Pracownicy 213 szpitali weszli w spory zbiorowe z dyrektorami zakładów opieki zdrowotnej. Protestujacy domagają się podwyżek płac – 5 tys. zł brutto dla lekarzy bez specjalizacji i 7,5 tys. zł brutto dla lekarzy ze specjalizacją.

1 min czytania
Aktualności

 

W 213 spośród blisko 700 szpitali w Polsce, pracownicy zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy (OZZL) weszli w spory zbiorowe z dyrektorami. Taką informację przedstawiono podczas piątkowego posiedzenia zarządu krajowego OZZL. Spory zbiorowe to pierwszy krok do zapowiadanej na maj ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.
’Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni takim wynikiem’ – powiedział w piątek PAP szef OZZL Krzysztof Bukiel. Według niego, w dwunastu województwach niemal 100 proc. załóg szpitalnych weszło w spory. Jak powiedział, taka sytuacja jest m.in. w woj. lubuskim, śląskim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, lubelskim i podkarpackim. W innych województwach, jak mówił, wskaźnik ten wynosi od 50 do 80 proc.

W połowie stycznia OZZL informował, że w około stu szpitalach w całej Polsce lekarze weszli w spory zbiorowe z pracodawcami. OZZL domaga się m.in. podwyżek płac – 5 tys. zł brutto dla lekarzy bez specjalizacji i 7,5 tys. zł brutto dla lekarzy ze specjalizacją.

Tymczasem minister zdrowia Zbigniew Religa w odpowiedzi na te żądania stanowczo oświadczył, że w 2007 r. nie będzie więcej podwyżek dla pracowników służby zdrowia. Zgodnie z uchwaloną w lipcu 2006 r. ustawą pracownicy publicznych i niepublicznych zoz-ów otrzymali średnio 30-procentowe podwyżki. Na ten cel Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył 4,5 mld zł.

Zarząd OZZL w piątek negatywnie ustosunkował się do pracy powołanego przez premiera w ubiegłym roku międzyresortowego zespołu, który miał określić mechanizmy wynagradzania pracowników służby zdrowia. Zespół ten kończy prace ostatniego dnia stycznia. Na ostatnim spotkaniu tego zespołu ministerstwo zdrowia zaproponowało punktowe wyliczanie wartości pracy pracowników służby zdrowia; każdemu punktowi odpowiadałaby określona kwota pieniędzy. OZZL uważa, że to zły pomysł.

źródło informacji: PAP

Zobacz także:

Dlaczego sejm przez 3 lata ignoruje obywatelskią inicjatywę ustawodawczą? Dlaczego nie odbyła sie sejmowa debata w tej sprawie? Zobacz jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy / minimalne wynagrodzenie, wcześniejsza emerytura/.
 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8115 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenia zasadnicze zgodnie z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarkę na umowę o pracę na cały etat na: Wynagrodzenie: 5 966…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
Komentarze