Przykład działania izby pip.

2 min czytania
Aktualności

Kilka pielęgniarek z obszaru działania Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Wałbrzychu odbyło kurs specjalistyczny w zakresie „Szczepienia ochronne”. Po kursie zwróciły się do izby pip o refundację kosztów kursu. Izba na podstawie regulaminu refundacji kosztów kształcenia ze środków funduszu komisji kształcenia i doskonalenia zawodowego działającej przy okręgowej izbie pielęgniarek i położnych w Wałbrzychu odmówiła przyznania refundacji. Powód: zapis w regulaminie refundacji, że warunkiem uzyskania refundacji jest wcześniejsza akceptacja rady lub jej prezydium na złożonym w izbie wniosku, który należy złożyć w biurze izby przed rozpoczęciem kursu, specjalizacji lub studiów. wnioskodawczynie odwołały sie od tej decyzji do Naczelnej Izby PiP w Warszawie. Izba Naczelna utrzymała w mocy decyzję Izby w Wałbrzychu. Zresztą nie miała kompetencji zmienić decyzji izby w Wałbrzychu.


Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Poddaję w wątpliwość sens zapisu w regulaminie refundacji:
’Warunkiem refundacji kosztów kształcenia jest wcześniejsza akceptacja rady lub prezydium na złożonym w izbie wniosku. Wniosek należy złożyć w biurze OIPiP przed rozpoczęciem kursu, konferencji, specjalizacji lub studiów.’ Także zapisu ,że 'Dofinansowanie przyznaje się na podstawie następujących dokumentów:
a) czytelnie złożonego wniosku z akceptacją członka rady lub prośby o pokrycie kosztów udziału w konferencji.’

Po pierwsze: Jaki sens merytoryczny przemawia za tym, aby pielęgniarka lub położna zgłaszała wcześniej wolę ukończenia szkolenia? Dlaczego izba ma decydować, że dane szkolenie jest przydatne dla danej pielęgniarki i położnej?

Po drugie: Zapis w regulaminie, że na wniosku o refundację należy uzyskać akceptacją członka rady jest kuriozalny. W przypadku braku takiej akceptacji wnioskodawca nie otrzyma refundacji!

Po trzecie: Dlaczego izba pip w Wałbrzychu nie potrafiła okazać 'dobrego serca’ wnioskodawczyniom? Potraktowała je, nie jak koleżanki tylko jak petentów Urzędu Skarbowego. Zabrakło jednego papierka. Izba postawiła swiom. Pielęgniarki -wnioskodawczynie zostały przykładnie ukaranie.

Wnioski:

Działanie izby w Wałbrzychu to klasyczny przykład, że izba nie jest dla pielęgniarek i położnych, tylko pielęgniarki i położne dla izby. Tak skonstruowany regulamin regundacji sprowadza pielęgniarki i położne do roli petentów izby. Izba decyduje czy dane szkolenie jest przydatne. Należy uzyskać akceptacje członka rady. Taki uznaniowy system jest bardzo wygodny dla decydentów! Można decydować, analizować, odrzucać wnioski. Śmiem twierdzić, że ten system refundacji jest patologiczny i korupcjogenny!!!

Refundacja powinna, należeć się każdej pielęgniarce i położnej regularnie opłacającej składki członkowskie 'jak psu zupa’. Nie powinna mieć charakteru uznaniowego.

Na moje ostre słowa podam hipotetyczny przykład.

Jestem pielęgniarką anestezjologiczną. Pracuję na oddziale IOM. Za dwa lata będzie konkurs na stanowisko pielęgniarki oddziałowej. Mam w planie startować. Wybieram się na kurs kwalifikacyjny zarządzanie i organizacja. Nie mam wystarczających środków finansowych. Zgłaszam sie z wnioskiem do izby pip. Rada go rozpatruje. Członkiem rady jest….przełożnona pielęgniarek szpitala w którym pracuję. Stwierdza, że to szkolenie w moim przypadku jest nieprzydatne. Mój wniosek zostaje odrzucony.

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze