Prezydent do pielęgniarek: życzę spokojnej, bezpiecznej pracy.

3 min czytania
Aktualności
Prezydent do pielęgniarek: życzę spokojnej, bezpiecznej pracy.

Prezydent napisał do pielęgniarek

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej przyjmijcie Państwo moje najserdeczniejsze życzenia spokojnej, bezpiecznej, pełnej sukcesów pracy. Życzę stale rosnącego prestiżu Państwa profesji i coraz lepszych warunków do ich wykonywania, a także wielu uśmiechów wdzięczności oraz łez radości i wzruszenia na twarzach podopiecznych. Życzę Państwu tej wyjątkowej satysfakcji, którą dać może jedynie służba drugiemu człowiekowi – szczególnie wtedy, gdy najbardziej potrzebuje opieki, rady, ulgi w cierpieniu, otuchy i nadziei.

Pielęgniarki na pierwszej linii walki z pandemią

Największe wyzwania związane z epidemią Covid–19 są już za nami. Jednak nadal pamiętamy o wielu niełatwych, a nawet dramatycznych sytuacjach, które miały miejsce w okresie minionych dwu lat. W tym trudnym czasie trwali Państwo na pierwszej linii walki o życie i zdrowie powierzonych Państwu pacjentów, ciężarnych, położnic, ich dzieci oraz ich rodzin.

Dlatego korzystam z dzisiejszej okazji, aby ponownie złożyć wyrazy głębokiego szacunku i wdzięczności zarówno Państwu, jak i, w sposób szczególny, Państwa Koleżankom i Kolegom, którzy za wypełnianie swojego posłannictwa w trakcie pandemii zapłacili cenę najwyższą.

Niestety, na długo oczekiwane wytchnienie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Od końca lutego nasi ukraińscy sąsiedzi odpierają zmasowany, barbarzyński atak imperium rosyjskiego. Wśród trzech milionów uchodźców w Polsce znalazły się również osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi. To dodatkowe zadania dla naszej służby zdrowia i dla Państwa osobiście. Wiem, że podejmujecie je, Panie i Panowie, w pełni profesjonalnie i z prawdziwym osobistym zaangażowaniem, urzeczywistniając w ten sposób ideały tworzące etos Państwa zawodów.

Przekonałem się o tym między innymi przy okazji współorganizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP transportów chorych ukraińskich dzieci do Polski i poza jej granice. Piękna, solidarna postawa polskich wolontariuszy i medyków budzi w świecie żywą sympatię i podziw. Dzisiaj nasza Ojczyzna ma także twarz każdego z Państwa. Składam za to uroczyste, bardzo serdeczne podziękowanie.

Perspektywy rysujące się przed polskimi pielęgniarkami i położnymi

Jestem przekonany, że jako naród i państwo przezwyciężymy obecne problemy, że wyjdziemy z tych prób zwycięsko – wzmocnieni i bardziej zmotywowani, aby zmieniać nasz kraj na lepsze. Z nadzieją myślę również o perspektywach rysujących się przed polskimi pielęgniarkami i położnymi. W ciągu ostatnich lat stali się Państwo reprezentantami w pełni samodzielnych zawodów medycznych. Współpracujecie z lekarzami na zasadach partnerskich, realizując szeroki zakres odpowiedzialnych zadań. Sprzyjają temu odbywane przez Państwa studia wyższe, także podyplomowe i doktorskie, specjalizacje oraz stałe podnoszenie kwalifikacji podczas kursów, szkoleń i staży. Podobnie jak Państwo oraz miliony naszych rodaków bardzo bym pragnął, aby w najbliższych latach społeczność licząca ponad 234 tysiące zatrudnionych pielęgniarek i pielęgniarzy oraz blisko 29 tysięcy pracujących Pań i Panów położnych zaczęła powiększać swoje szeregi znacznie szybciej, niwelując w ten sposób istotny problem luki pokoleniowej.

Pielęgniarki wykonują sumienną i pełną poświęcenia pracę

Drodzy Państwo!

Ludwik Pasteur radził: jakąkolwiek obierzecie sobie karierę, postawcie sobie w niej cel wzniosły. W przypadku pielęgniarek i położnych każda, nawet najmniejsza czynność i każda chwila spędzona z pacjentami i podopiecznymi służą najwznioślejszemu celowi, jaki może realizować człowiek, to znaczy powiększaniu sfery wolnej od bólu, strachu, rezygnacji i osamotnienia. Państwa sumiennej, pełnej poświęcenia pracy nie sposób przecenić i nie sposób zbyt wiele za nią dziękować.

W tym wyjątkowym dniu raz jeszcze życzę wszystkiego, co najlepsze – także dla wspierających Państwa bliskich i rodzin. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

Z wyrazami szacunku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl, zdj. Przemysław Keler/KPRP

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

365 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka: Dlaczego jest nagonka na pielęgniarki z grupy 7?