Przykład działania izby pip.

2 min czytania
Aktualności

Kilka pielęgniarek z obszaru działania Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Wałbrzychu odbyło kurs specjalistyczny w zakresie „Szczepienia ochronne”. Po kursie zwróciły się do izby pip o refundację kosztów kursu. Izba na podstawie regulaminu refundacji kosztów kształcenia ze środków funduszu komisji kształcenia i doskonalenia zawodowego działającej przy okręgowej izbie pielęgniarek i położnych w Wałbrzychu odmówiła przyznania refundacji. Powód: zapis w regulaminie refundacji, że warunkiem uzyskania refundacji jest wcześniejsza akceptacja rady lub jej prezydium na złożonym w izbie wniosku, który należy złożyć w biurze izby przed rozpoczęciem kursu, specjalizacji lub studiów. wnioskodawczynie odwołały sie od tej decyzji do Naczelnej Izby PiP w Warszawie. Izba Naczelna utrzymała w mocy decyzję Izby w Wałbrzychu. Zresztą nie miała kompetencji zmienić decyzji izby w Wałbrzychu.


Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Poddaję w wątpliwość sens zapisu w regulaminie refundacji:
’Warunkiem refundacji kosztów kształcenia jest wcześniejsza akceptacja rady lub prezydium na złożonym w izbie wniosku. Wniosek należy złożyć w biurze OIPiP przed rozpoczęciem kursu, konferencji, specjalizacji lub studiów.’ Także zapisu ,że 'Dofinansowanie przyznaje się na podstawie następujących dokumentów:
a) czytelnie złożonego wniosku z akceptacją członka rady lub prośby o pokrycie kosztów udziału w konferencji.’

Po pierwsze: Jaki sens merytoryczny przemawia za tym, aby pielęgniarka lub położna zgłaszała wcześniej wolę ukończenia szkolenia? Dlaczego izba ma decydować, że dane szkolenie jest przydatne dla danej pielęgniarki i położnej?

Po drugie: Zapis w regulaminie, że na wniosku o refundację należy uzyskać akceptacją członka rady jest kuriozalny. W przypadku braku takiej akceptacji wnioskodawca nie otrzyma refundacji!

Po trzecie: Dlaczego izba pip w Wałbrzychu nie potrafiła okazać 'dobrego serca’ wnioskodawczyniom? Potraktowała je, nie jak koleżanki tylko jak petentów Urzędu Skarbowego. Zabrakło jednego papierka. Izba postawiła swiom. Pielęgniarki -wnioskodawczynie zostały przykładnie ukaranie.

Wnioski:

Działanie izby w Wałbrzychu to klasyczny przykład, że izba nie jest dla pielęgniarek i położnych, tylko pielęgniarki i położne dla izby. Tak skonstruowany regulamin regundacji sprowadza pielęgniarki i położne do roli petentów izby. Izba decyduje czy dane szkolenie jest przydatne. Należy uzyskać akceptacje członka rady. Taki uznaniowy system jest bardzo wygodny dla decydentów! Można decydować, analizować, odrzucać wnioski. Śmiem twierdzić, że ten system refundacji jest patologiczny i korupcjogenny!!!

Refundacja powinna, należeć się każdej pielęgniarce i położnej regularnie opłacającej składki członkowskie 'jak psu zupa’. Nie powinna mieć charakteru uznaniowego.

Na moje ostre słowa podam hipotetyczny przykład.

Jestem pielęgniarką anestezjologiczną. Pracuję na oddziale IOM. Za dwa lata będzie konkurs na stanowisko pielęgniarki oddziałowej. Mam w planie startować. Wybieram się na kurs kwalifikacyjny zarządzanie i organizacja. Nie mam wystarczających środków finansowych. Zgłaszam sie z wnioskiem do izby pip. Rada go rozpatruje. Członkiem rady jest….przełożnona pielęgniarek szpitala w którym pracuję. Stwierdza, że to szkolenie w moim przypadku jest nieprzydatne. Mój wniosek zostaje odrzucony.

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8015 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
Komentarze