Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Przestępczy proceder pielęgniarek.

Pielęgniarki przestępcami

Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego.

Trzy pielęgniarki z Kalisza sprzedawały fałszywe certyfikaty covidowe. Pielęgniarki pracowały w punktach szczepień. Według wstępnych ustaleń wynika, że ta liczba transakcji przekracza 100. Pielęgniarki za wystawianie fałszywych świadectw pobierały środki pieniężne w różnych kwotach, a dawki szczepionek niszczyły, czym wprowadzały w błąd osoby uprawnione do obsługi systemy informatycznego NFZ, a w efekcie działały na szkodę Skarbu Państwa. 

Prokuratura informuje:

W oparciu o zgromadzony dotychczas materiał dowodowy prokurator przedstawił zarzut dopuszczenia się przestępstwa poświadczenia nieprawdy, sfałszowania dokumentacji, a także de facto oszustwa na szkodę Skarbu Państwa. Konkretnie prokurator zarzucił, że w okresie od maja 2021 roku do 3 listopada osoby te działając wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, będąc uprawnionymi do wystawiania dokumentów w postaci unijnego certyfikatu przeciwko COVID poświadczającego odbycie tego szczepienia na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w ten sposób, że wprowadzały do tego systemu dane tych osób.

Maciej Meler rzecznik Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim

Rzecznik prokuratury dodaje: mając na względzie konieczność wykonania szeregu dodatkowych czynności, prokurator, po przedstawieniu zarzutów, wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec całej trójki.

Sąd w poprzedni czwartek przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował pielęgniarki na 3 miesiące.

Głos w sprawie zabiera izba pielęgniarska

Władze izby pielęgniarek i położnych w stanowisku dotyczącym powyższej sprawy stwierdziły:

Pielęgniarki i położne angażują się w działania, których celem jest zbudowanie zaufania Polaków wobec szczepień ochronnych, ponieważ zgodnie z aktualną wiedzą medyczną są one najskuteczniejszym narzędziem w walce z pandemią COVID-19. Praktyki, które temu przeczą stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz godzą w wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej.

Wszelkie przypadki udziału pielęgniarek i położnych w procederze wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych lub fałszowania dokumentacji medycznej, jako działania sprzeczne z obowiązującym prawem i Kodeksem Etyki spotkają się ze stosowną reakcją organów samorządu zawodowego.

władze izby pip

Także pani Krystyna Ptok, przewodnicząca związku pielęgniarek w wywiadzie dla TVN, zdecydowanie potępiła proceder pielęgniarek z Kalisza.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 23

Bądź pierwszym, który oceni wpis

552 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki.

2 min czytania
Związek pielęgniarek w dniu 11 kwietnia wydał szokujące stanowisko… W liście do Premiera RP z dnia 8 kwietnia 2024 roku pani Krystyna…
Aktualności

Pielęgniarka: to powinien być nasz przywilej.

2 min czytania
Pielęgniarka o zdrowiu pielęgniarek W minionym tygodniu zacytowaliśmy na profilu na Facebooku poniższą wypowiedź pielęgniarki. Trudno się z nią nie zgodzić, urlop…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 120-150 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom seniora – prywatna placówka, znajdującą się na terenie województwa podlaskiego poszukuje do pracy pielęgniarki. Wynagrodzenie: Forma zatrudnienia:…
Komentarze
×
Aktualności

Co musisz wiedzieć, chcąc zacząć pracę w służbie zdrowia?