Przedstawiciele Naczelnej Rady PiP ponownie podjęli próbę tym razem w senacie (posiedzenie w dniu 19 lipca), zmiany ustawowych regualcji dotyczących kadencyjności w organach izby. Wnioskowali, aby tą samą funkcję można było pełnić dużej niż dwie kadencje.

2 min czytania
Aktualności

Ta sprawa wywołała w sejmowej komisji zdrowia ożywioną dyskusję. Przedstawiciele NIPiP wyrażali pogląd, że powinno się umożliwić osobom które sprawdziły się w działaności na rzecz środowiska zawodowego, sprawowanie funkcji przez dłuższy okres czasu. Argumentowali, że co cztery lata odbywa się procedura wyborcza, która jest demokratyczną weryfikacją  osób pełniących funkcje z wyboru. Takie uzasadnienie wspierali przedstawiciele związków zawodowych.

Senatorowie nie przyjęli takiej argumentacji. Jeden senator był za przyjęciem poprawki, trzech było przeciw, 4 wstrzymało się.  

Mariusz Mielcarek

Informacja własna opracowana na podstawie stenogramów posiedzenia senatu w dniu 25 lipca 2007 roku.

 


W ustawie o samorządzie pielęgniarek i położnych zapisano: "Tę samą funkcję w organach izby można pełnić nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje". Czteroletnie kadencje.

Ustawa o samorządzie pielęgniarek i położnych określa, że:

"Art. 14. 1. Kadencja organów izby trwa 4 lata.
2. Tę samą funkcję w organach izby można pełnić nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje."

Samorząd istnieje od 1991 roku. Kończy się obecnie IV kadencja.

W takim razie dlaczego niektórzy tę samą funkcję pełnią znacznie dłużej, np. od początku istnienia samorządu? I do tego chcą jeszcze dłużej? Proponują ministrowi zdrowia zmianę ustawy!

Otóż po dwóch pierwszych kadencjach, czyli w 1999 roku miała miejsce reforma administracyjna kraju – wprowdzono powiaty. Zmieniono zasięg terytorialny niektórych izb, aby nie było sytuacji, że granica izb przechodzi np. przez powiat. Dla osób, które nie powinny już dalej pełnić swoich funkcji był to fakt, który zinterpretowali następująco: POWSTAŁA NOWA IZBA. Możemy dalej pełnić tę sama funkcję.

Obecnie kończy się IV kadencja i znowu niektórzy mają problem. Wobec tego postulują do ministra zdrowia o zmianę ustawy. Proponują wykreślenie zapisu o tym, że tą samą funkcję można pełnić nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje.

Ten postulat kieruje do ministra zdrowia Naczelna Rada PiP.

Jak to możliwe? To proste. Naczelna Rada PiP składa się z 75 osób. Na te 75 osób, przewodniczące izb to……45 osób. Mają większość w Radzie.

Jakie jest wasze zdanie w tej sprawie. Zapraszam do dyskusji poprzez dodawanie komentarzy pod artykułem. 

Mariusz Mielcarek

Ponad sto tysięcy złotych

Wynagrodzenia władz izby pielęgniarek i położnych zgodnie z ustawą o samorządzie są określane według następujących zasad: wysokość wynagrodzenia ustala dla członków organów Naczelnej Izby Naczelna Rada, a dla członków organów okręgowej izby – okręgowa rada. Zasady wynagradzania ustala Naczelna Rada.
Zgodnie z uchwałą Naczelnej Rady wynagrodzenie przewodniczącej okręgowej rady nie powinno być niższe niż 200 % średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw. Jest to obecnie około pięciu tysięcy złotych. Ale niektóre izby wypłacają przewodniczącym wyższe wynagrodzenia np. izba wypłaca przewodniczącej 280% średniej krajowej. To jest ponad siedem tysięcy złotych. Łatwo obliczyć, że rocznie koszt opłacania etatu przewodniczącej ze składek członkowskich pielęgniarek i położnych po wliczeniu trzynastki oraz ZUS to wydatek ponad stu tysięcy złotych.

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek - pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji.

1 min czytania
Pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji w sprawie złośliwego zaszeregowania do grup w siatce płac W najnowszym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze