Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Przestępczy proceder pielęgniarek.

Pielęgniarki przestępcami

Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego.

Trzy pielęgniarki z Kalisza sprzedawały fałszywe certyfikaty covidowe. Pielęgniarki pracowały w punktach szczepień. Według wstępnych ustaleń wynika, że ta liczba transakcji przekracza 100. Pielęgniarki za wystawianie fałszywych świadectw pobierały środki pieniężne w różnych kwotach, a dawki szczepionek niszczyły, czym wprowadzały w błąd osoby uprawnione do obsługi systemy informatycznego NFZ, a w efekcie działały na szkodę Skarbu Państwa. 

Prokuratura informuje:

W oparciu o zgromadzony dotychczas materiał dowodowy prokurator przedstawił zarzut dopuszczenia się przestępstwa poświadczenia nieprawdy, sfałszowania dokumentacji, a także de facto oszustwa na szkodę Skarbu Państwa. Konkretnie prokurator zarzucił, że w okresie od maja 2021 roku do 3 listopada osoby te działając wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, będąc uprawnionymi do wystawiania dokumentów w postaci unijnego certyfikatu przeciwko COVID poświadczającego odbycie tego szczepienia na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w ten sposób, że wprowadzały do tego systemu dane tych osób.

Maciej Meler rzecznik Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim

Rzecznik prokuratury dodaje: mając na względzie konieczność wykonania szeregu dodatkowych czynności, prokurator, po przedstawieniu zarzutów, wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec całej trójki.

Sąd w poprzedni czwartek przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował pielęgniarki na 3 miesiące.

Głos w sprawie zabiera izba pielęgniarska

Władze izby pielęgniarek i położnych w stanowisku dotyczącym powyższej sprawy stwierdziły:

Pielęgniarki i położne angażują się w działania, których celem jest zbudowanie zaufania Polaków wobec szczepień ochronnych, ponieważ zgodnie z aktualną wiedzą medyczną są one najskuteczniejszym narzędziem w walce z pandemią COVID-19. Praktyki, które temu przeczą stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz godzą w wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej.

Wszelkie przypadki udziału pielęgniarek i położnych w procederze wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych lub fałszowania dokumentacji medycznej, jako działania sprzeczne z obowiązującym prawem i Kodeksem Etyki spotkają się ze stosowną reakcją organów samorządu zawodowego.

władze izby pip

Także pani Krystyna Ptok, przewodnicząca związku pielęgniarek w wywiadzie dla TVN, zdecydowanie potępiła proceder pielęgniarek z Kalisza.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

105 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – podwyżki w grupie 9.

2 min czytania
Obecne wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek ze średnim wykształceniem zawodowym W kolejnym artykule poświęconym nowej siatce płac wynagrodzeń pielęgniarek i położnych 2022 zajmiemy się…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – sądowy epilog podłączenia butli z tlenem.

6 min czytania
Podłączenie butli z tlenem a praktyka zawodowa pielęgniarek Fragment uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego z dnia 29 listopada 2021 roku. Wyrokiem z dnia…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki – prawie 4 tys. wniosków w sprawie specjalizacji.

2 min czytania
Specjalizacje pielęgniarek Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych opublikowało dane dotyczące szkoleń pielęgniarek i położnych, w zakresie liczby osób które przystąpią do…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka oddziałowa – wysokość ustawowego wynagrodzenia.