Rok 2023 dla pielęgniarek będzie rokiem procesów sądowych.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Rok 2023 dla pielęgniarek będzie rokiem procesów sądowych.

Pielęgniarki masowo będą pozywać podmioty lecznicze

8 sierpnia 2022 roku w redakcyjnym artykule pt. Pielęgniarki – dwa warianty podwyżkowe – tak czy siak Sąd Pracy, Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych sygnalizował skutki zapisów ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych pracowników podmiotów leczniczych.

Można powiedzieć, że przewidywania redakcji w przedmiotowym zagadnieniu, w całości się sprawdziły i mają one obecnie odzwierciedlenie w obecnej sytuacji. Teraz mamy oto taką sytuację, że pierwsze procesy sądowe się odbyły. Niektóre z nich już doczekały się ścieżki odwoławczej w sądach okręgowych. Paradoksem jest fakt, że pielęgniarki i położne pozywają pracodawców za odmienne realizowanie ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych.

Tak czy siak sąd pracy

Na czym polega paradoks?

Jedne pielęgniarki skarżą szpitale dlatego, że ustaliły zasady podziału na grupy według siatki płac, która stanowi załącznik do ustawy o płacach w ochronie zdrowia. Taki sposób ustalenia zasad wynagrodzeń skutkuje zróżnicowaniem wynagrodzeń w wysokości prawie 3 tys. PLN z pochodnymi. Na samej podstawie około 2 tys. PLN.

W tym zakresie mamy już pierwsze wyroki sądowe. Pielęgniarki uzyskują odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Co ciekawe sądy wydają wyroki w oparciu o zasady zapisane w Kodeksie pracy oraz orzecznictwo sądowe Unii Europejskiej.

W największym skrócie linia orzeczeń w tym zakresie opiera się na poglądzie, że różnicowanie wynagrodzenia pracowników tylko na podstawie posiadanych kwalifikacji jest nierównym traktowaniem w zatrudnieniu. Wyższym wynagrodzenie pracownika z wyższymi kwalifikacjami powinno skutkować innym zakresem obowiązków oraz uprawnień a co za tym idzie większą odpowiedzialnością.

Natomiast pielęgniarki i położne znające realia wykonywania praktyki zawodowej zdają sobie sprawę, że osoby z tytułem magistra oraz specjalisty wykonują tę samą pracę, w zakresie tych samych obowiązków służbowych.

Szpitale, które odwołały się od wyroków sądów rejonowych, przyznającym pielęgniarkom LM oraz SM odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu złożyły apelację do sądów okręgowych. Sądy okręgowe te apelacje oddaliły, uznając je za niezasadne.

Więcej szczegółowych informacji w powyższym zagadnieniu można uzyskać w dziale

Szpitale skarży także druga grupa pielęgniarek

Natomiast druga grupa pielęgniarek skarżą szpitale za to, że nie zostały im uznane kwalifikacje – tytuł magistra oraz tytuł specjalisty – w sposób określony ustawą o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych.

W przypadku kiedy dany sąd uzna roszczenia drugiej grupy pielęgniarek to pielęgniarki LM oraz SM wystąpią do sądu o odszkodowanie za nierówne zatrudnienie w zatrudnieniu.

Z powyższego wynika, że pielęgniarki i położne w 2023 roku ze swoimi pracodawcami spotykać się będą na salach sądowych…

Kolejny artykuł w przedmiotowej sprawie wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 37

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Aktualności

In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi - podsumowanie konferencji #invitroToMY

5 min czytania
In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi 4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna InvitroToMY, która…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie zgodne z ustawą.