Pracownicy 213 szpitali weszli w spory zbiorowe z dyrektorami zakładów opieki zdrowotnej. Protestujacy domagają się podwyżek płac – 5 tys. zł brutto dla lekarzy bez specjalizacji i 7,5 tys. zł brutto dla lekarzy ze specjalizacją.

1 min czytania
Aktualności

 

W 213 spośród blisko 700 szpitali w Polsce, pracownicy zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy (OZZL) weszli w spory zbiorowe z dyrektorami. Taką informację przedstawiono podczas piątkowego posiedzenia zarządu krajowego OZZL. Spory zbiorowe to pierwszy krok do zapowiadanej na maj ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.
’Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni takim wynikiem’ – powiedział w piątek PAP szef OZZL Krzysztof Bukiel. Według niego, w dwunastu województwach niemal 100 proc. załóg szpitalnych weszło w spory. Jak powiedział, taka sytuacja jest m.in. w woj. lubuskim, śląskim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, lubelskim i podkarpackim. W innych województwach, jak mówił, wskaźnik ten wynosi od 50 do 80 proc.

W połowie stycznia OZZL informował, że w około stu szpitalach w całej Polsce lekarze weszli w spory zbiorowe z pracodawcami. OZZL domaga się m.in. podwyżek płac – 5 tys. zł brutto dla lekarzy bez specjalizacji i 7,5 tys. zł brutto dla lekarzy ze specjalizacją.

Tymczasem minister zdrowia Zbigniew Religa w odpowiedzi na te żądania stanowczo oświadczył, że w 2007 r. nie będzie więcej podwyżek dla pracowników służby zdrowia. Zgodnie z uchwaloną w lipcu 2006 r. ustawą pracownicy publicznych i niepublicznych zoz-ów otrzymali średnio 30-procentowe podwyżki. Na ten cel Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył 4,5 mld zł.

Zarząd OZZL w piątek negatywnie ustosunkował się do pracy powołanego przez premiera w ubiegłym roku międzyresortowego zespołu, który miał określić mechanizmy wynagradzania pracowników służby zdrowia. Zespół ten kończy prace ostatniego dnia stycznia. Na ostatnim spotkaniu tego zespołu ministerstwo zdrowia zaproponowało punktowe wyliczanie wartości pracy pracowników służby zdrowia; każdemu punktowi odpowiadałaby określona kwota pieniędzy. OZZL uważa, że to zły pomysł.

źródło informacji: PAP

Zobacz także:

Dlaczego sejm przez 3 lata ignoruje obywatelskią inicjatywę ustawodawczą? Dlaczego nie odbyła sie sejmowa debata w tej sprawie? Zobacz jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy / minimalne wynagrodzenie, wcześniejsza emerytura/.
 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy widzimisię dyrektorów.

2 min czytania
Poseł o absurdalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń pielęgniarek sięgającym kilku tys. PLN Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustawowej podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego w…
Komentarze