Przewodnicząca związku zawodowego pip na sejmowej komisji zdrowia: "JESTEŚMY SMUTNE". Natomiast mnie krew zalewa, jak słyszę takie wypowiedzi w imieniu prawie 300 tysięcy polskich pielęgniarek i położnych.

3 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia

.

Google Analytics

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2012 roku to:

Prawie 3 miliony odsłon,

Prawie 1 milion odwiedzin,

Ponad 400 tysięcy unikalnych użytkowników.

Ponad 6 tysięcy KOMENTARZY!!!

.

 

Poniżej cytuję fragment ze stenogramu sejmowej komisji zdrowia z dnia 3 stycznia 2013 roku:

Przewodnicząca Branży Ochrony Zdrowia Forum Związków Zawodowych Iwona Borchulska:
Dziękuję bardzo. Iwona Borchulska przewodnicząca Branży Ochrony Zdrowia Forum Związków Zawodowych i przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Szanowny panie przewodniczący, szanowne panie posłanki i panowie posłowie, korzystając z tej debaty w kontekście problemów ochrony zdrowia, chciałabym zwrócić uwagę na ostatnie dni grudnia, czyli podpisanie rozporządzenia dotyczącego minimalnych norm odnośnie do pielęgniarek i położnych. Wpisując się w konwencję tego spotkania powiem, że smutek jest też na twarzy pielęgniarek i położnych, panie ministrze, może nie tak bardzo dostrzegalny, ale jesteśmy smutne.
Tutaj w tym szacownym gronie chciałabym prosić pana ministra, żeby pan podziękował panu premierowi, który zapewniał nas dwukrotnie, że rozporządzenie dotyczące minimalnych norm dla pielęgniarek i położnych będzie gotowe na dzień 1 stycznia 2013 r. i jest. Chciałabym jednak prosić pana ministra, żeby pan powiedział panu premierowi, że tak naprawdę to rozporządzenie skutkuje w marcu 2014 r. i na dzisiaj nic nie wnosi. Nie wnosi żadnych rozwiązań, a na pewno tych, o których rozmawialiśmy dwukrotnie, na spotkaniu w marcu poprzedniego roku i w październiku poprzedniego roku, przy okazji protestu pielęgniarek i położnych na ulicach Warszawy, w liczbie ponad pięciu tysięcy pielęgniarek, które prosiły o zwrócenie uwagi na trudy pracy, nieprzestrzeganie norm i coraz częstsze obniżanie kosztów pracy poprzez zmuszanie pielęgniarek do kontraktu.
Proszę państwa, zostało wypracowane rozporządzenie, nad którego projektem pracowano od 2009 r. Nasze koleżanki pielęgniarki i położne, które mają status konsultantów pielęgniarstwa i duże doświadczenie w pracy jako kadra kierownicza oraz duże doświadczenie w pracach badawczych na temat pracy pielęgniarek i położnych, wspólnie z Departamentem Pielęgniarek i Położnych wypracowały projekt, który skierowano do konsultacji w październiku tego roku. Po obradach komisji uzgodnieniowej powstał nowy projekt. Ministerstwo przyjęło tłumaczenie, że jest to cały czas ten jeden projekt, a tak naprawdę trzy i pół letnia praca Departamentu Pielęgniarek i Położnych oraz naszych badaczek i kompetentnych pielęgniarek i położnych poszła wniwecz. Zostało podpisane rozporządzenie, które nic nie wnosi, nic nie rozwiązuje i które tę pracę zniszczyło.
Myśląc o tym, co państwo mówią, powiem może niegrzecznie, bo chyba już czas nie wpisywać się w wizerunek grzecznych pielęgniarek i położnych, że zostało przygotowane rozporządzenie na poziomie papieru kredowego, a zostało podpisane na poziomie papieru toaletowego. I chciałabym państwu powiedzieć, że w ramach protestu rozdaje coś, co może za kilka lat będzie okazać się pomysłem na rozwiązanie problemów ochrony zdrowia. Kiedyś to się nazwało „kartka na mięso”. My nazwałyśmy to „kartka na życie”. Bardzo proszę, Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych taki pomysł zrealizował. Myślę, że w ochronie zdrowia, jeśli chodzi o pielęgniarki i położne i ich opiekę nad pacjentami oraz bezpieczeństwo i jakość opieki pielęgniarskiej, to tylko tyle nam pozostało. Dziękuję bardzo.

Ze stenogrmu wybrał

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Aktualności według działów – normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Sztandary izby i związku pielęgniarek i położnych: WYPROWADZIĆ!!! Minister wydał rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Czytano prawie 8 000 razy, 75 KOMENTARZY! 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7918 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka nie będzie musiała być członkiem izby pielęgniarskiej.

5 min czytania
Proponowane zmiany powinny objąć także izby pielęgniarek i położnych Do sejmu wpłynął w dniu 5 lipca 2023 roku projekt ustawy, która między…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
Komentarze