Przykład radosnej twórczości urzędników ministerstwa zdrowia. Aby zdać egzamin specjalizacyjny pielęgniarka i położna musi odpowiedzieć poprawnie na 126 ze 180 zadań testowych. Okazuje się, że nie tak do końca to twierdzenie jest prawdą.

2 min czytania
AktualnościDofinansowane specjalizacje

 

Bowiem zgodnie z obowiązującym regulaminem egzaminu państwowego ’przewodniczący Komisji (egzaminacyjnej), w przypadku gdy wynik niepomyślny z egzaminu uzyskało więcej niż 2/3 zdających, ma prawo na wniosek Komisji, obniżyć próg zaliczenia do 120 punktów’.   

Rodzi się pytanie jaki cel przyświecał autorom powyżej zaprezentowanej regulacji? 

Wątpliwości budzą nieprecyzyjne zapisy wyżej cytowanego punktu z regulaminu egzaminu:

  1. Przewodniczący komisji 'ma prawo’, czyli nie ma obowiązku. Wobec tego nie wiadomo od czego zależy decyzja przewodniczącego komisji egzaminacyjnej w sprawie obniżenia lub nie obniżenia 'progu zaliczenia’;
  2. Wystąpienie sytuacji, że 'wynik niepomyślny z egzaminu uzyskało więcej niż 2/3 zdających’ nie jest sam w sobie przyczynkiem do obniżenia 'progu zaliczenia’, gdyż aby ten próg obniżyć musi być jeszcze 'wniosek komisji’, a regulamin nie precyzuje czy komisja ma obowiązek złożyć przedmiotowy wniosek czy jest to prawo komisji, z którego może skorzystać lub nie.

Analiza powyżej opisanego zagadnienia prowadzi do wniosku, że procedura egzaminu państwowego w aspekcie obniżenia 'progu zaliczenia’ jest nieprecyzyjna i pozostawia zbyt daleko idącą swobodę członkom komisji egzaminacyjnej oraz jej przewodniczącemu.

Ponadto należy zdecydowanie podkreślić, że instytucja obniżania 'progu zaliczenia’ nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną i obniża rangę egzaminu państwowego.

Niesprawiedliwość polega na tym, że zdanie egzaminu państwowego przez pielęgniarkę, która uzyskała np. 124 punkty, zostało uwarunkowane ’wynikiem niepomyślnym z egzaminu więcej niż 2/3 zdających’. Wobec powyższego w jednym przypadku pielęgniarka z 124 punktami zaliczy egzamin, w innym może nie zdać. Dziwnie pojęta sprawiedliwość!

Proponuję ministerstwu zdrowia, rozszerzyć katalog przypadków zezwalających komisji egzaminacyjnej na obniżenie 'progu zaliczenia’ o uwarunkowania związane np. z:

  • panującą pogodą w dniu egzaminu,
  • stanem samopoczuciem członków komisji,
  • przypadającym dniem urodzin lub imienin w dniu egzaminu (zarówno członka komisji lub zdającego egzamin),
  • itp.

Zapraszam do dyskusji

Wystapienie do ministra zdrowia

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

30 stycznia 2010 roku – Przeczytaj wystąpienie redakcji Portalu i Gazety do ministra zdrowia. W sprawie pojawia się . . . ksiądz proboszcz oraz dzielnicowy. 5 KOMENTARZY.

Aktualności według działów – dofinansowane specjalizacje pielęgniarek i położnych

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze