Prokurator: pielęgniarki antydatowały wpisy COVID-19.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Prokurator: pielęgniarki antydatowały wpisy COVID-19.

Dyrektor szpitala: pielęgniarki rażąco naruszyły zasady prowadzenia dokumentacji medycznej

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 9 września 2021 roku informowała o sytuacji mającej miejsce w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Dyrekcja w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej szpitala informowało, że „wyniku szczegółowego postępowania wyjaśniającego stwierdzono rażące naruszenie zasad prowadzenia dokumentacji medycznej. W stosunku do osób, które dopuściły się naruszeń podjęto działania zmierzające do wyciągnięcia konsekwencji służbowych”.

Media lokalne informowały, że na skutek zaistniałej sytuacji zwolniono dyscyplinarnie 13 pielęgniarek. Dyrekcja szpitala w powyższym oświadczeniu podniosła, że sprawa nie dotyczy zaległości w  wypełnianiu dokumentacji medycznej. Natomiast ze względu uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa sprawa będzie wyjaśniana przez uprawnione organy.

Oświadczenie w imieniu dyrekcji szpitala podpisał rzecznik prasowy. 

Warto dodać w tym miejscu, że cała sytuacja nie do końca wyjaśniona przez uprawnione organy stała się już pretekstem do fali hejtu przeciwko pielęgniarkom i położnym, w kontekście wypłacanego dodatku COVID-19.  

Zakładowy związek pielęgniarek: absolutnie nie miało miejsce takie zdarzenie

Wypowiedzi w powyższej sprawie udzieliła dla Polskie Radio – RDC, przewodnicząca zakładowej organizacji związku pielęgniarek i położnych  pani Zofia Czyż, którą cytujemy poniżej w całości. 

Absolutnie nie miało miejsce takie zdarzenie. Są pewne umowne sytuacje, w pracy na oddziale, żeby oddział funkcjonował, żeby wykonać pracę. I to funkcjonuje każdego dnia, w każdej komórce innej szpitala.

A więc nie rozumiemy dlaczego została wybrana taka grupa osób, żeby je jakoś wyjątkowo, szczególnie ukarać.

Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, kiedy odebraliśmy zawiadomienia o wypowiedzeniu umów o pracę. Na chwilę obecną, złożyliśmy w ramach konsultacji nasze stanowisko do pracodawcy. Krótko mówiąc, czekamy, że jednak opadną emocje po stronie pracodawcy i że jednak dojdzie do jakiejś konstruktywnej rozmowy.

Przewodnicząca zakładowej organizacji OZZPiP – Zofia Czyż

Kiedy wszyscy starali się ogarnąć epidemię w największym okresie, byłyśmy dumne, że dałyśmy radę. I dzisiejsza decyzja pracodawcy, to jest trochę dla nas tak jak policzek. Za tą ciężką pracę, zamiast wynagrodzenia dodatkowego, które wynika z polecenia ministra zdrowia, przedstawiono nam zamiar wypowiedzenia. To powinno być wstyd dla pracodawcy.

Prokurator: doszło do wprowadzenia wpisów antydatowanych

Wypowiedzi w powyższej sprawie udzieliła w Radiu Dla Ciebie, pani Katarzyna Wąsak z Prokuratury Rejonowej w Siedlcach.

Ustalono, że doszło do wprowadzenia wpisów antydatowanych pozorujących dokonanie tych wpisów w okresie hospitalizacji pacjenta. To miało wpływ na ustalenie listy uprawnionych do dodatkowego świadczenia z tytułu uczestnictwa w programie wykonywania świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów, którzy byli zarażeni wirusem – powiedziała.

Prokuratura Rejonowa w Siedlcach

Przedstawiciel prokuratury dodał, że na pewno zostanie przesłuchana osoba składająca zawiadomienie o przestępstwie, świadkowie – przede wszystkim osoby, które dokonywały weryfikacji dokumentacji medycznej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 19

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7395 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki, nie podpisujcie aneksów do umów.

2 min czytania
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych apeluje Na stronie związku pielęgniarek w dniu 23 czerwca 2022 roku opublikowano poniższy komunikat. Podczas dzisiejszego…
AktualnościOferty pracy

Atrakcyjna praca dla pielęgniarki. 9,5-13 tys. PLN.

2 min czytania
Oferty pracy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych Zainteresowane pielęgniarki zachęcamy do zapoznania się z przeglądami ofert pracy, które systematycznie prezentujemy na…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Gazeta pielęgniarek - zobacz ostateczną treść ustawy o wynagrodzeniach.

1 min czytania
Ostateczny kształt ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych Sejm w dniu 23 czerwca 2022 roku odrzucił wszystkie poprawki senatu do ustawy o…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.