406
Pomogliśmy już ponad 700 pielęgniarzom i pielęgniarkom!

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
Komentarze