Prezes izby pielęgniarek opowiada.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Prezes izby pielęgniarek opowiada.

Współpraca izby pielęgniarek z ministerstwem zdrowia wygląda na wzorową…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje poniżej fragment wywiadu pani Marioli Łodzińskiej dla portalu rynekzdrowia.pl Wywiad ukazuje w jaki sposób pani prezes postrzega obecną sytuację w kontekście współpracy z ministerstwem zdrowia.

Można podsumować, że prace postępują jedynie pozostały do określenia szczegóły techniczne… Jest wszystko okej.

Po prostu pani prezes żyje chyba na innej planecie…

Po pierwsze – prace nie trwają od miesięcy a od lat… Pani prezes nie wypowiedziała nawet cienia zarzutu, że ministerstwo przeciąga prace w nieskończoność. Prace, które – jak podkreślał wiele razy portal pielegniarki.info.pl zakończą się zapewne totalna klapą. Sorry, taki mamy obecnie stan pielęgniarstwa. A jakie są prawdziwe intencje zmian w ustawie piszemy w artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – minister i izba odpalą bombę. W marcu.

Z wywiadu pani prezes dowiadujemy się, że izba pielęgniarek wypracowała założenia. Pięknie. Tylko, że założenia tajne!

Pismem z dnia 5 lutego 2025 roku, czyli 71 dni temu, redakcja pielegniarki.info.pl zażądała od izby informacji w zakresie treści przedmiotowych założeń. Nadal cisza.

W sumie z wywiadu pani prezes wybija „radosna współpraca” z ministerstwem zdrowia. Powstał zespół, założenia są, a teraz „zastanawialiśmy się”. No to super tylko pogratulować…

Kolejna sprawa. Może najważniejsza. Pani prezes opowiada…

„bo tak naprawdę, w tej chwili nowe kompetencje, które wchodzą, nowe umiejętności…”.

Bardzo ciekawe o jakich to nowych kompetencjach i umiejętnościach opowiada pani prezes, które „wchodzą”.

W zakresie powyższych zagadnień zwrócimy się do pani prezes z pismem. Wkrótce.

Poniżej cytujemy fragment wywiadu, do którego odnosimy się w powyższym komentarzu redakcyjnym.

Rynekzdrowia.pl – Pani Prezes, od miesięcy trwają prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej. Na jakim ona jest etapie i kiedy można się spodziewać i co ona wdroży?

Prezes NRPiP Pani Mariola Łodzińska – Dobre pytanie, bo ja też bym chciała wiedzieć, kiedy ta ustawa powstanie. Był zespół powołany, oczywiście z udziałem naszych przedstawicieli Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Zespół wypracował założenia do tej ustawy, natomiast w tej chwili wiem, że trwają prace legislacyjne, czyli dostosowanie przepisów prawa do tych założeń. Na pewno ta ustawa będzie nieco poszerzona w stosunku do ustawy, która obecnie obowiązuje, z tego względu, że będzie więcej aktów wykonawczych do ustawy. Też zastanawialiśmy się, czy będziemy szli w kierunku, np. rozporządzenia w sprawie czynności samodzielnych, które może wykonywać pielęgniarka i położna bez zlecenia lekarskiego, bo tak naprawdę, w tej chwili nowe kompetencje, które wchodzą, nowe umiejętności… to rozporządzenie nie nadąża już za tym co my już w tej chwili dostajemy, w związku z czym myślimy, czy będzie potrzebne takie rozporządzenie (…)

źródło: wywiad pani prezes Łodzińskiej dla rynekzdrowia.pl w dniu 10 kwietnia 2025 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze