Protest przeciwko próbom przerzucania na pracowników ochrony zdrowia odpowiedzialności za koszty podwyżek płac w służbie zdrowia i próbom konfliktowania pracowników ochrony zdrowia z pacjentami.

1 min czytania
Aktualności

NSZZ 'Solidarność’ Służby Zdrowia, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych wspólnie zaprotestowały przeciwko próbom przerzucania na pracowników ochrony zdrowia odpowiedzialności za koszty podwyżek płac w służbie zdrowia i próbom konfliktowania pracowników ochrony zdrowia z pacjentami.

Trzy centrale związkowe wydały wspólne oświadczenie, w którym protestują przeciwko przerzucaniu odpowiedzialności na stronę społeczną kosztów ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych na wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia.

Jak piszą związkowcy, nieprawdziwe są informacje, iż ograniczenie dostępności do usług medycznych i zaniżanie kontraktów na 2007 r. związane jest jedynie z wprowadzeniem dla pracowników ochrony zdrowia podwyżek wynikających z ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń, bowiem:

  • to Rada Ministrów oraz Sejm i Senat zdecydowały o maksymalnym rozszerzeniu zakresu podmiotowego beneficjentów wyżej wymienionej ustawy,
  • w toku prac legislacyjnych nad tą ustawą projektodawca nie zapewnił w stopniu należytym środków na jej realizację i nie dokonał prawidłowej kalkulacji kosztów ten zmiany,
  • centrale związkowe jednoznacznie wskazywały na skutki rozszerzenia zakresu podmiotowego i konieczność zabezpieczenia należytych środków na ten cel przed uchwaleniem przedmiotowej ustawy.

Dokument podpisały: przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urszula Michalska, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ 'Solidarność’ Maria Jolanta Ochman i szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias.

’Do tej pory pensje pracowników służby zdrowia były niedoszacowane i należało to zmienić. Ale prawda jest taka, że pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu na świadczenia. Nie widzę w tym nic oburzającego; minister po prostu powiedział prawdę’ – oświadczył rzecznik ministra zdrowia Paweł Trzciński. 'Od początku było wiadomo, że w 2007 r. nie będzie zakupu większej ilości świadczeń, bo – sprawiedliwe – pieniądze należą się pracownikom’ – dodaje rzecznik, stwierdzając jednocześnie, że 'to ostatnie podwyżki w tym roku’, gdyż w systemie nie ma więcej pieniędzy.

informacja wł. http://www.mp.pl

Zobacz też:

Podwyżki wynagrodzeń

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy widzimisię dyrektorów.

2 min czytania
Poseł o absurdalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń pielęgniarek sięgającym kilku tys. PLN Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustawowej podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego w…
Komentarze