Protest pielęgniarek. Powodem 2 tys. PLN różnicy w podstawie.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Protest pielęgniarek. Powodem 2 tys. PLN różnicy w podstawie.

Protest pielęgniarek – absencja chorobowa

Mowa o proteście pielęgniarek w Narodowym Instytucie Onkologii. Na zwolnieniach chorobowych przebywają pielęgniarki instrumentariuszki. Skutkiem są odwoływane zabiegi operacyjne. Instytut informuje, że są nikłe szanse aby sytuacja powróciła do normalności przed końcem obecnego tygodnia.

W sprawie płac pielęgniarek wypowiada się minister zdrowia

Do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej w dniu 6 września 2022 roku wypowiedział się w następujący sposób:

Inne grupy zawodowe w Instytucie zgodziły się poczekać. Rzeczywiście pielęgniarki, instrumentariuszki wyłamały się spośród innych pracowników. My też przygotowujemy pewien pakiet rozwiązań finansowych; ma on ma pomóc szpitalom, które w najcięższy sposób odczuły podwyżkę minimalnych wynagrodzeń. W przypadku Instytutu nie mówimy o minimalnych wynagrodzeniach, bo oczekiwanie wzrostu wynagrodzenia u pań pielęgniarek i instrumentariuszek jest blisko 3 tys. PLN. To naprawdę duże pieniądze.

Tyle minister zdrowia…

Jaka jest przyczyna protestu pielęgniarek

Z wypowiedzi ministra nie wiadomo czy pielęgniarki oczekują wzrostu wynagrodzeń o 3 tys. PLN ponad minimalne wynagrodzenia zapisane w ustawie czy np. pielęgniarki z grupy 5 żądają zrównania płac zasadniczych z grupą 2. Skoro instrumentariuszka z grupy 2 wykonuje ten sam zakres obowiązków co instrumentariuszka zaszeregowana do grupy 5, to nie ma co się dziwić, że taki stan rzeczy wywołuje stan wrzenia w tym podmiocie leczniczym i dochodzi do protestu. Właśnie stanowisko pielęgniarki instrumentariuszki, jak w soczewce skupia całą patologię podziału pielęgniarek na grupy w siatce płac. Czy naprawdę autorom ustawy zabrakło wyobraźni czy wiedzy w zakresie realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek.

Minister zdrowia „griluje” pielegniarki

Dopiero dłuższe poszukiwanie szczegółowych informacji w sprawie protestu, przyniosło odpowiedź w zakresie przedmiotu sporu. Bez informacji w tej sprawie trudno odnieść się do słów ministra zdrowia. Wypowiedź ministra w sumie nic nie wyjaśniała. Ale była kolejnym elementem „grilowania” pielęgniarek. Znów społeczeństwo dowiedziało się z ust ministra, że znów pielęgniarki chcą podwyżek i to o 3 tys. PLN. Dla podkreślenia wielkości żądań pielęgniarek, minister dodał: „To naprawdę duże pieniądze”.

Jaki jest powód protestu pielęgniarek

Portal TVN Warszawa w dniu 6 września informował:

Pielęgniarki z NIO, do których dotarł portal tvn24.pl, tłumaczą, że sprzeciwiają się nie tylko nierównościom płacowym, ale i atmosferze panującej w szpitalu. – Zdecydowałyśmy się pójść na zwolnienia, bo wszelkie próby rozmowy z dyrekcją spełzły na niczym. Prośby o spotkanie były ignorowane, nie mówiąc już o argumentach – mówi nam jedna z pracownic NIO.

To niesprawiedliwość powodem protestu pielęgniarek instrumentariuszek z grupy 5

Protestujące potwierdzają, że dyrekcja wywiązała się z podwyżek narzuconych przez ustawę, ale postępowanie zgodne z literą prawa doprowadziło do rażących nierówności w płacach.

Ustawa przewiduje wyższą pensję dla osoby z tytułem magistra pielęgniarstwa. Tymczasem są u nas osoby z 30-letnim stażem w zawodzie i ogromnym doświadczeniem, które z pielęgniarstwa mają licencjat, ale zrobiły też dwuletnią specjalizację pielęgniarską, zakończoną złożeniem egzaminu państwowego

I takie osoby, stanowiące podstawę zespołu bloku operacyjnego, zarabiają o 2 tysiące mniej niż magister pielęgniarstwa, który trafia do pracy od razu po studiach i którego trzeba wszystkiego uczyć.

pielęgniarka instrumentariuszka

I te doświadczone, gorzej opłacane pielęgniarki, które na tym zawodzie zjadły zęby, uczą wszystkiego kogoś, który na niczym się nie zna i który zarabia 2 tysiące więcej od nich. To niesprawiedliwe – mówi nam inna pielęgniarka, zatrudniona w NIO na bloku operacyjnym.

Na podobne nierówności zwracają uwagę nie tylko instrumentariuszki, ale również pielęgniarki ze specjalizacją z pielęgniarstwa anestezjologicznego.

Dodają, że osoby z licencjatem z pielęgniarstwa, specjalizacją i wieloletnim doświadczeniem, mają często tytuł magistra, jednak nie z pielęgniarstwa, a z dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Tytuł magistra pielęgniarstwa nie jest potrzebny do wykonywania tego zawodu.

Żeby uzyskać prawo wykonywania zawodu i pracować w szpitalu, wystarczy licencjat z pielęgniarstwa. Dlatego uważamy, że za magistra pielęgniarstwa powinien przysługiwać jakiś dodatek, ale nie powinno być aż takiej dysproporcji. Tym bardziej, że na 2 tysiące pielęgniarek pracujących w NIO tytuł magistra pielęgniarstwa ma jedynie 150 – dodaje pielęgniarka z bloku operacyjnego.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: TVN Warszawa

Więcej informacji w sprawie w materiale TVN Warszawa pt. Paraliż operacji w Instytucie Onkologii. “Jesteśmy zmuszeni odwoływać 20 operacji dziennie”

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 66

Bądź pierwszym, który oceni wpis

465 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Jak sobie radzą pielęgniarki - trwają egzaminy specjalizacyjne.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego ma na celu zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy z zakresu…
AktualnościPraktyka zawodowa

Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej….
Aktualności

Pielęgniarki wspominają szkołę życia.

3 min czytania
Wspomnienia czasów Liceum Medycznego 1 września kojarzy nam się z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Dzieci i młodzież zaczynają nową przygodę, a…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Płace pielęgniarek – kolejny pomysł z piekła rodem.