Rektor o pielęgniarkach: dopuściłbym do powrotu liceów medycznych.

2 min czytania
Aktualności
Rektor o pielęgniarkach: dopuściłbym do powrotu liceów medycznych.

Rektor Uniwersytetu Medycznego o przywróceniu kształcenia pielęgniarek w liceach medycznych

Poniżej przytaczamy fragment wypowiedzi Bogusława Machalińskiego, redaktora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, udzielonej dla Radia Szczecin w ramach cyklicznej audycji pt. „Rozmowy pod krawatem”.

Redaktor Kamil Nieradka: A gdyby mógł Pan powiedzieć jeszcze kilka słów o pielęgniarkach, bo ten problem Pan trochę na początku wyartykułował, powiedział Pan, że tutaj należałoby doprowadzić do pewnych zmian, tzn. jakich? Jeżeli mamy tych Pań, które się opiekują pacjentami w szpitalu mieć więcej.

Bogusław Machaliński, redaktor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego: Kryzys odnotowujemy od chwili, gdy w zasadzie restrykcyjnie podjęto decyzję, że zawód pielęgniarki musi być po licencjacie lub po magisterium – troszeczkę jest mniej tych kandydatek, w związku z tym też wyjeżdżają za granicę, ponieważ magisterium umożliwia takie ruchy, tam lepiej płacą, w związku z czym drenujemy tę kadrę za granicę. Natomiast były licea medyczne, które naprawdę wiele Pań pielęgniarek, ukończywszy…

Redaktor Kamil Nieradka: Czyli tu Pan by obniżył, jeżeli chodzi o wymagania…

Bogusław Machaliński, redaktor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego: Dopuściłbym takie możliwości, żeby te licea medyczne przywrócić, nie mówię w stu procentach, ale żeby wzmocnić te możliwości kształcenia. I to są naprawdę bardzo dobre kadry pielęgniarsko profesjonalne, które kończywszy tamte podówczas szkoły bardzo dobrze sprawdziły się zawodowo.

źródło: radioszczecin.pl

Ministerstwo zdrowia o „równoległej” ścieżce kształcenia pielęgniarek

Warto jednak przypomnieć jakie stanowisko prezentowało w przedmiotowej sprawie ministerstwo zdrowia, cytuję:

„W celu zapewnienia opieki zdrowotnej dostosowanej do potrzeb społecznych oraz wyzwań demograficznych, Minister Zdrowia, w związku z planowaną reformą systemu oświaty i kształcenia zawodowego, rozważa możliwość wprowadzenia uzupełnień systemowych w obszarze kształcenia pielęgniarek. Jednocześnie podkreślić należy, że kształcenie w systemie szkolnictwa wyższego na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia, będzie prowadzone równolegle, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Zobacz także:

Po konsultacjach z Ministrem Edukacji Narodowej Minister Zdrowia rozważa utworzenie 5/6-letniej szkoły pielęgniarskiej. Szkoły takie o znaczeniu regionalnym lub ponadregionalnym, mogłyby być prowadzone przez samorząd województwa. Nowy model kształcenia pielęgniarek zaproponowany przez Ministra Zdrowia zakłada możliwość rozpoczęcia kształcenia po 8-letniej szkole podstawowej, a więc nie wcześniej niż od roku szkolnego 2019/2020″.

Jarosław Pinkas

15 grudnia 2016 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 29

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Kontrola – pielęgniarek nie było na dyżurach nocnych.