Raport pielęgniarski w kontekście czasu pracy pielęgniarek i położnych. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.

1 min czytania
AktualnościRaport pielęgniarski.
Raport pielęgniarski w kontekście czasu pracy pielęgniarek i położnych. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.

Stanowisko Komisji Prawnej
Głównego Inspektora Pracy
z dnia 24 września 2009r.
w sprawie czasu pracy pielęgniarek zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy w związku z przekazywaniem zmian.

Zgodnie z art. 128 § 1 Kodeksu pracy, czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas przekazywania raportów pielęgniarskich, w tym również czas przekazywania raportów przez pielęgniarki zatrudnione w równoważnym systemie czasu pracy, powinien być w pełni wliczany do czasu pracy, a co za tym idzie ewidencjonowany. Wykonywanie zadania wynikającego z rodzaju świadczonej przez pielęgniarkę pracy na terenie zakładu pracy, powinno być zatem w całości wliczane do czasu pracy. Jeżeli zatem przekazanie raportu pielęgniarskiego powoduje przekroczenie obowiązujących pielęgniarkę norm czasu pracy, świadczy ona pracę w godzinach nadliczbowych, za którą otrzymać powinna wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek, zgodnie z art. 151 k,p. Zgodnie bowiem z art. 151 § 1 k.p., praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w piśmie Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 17 kwietnia 2009 roku znak GNN-417/456-68/09, gdzie stwierdzono, że „czas przekazywania raportów przez pielęgniarki zatrudnione w równoważnym systemie czasu pracy, powinien być w pełni wliczany do czasu pracy.”

Zobacz także:

Bieżący temat: Raport pielęgniarski 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7273 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Zmiana wynagrodzeń pielęgniarek.

3 min czytania
Nowy podział pielęgniarek i położnych a wysokość wynagrodzenia zasadniczego Ogromnym zaskoczeniem dla użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest zadziwiająca zgodność protestujących…
AktualnościNormy zatrudnienia

Głos pielęgniarek o normach zatrudnienia.

2 min czytania
Trwa walka o przywrócenie czegoś, co nigdy nie weszło w życie… Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 5 października 2021 r….
AktualnościNowa siatka płac

Współczynniki pracy pielęgniarek– jest ważny kompromis.

4 min czytania
Obowiązująca tabela wynagrodzeń pielęgniarek i położnych jest niesprawiedliwa i dyskryminująca w zakresie podziału na grupy W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek…
Komentarze