Problem braku pielęgniarek jest fikcyjny czy rzeczywisty? Zobacz ile obecnie w Polsce jest ….. bezrobotnych pielęgniarek. TYSIĄCE!

1 min czytania
AktualnościBezrobotne pielęgniarki i położneStudia pomostowe
Problem braku pielęgniarek jest fikcyjny czy rzeczywisty? Zobacz ile obecnie w Polsce jest ….. bezrobotnych pielęgniarek. TYSIĄCE!

…………………………

W dniu 11 września 2013 roku na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia padły niżej cytowane zdania:

Poseł Dariusz Piontkowski (PiS):

Mówimy tutaj o niedoborach, które (jak zaznaczono w tym materiale) będą dotyczyć pielęgniarek. Chciałbym w związku z tym zapytać, jak ministerstwo widzi praktykę w polskich szpitalach, bo tam dochodzi do odwrotnego zjawiska – w ramach oszczędności w wielu szpitalach dochodzi wręcz do likwidowania stanowisk pracy i zwalniania pielęgniarek i położnych. W związku z tym, te alarmistyczne dane z tego materiału nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Część pielęgniarek po prostu nie ma dzisiaj zatrudnienia.

Podsekretarz stanu w MZ Krzysztof Chlebus:

Jeśli chodzi o zwalnianie pielęgniarek i położnych, to mamy taką informację, że jest około 4000 bezrobotnych pielęgniarek. Ten problem jest bardzo złożony. Z jednej strony potrzeby rynku usług medycznych, z drugiej strony – bezrobotne pielęgniarki, ale bardzo ciężko tę kwestię kategoryzować. 
Tu mamy bardzo złożone sytuacje – pielęgniarki odchodzą z powodów najróżniejszych, chociażby z takich, że wybierają inne zawody, inny, bardziej atrakcyjny finansowo rodzaj funkcjonowania poza swoim zawodem. To znowu jest kwestia stworzenia bodźców finansowych na poziomie zarządczym, czyli – krótko mówiąc – dyrektorzy poszczególnych jednostek, którzy borykają się z brakami kadrowymi, powinni uatrakcyjniać płace i przyciągać w ten sposób pielęgniarki.

Z sejmowej strony internetowej wybrał

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

Aktualności według działów – Nadciąga katastrofa – brak pielęgniarek Ponad 250 KOMENTARZY!

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7787 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku. Wicemarszałek Ryszard Terlecki: Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz…
Komentarze