Radni PiS sejmiku Województwa Ślaskiego złożyli propozycje zmian w nowej siatce płac pielęgniarek i położnych: "Przy olbrzymim niedoborze kadry medycznej, w tym pielęgniarek i położnych, powinniśmy racjonalnie gospodarować zasobami ludzkimi. Proponowane zapisy nie gwarantują tego".

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Radni PiS sejmiku Województwa Ślaskiego złożyli propozycje zmian w nowej siatce płac pielęgniarek i położnych: "Przy olbrzymim niedoborze kadry medycznej, w tym pielęgniarek i położnych, powinniśmy racjonalnie gospodarować zasobami ludzkimi. Proponowane zapisy nie gwarantują tego".

 


24 lipca 2018 roku

Zobacz najnowszą wersję (z dnia 18 lipca) ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych, którą pani Józefa Szczurek-Żelazko przesłała na dzisiejsze posiedzenie rządu.

Zobacz ostatnią wersję ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

W ramach konsultacji społecznych do projektu nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych wniesiono między innymi poniższe uwagi:

Komisja Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa Śląskiego Przewodniczący Klubu Radnych PiS

W załączniku do aktualnie obowiązującej ustawy w tabeli określone są wskaźniki dotyczące najniższego wynagrodzenia zasadniczego. W poz. 7 określony jest wskaźnik dla pielęgniarek i położnych. Brak zapisu iż „ …. jeżeli wykształcenie i specjalizacja są wymagane na stanowisku pracy”. Zapis ten z pewnością budzi wiele wątpliwości, czy pielęgniarka posiadająca wykształcenie magisterskie i specjalizację powinna mieć stawkę  zasadniczą prawie dwukrotnie większą niż ratownik medyczny jeżeli pracują np. w tym samym zespole ratownictwa medycznego jako dwie równorzędne osoby.

Aktualna nowelizacjach  co prawda koryguje zapisy punktów 7-9 dotyczących pielęgniarek, jednak nie ma wyraźnego stwierdzenia o wymaganiu wykształcenia czy specjalizacji na danym stanowisku pracy. Co ciekawe w uzasadnieniu pojęcie wymagane jest wyraźne stosowane.

Aby rozwiać wątpliwości należałoby zmienić zapis punktu 7 w załączniku:

Aktualnie:

Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Propozycja:

Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, jeżeli wykształcenie takie jest wymagane na danym stanowisku pracy, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie  na danym stanowisku pracy,  
Przez analogię powinny być wprowadzone zmiany w punkcie 8.  

Uzasadnienie:

Przy olbrzymim niedoborze kadry medycznej, w tym pielęgniarek i położnych, powinniśmy racjonalnie gospodarować zasobami ludzkimi. Proponowane zapisy nie gwarantują tego.

Przykładowo, pielęgniarka posiadająca wykształcenie magisterskie i specjalizację z anestezji i intensywnej terapii zatrudniona w oddziale anestezji i intensywnej terapii czy na bloku operacyjnym jak najbardziej powinna mieć stosowną gratyfikację ( wysoki wskaźnik), jeżeli jednak pielęgniarka ta zmieni pracę np. sanatorium, nocna i świąteczna opieka zdrowotna to czy faktycznie jej wynagrodzenie ma być zachowane na najwyższym poziomie.  Oczywiście działa to w drugą stronę , pielęgniarka o specjalizacji pielęgniarstwo rodzinne po zatrudnieniu w oddziale szpitalnym będzie otrzymywać maksymalne wynagrodzenie ( choć przydatność tej akurat specjalizacji będzie wątpliwa na danym stanowisku pracy). 

Jakie stanowisko w sprawie powyższych propozycji zajęło ministerstwo zdrowia:

Proponuje się nie uwzględnić. 

Nazwa tabeli stanowiącej załącznik do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. w sposób jednoznaczny wskazuje, że podział na grupy zawodowe został dokonany według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku. Dotyczy to wszystkich grup zawodowych.  

Wybrał: Mariusz Mielcarek


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze